Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Plan de Lectie Deriv a II A

Plan de Lectie Deriv a II A

Ratings: (0)|Views: 5 |Likes:
Published by Bianca Georgiana

More info:

Published by: Bianca Georgiana on Oct 03, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/24/2014

pdf

text

original

 
 Plan de lecţie
 
Data :Clasa : a XI a ( M
1
 
-1
)
Şcoala
:
Colegiul Tehnic de Transporturi
Profesorul :
 Michiu (Humă)
Irina Oana
Obiectul :
 Analiză matematică
 
Subiectul lecţiei
:
 Rolul derivatei a II a în studiul funcţiilor 
 
: convexitate,
 
 concavitate
Tipul lecţiei
:
de dobîndire de noi cunoştinţe
 
Competenţe specifice:
 
 Exprimarea cu ajutorul noţiunilor de limită, continuitate,derivabilitate, monotonie, a unor propietăţi cantitative şi calitative ale unei funcţii 
(1)
 
 Explorarea unor propi
etăţi cu caracter local şi/sau global aleunor funcţii utilizând continuitatea, derivabilitatea saureprezentarea grafică
(2)
Stategii didactice:
expunerea, conversaţia, rezolvarea de exerciţii 
 
Mijloace de învăţămînt:
 
manualul, fişe cu probleme
 
Resurse psihopedagogice :
 Elevii cunosc :
 
 Derivatele funcţiilor elementare
 
 
 Derivatele funcţiilor compuse, formule de derivare
 
 
 Rolul derivatei intâi în studiul funcţiilor 
 
 
Continuitatea şi derivabilitatea funcţiilor 
 
 
Teorema lui Lagrange
 
 Definiţia algebrică a convexităţii/concavităţii 
 
 
 
Desfăşurarea lecţiei
 
Evenimentele
lecţiei
 
Competenţe
specificeActivitatea Metode Procedee de evaluareOrganizarea clasei
 Notez eventualii absenţi şi asigur
 
elevii sunt pregătiţi pentru începerea lecţiei
 -con
versaţia
 Verificarea
cunoştinţelor 
 
 predate anterior şi
a temei pentru
acasă
 
Verific noţiunile de continuitate ,
derivabilitate, modalitatea de calcul a celeide a II a derivate,teorema lui Lagrange,
definiţia algebrică a convexităţii
 
/concavităţii
 -
activitate frontala şiindividuală
-
analiza răspunsurilor 
 
Enunţarea scopuluilecţiei
 Modalitatea de a determina forma unei
funcţii (concavă sau convexă) ţinând cont
de semnul celei de a II a derivate-
conversaţia
 
 
 
Predarea noilor
cunoştinţe şidirijarea învăţării
 1.2
.
Teoremă :
 
Fie f : [a,b]→
,
a < b o funcţie de două oriderivabilă pe [a,b].
 
1)Dacă f 
''
(x)
0,
 ()
, atunci funcţiaf este convexă pe intervalul [a,b].
 
2). Dacă f 
''
(x)
≤ 0
,
 ()
, atunci
funcţia f este concavă pe intervalul [a,b].
 
Demonstraţie.
 1).Fie
.Pentru fiecare punct
(
) 
se aplicăteorema lui Lagrange funcţiei f pe
intervalele
,
-,
-
 
şi deci există
(
) 
(
) 
astfel încât
 
 () (
)
(
)
,
 (
) ()

(
)
.Cum c
1
< c
2
 
rezultă că
(
)
 
(
)
(din
enunţ

 
arată că

e
ste crescătoare)adică
 
 () (
)
 (
) ()

.
Din
(
)
arbitr
ar, aceasta este echivalentă cu
scrierea:
( )

,
() ()
.Înlocuind pe x în inegalitatea de mai sus
rezultă,
 ()( ) (
) (
)
 
ceea ce arată că f este convexă pe [a,b].
 
OBSERVAŢIE
:Este va
labilă şi afirmaţia reciprocă
:
dacă f : [a,b]→
,
este de două ori derivabilă pe [a,b] şi este convexă (concavă), atunci
''
 
≥ 0
(
'' 0
 f 
).Pentru determinarea intervalelor de
convexitate (concavitate) este utilă
 
 parcurgerea următoarelor etape
:-
explicaţia
-observarea elevilor

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->