Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
The Albanian London 10th of October 1012

The Albanian London 10th of October 1012

Ratings: (0)|Views: 13|Likes:
Published by Petrit Kuçana

More info:

Published by: Petrit Kuçana on Oct 10, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/29/2013

pdf

text

original

 
NR. 9/20
www.thealbanian.co.uk
info@thealbanian.co.uk 
Tel: 02082169527
LONDON
10 TETOR 
Dërgo para online
*
moneygram.co.uk
*Përnjëlistëtëplotëtëtarifavetëtransferimitnëinternetjulutemvizitonimoneygram.co.uk.MoneyGramInternationalLimitedështëeautorizuardheekontrolluarngaAutoritetieShërbimitFinanciar.MoneyGramdheGlobijanëmarkatëMoneyGram.Tëgjithamarkat etjerajanëpronëepronarëvetëtyrepërkatës.©2012MoneyGram.Tëgjithatëdrejtat erezervuara.
Transportojmë makina dhemallra për në Shqiperi dheKosovë
Tel:
07790950960
Ofrojmemundesifantastikeper biznesme Kinendhe VietnaminNe kemizyrat tona ne keto vende dhe ofrojme mundesiper hapjen e bizneseve te reja qe nga tregetimallerash, konfeksione, elekronike etj.Na kontaktoni dhe ne ju ndihmojmeUnit 2, The Cromwell Centre,24-30 Minerva Road London NW10 6HJTel: 0208 961 8765
DOSSIER
A
i mbante një shqiponjë dykrenore në qafë, shenjë krenarie i të qenurit shqiptar. Ishte shqiponjadykrenore që simbolizonte qenien e tij, mërgimtar i integruar me dinjitet në shoqërinë britanike,mërgimtar që trashëgonte vlerat më të mira shqiptare në ishullin britanik.Por... shumë kohë më parë, kur Pelivan Zekaj u gjend në Londër, askush nuk do ta besonte se jeta do tëpërfundonte në moshën më të bukur të jetës... në lulen e rinisë.Një dorë gjakatare i merr jetën në Wood Green Shoping Centre. Një flamur shqiptar qëndronbashkë me foton e Pelivanit, si dhe lule, qirinj, kartolina me dedikime, nga familjarë dhe të afërm, miq dheshokë, që e përjetojnë me dhimbje të thellë humbjen e djalit të tyre, të vëllait, të shokut, të mikut të mirëshqiptar.Lot, dhimbje e pafund . Vizitat nuk kanë të mbaruara në familjen e Pelivanit, që nga i ngarkuarime punë i Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar z Mal Berisha, e deri tekshqiptarë anembanë Britanisë që kanë dëgjuar që një shqiptar u vra në moshën më të bukur të jetës.“U PREFTË NË PAQE”është mesazhi që përçohet gjithandej.Redaksia e “The Albanian” i shpreh ngushëllimet më të thella familjes Zekaj, për humbjen e djalit.Të gjithë gjendemi në këto momente të vështira pranë familjes dhe të afërmve, që humbën djaline tyre, pranë shokëve që humbën mikun më të mirë, për të ndarë bashkë me ta këtë dhimbje të madhe.Ndërkohë autoritetet policore britanike vazhdojnë hetimet për gjetjen e vrasësit, por fatkeqësisht deri nëkëto momente akoma nuk është bërë i mundur arrestimi i tij.
 AKTUALITET
 AUBREY HERBERT MIKUMË I MADH I SHQIPTARËVE
“THE TELEGRAPH”: KOHA PËR TËINVESTUAR NË SHQIPËRI, PERLËNE HARRUAR TË EVROPËS
faqe 4
Nga Daut Dauti
faqe 4
DAVID SMAJLI: NJERIU QË FIKSOIKUJTIMET SHQIPTARE TË LUFTËS
“REGJIMI I ENVER HOXHËSMBAHET ME 60 MIJË USHTARË”
-SI RAPORTONIN GAZETATBRITANIKE MBIZGJEDHJET E PARA TEPASLUFTËS NË SHQIPËRI?
faqe 18-19
THEMELOHET KOMPANIA  AVOKATORE SHQIPTARE
faqe2
 
 Aktualitet www.facebook.com/thealbanian.co.uk faqe 2
DREJTOR: PETRIT KUÇANAKryeredaktor: BASHKIM METALIAREDAKSIAAkil Koci, Daut Dauti, Emanuel BajraPranvera Smith,Blerim Ciroka, Majlind Goge,Claire Fletcher,Flori Slatina,Kastriot Dervishi,Enkeleid Omi,Artan Zeneli,Jeni Myftari,Agim Shabani,Anila Hoxha,Shefit Domi,Web-design Shefdomi.comwww.thealbanian.co.uk albania7@gmail.com
Tel/fax:02082169527
 Ambasada e Republikës së Shqipërisënë Mbretërinë e Bashkuar
Embassy of the Republic of Albania33 St. George’s DriveLondon SW1V 4DGTel. +44 (0) 20 7828 8897Fax +44 (0) 20 7828 8869E-mail: embassy.london@mfa.gov.alhttp://www.albanianembassy.co.ukTo contact the Albanian Embassy for emergency cases onlyplease call: 07518662630
 Ambasada e Republikës së Kosovësnë Mbretërinë e Bashkuar
Embassy of the Republic of Kosovo100 Pall MallLondon SW1Y 5NQTel.: +44(0) 207 659 6140+44 (0) 207 659 6134Fax.: +44(0) 207 659 6137Email: embassy.uk@rks-gov.net
K
a të patën pesë vite që emri i tij ështëbërë mjaft i njohur. Kontakto avokatinshqiptar, nëse do të zgjidhësh punëthuhej gjithandej nëpër shqiptarë, ndërkohë qëemri i Naim Hasanit lidhet drejtpërdrejt me em-igracionin, si avokati i suksesshëm tek i cilikanë besim shqiptarët.Pas përfundimit të studimeve dhe njëpune mbi 5 vjeçare nëpër kompani të ndryshmeavokatore në Londër ai ka vendosur që tëthemelojë të parën kompani avokatoreshqiptare në Britaninë e Madhe.Krejt i vetëdijshëm për sfidat me tëcilat do të përballet ai ka vendosur themelimine Oliver & Hasani. Tashmë me një eksperiencëtë admirueshme ai thuajse mbulon shumëfusha të ligjit por mbi të gjitha dhe ajo që ështëmë e rëndësishme për shqiptarët, për të cilënështë edhe i specializuar emigracionin.Ky është një sukses i madh i Z.Hasani dhe një krenari për çdo shqiptar. Natyr-shëm është modeli i mërgimtarit të suk-sesshëm. Oliver&Hasani është ëndrra e bërërealitet me përkushtim, punë që nis nga bankate universitetit dhe deri në suksesin e praktikëssi avokat i z.Hasani .Të bindur se shumë e shumë të rinj dotë kenë si shembull frymëzimi, na mbetet t’i uro- jmë suksese punën e tij si drejtor i“Oliver&Hasani Solicitors”
Officers were called at approx23:15hrs on Thursday 4 Octo-ber to reports of a disturbanceinvolving a number of youngpeople in a Burger Kingrestaurant in Wood GreenShopping Centre, also knownas The Mall, Wood Green N22.A 23-year-old man waspronounced dead at the scene.Next of kin have beeninformed and the deceasedhas been formally identified asPelivan Zekaj,an Albaniannational, of Monksfield, N4.A post-mortemexaminationheld on Friday,5 October,at Tottenhammortuary gavecause of death asa stab wound tothe chest.An incidentroom has openedat Hendon under DCI AndyChalmers (HSCC).Anyone with informationshould call the incident roomon 020 8358 0100; if you wishto remain anonymous callCrimestoppers on 0800 555111.There has been no arrest atpresent.
Detectives continue to appealfor witnesses and informationafter a murder in Wood Green
KOMUNITET
T. 0207 998 0035 F. 0207 998 48 10 M. 07792 097132(Emergencies Only)E: info@oliverandhasani.co.ukW: www.oliverandhasani.co.uk
THEMELOHET KOMPANIA  AVOKATORE SHQIPTARE
 
Ne përfaqësojmë të gjithë klientët që kanë nevojë për këshillim ngaana ligjore si në Stacione Policie dhe në raste të ndryshme. Gjithashtupërgatisim mbrojtjen e tyre për në gjykatën magjistrale të (shkallës sëparë) dhe në gjykatën e lartë.Këshilla ligjore është falas ne polici pavarësisht nëse jeni mendihma, në punë dhe se sa të ardhura apo kursime keni. Nuk ka formapër të plotësuar. Nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimet që keni marrënga avokati juaj dhe doni ta ndryshoni atëherë ju lutem më kontaktoni
 Albanian Lawyer Altin Kaprata
07500770914
Mob:
CLP SOLICITORS
5-6 STAPLE INN HOLBORN LONDON WC1V 7QHTEL: 02030512187
KRIME
-
 Vrasje
-
Plagosje
-
Mashtrime serioze
-
 Vepra penale seksuale
-
Dëmtime aksidentale
-
Shkelje të kodit rrugor
-
Hetime nga zyra e taksave
-
Hetime nga zyrae ndihmave
EMIGRACION
-Natyralizim- Viza turistesh dhe studentesh-Ribashkime familjare-Qytetari britanike-Leje te perhershme qendrimi- Viza martese-EU/FRA Resident Permit applications
ÇËSHTJE FAMILJARE
-
Ndarje,divorce
-
Probleme financiarene divorce dhe ndarje
-
Probleme ne ndarjen epasurise dhe prones seperbashket
-
Probleme te kujdestarise sefemijeve ku jane perfshire she-bimet sociale
-
Dhune ne familje si dhe tegjitha problemet qe lidhen meçeshtjet familjare
Disponojme aparate satelitore me internetper te gjithe ata qe nuk mund te vendosin antenesatelitore. Keto aparate jane te teknologjiseme te fundit me cilesi HD
DISPUNOJME gjithashtu DEKODER TE DIGITALB DHE TEGJITHE LLOJET E APARATURAVE TE TJERADIGITALB HD 3D TRING SPIDER BOX 500/9000/9900NA KONTAKTONI
UNIT 5PAGE GREEN ROADLONDON N15 4PG TEL.020880011538, Mob: 07983570355OSE NE FAQEN TONE TE INTERNETIT
www.fmsat.co.uk
BEJME GJITHASHTU INSTALIMIN, RIPARIMINDHE RREGULLIMIN TEKNIK TE APARATEVE TUAJA
F&M SATELITE SHOP
ME NJE EKSPERIENCE SHUMEVJEÇAREOFROJME ÇMIMET ME TE LIRA NE TREGNDIHMOJME NEPERMJET TELEFONIT PERÇDO PROBLEM QE MUND TE KENI

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->