Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Svoboda-2012-41

Svoboda-2012-41

Ratings:

5.0

(1)
|Views: 66 |Likes:
Published by SVOBODA
http://www.svoboda-news.com
Цей файл є частиною архіву "Свободи"
СВОБОДА заснована у 1893 році в США. Вона є найстаршою у світі україномовною газетою що видається безперервно. Архів Свободи - це унікальне джерело інформації з історії українства.
http://www.svoboda-news.com
Цей файл є частиною архіву "Свободи"
СВОБОДА заснована у 1893 році в США. Вона є найстаршою у світі україномовною газетою що видається безперервно. Архів Свободи - це унікальне джерело інформації з історії українства.

More info:

Published by: SVOBODA on Oct 11, 2012
Copyright:Traditional Copyright: All rights reserved

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/03/2014

pdf

text

original

 
SVOBODAFounded in 1893 in Jersey City, NJPublished by the Ukrainian National Association
Пам'ятаймопроУкраїну! 
Рік 119, ЧИСЛO 41, П’ЯТНИЦЯ, 12 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ
www.svoboda-news.com
Видає Український Народний Союз
Vol. 119, No. 41, FRIDAY, OCTOBER 12, 2012$1.00
Український фестиваль відбувся у Випані
Левко Хмельковський
ВИПАНІ‚ Ню-Джерзі. – 6 жовтня учасни-ки українського фестивалю‚ який відбувся біляУкраїнської католицької церкви св. Івана Хрес-тителя в Українському американському куль-турному центрі Ню-Джерзі‚ милувалися струн-кою будівлею храму в карпатському стилі, у якійтривають опоряджувальні роботи. Фестивальзавдяки сонячній погоді зібрав сотні гостей знавколишніх міст. Паркування авт, перевезеннягостей від авт і вхід на фестивальну площу булибезкоштовними, що теж сприяло масовості.На площі розгорнули столи учасники ярмар-ку – численні продавці українських пам’яток,одягу, записів музики, мистецьких творів. Середних були інформаційні кіоски УкраїнськогоНародного Союзу, Української католицькоїосвітньої фундації і Товариства „Друзі Україн-ського Католицького Університету”, Українськоїкатолицької церкви св. Івана Хрестителя, креди-тівок та інших організацій. Діти мали свій май-данчик розваг, а шанувальники української кух-ні – великий вибір традиційних страв.У святі взяли участь представники влади –конґресмен Родні Фрейлінсгавзен, посадни-ки Вашінґтон-товншіп Джон Кріскус та Іст-Гановеру Ров Франсіола, фріґолдер Моріс-кавн-ті Дейл Скапіціо та інші. Заступник посадникаІст-Гановеру Джон Фиримоска звернувся з при-вітанням до учасників свята. Гості у супроводіпароха о. Романа Мірчука оглянули новий храм,познайомилися з його будівничими. Побувативсередині нової церкви могли усі присутні.Головним спонзором фестивалю стала Укра-їнська американська федеральна кредитоваспілка „Самопоміч”, значні пожертви зроби-ли Український Народний Союз, „Рідна школа”Моріс-кавнті, Гелена і Леонард Мазури, похо-ронне заведення „Литвин і Литвин”, „Чорномор-ська Січ”, д-р Марта Лопатинська, д-р Роксоланата Іван Лещуки, Пласт, а також понад 100 іншихдобродіїв. Усі вони були згадані у програмі фес-тивалю.Під час представлення на сцені провіднихспонзорів та організаторів фестивалю прези-дент кредитівки „Самопоміч” Богдан Ватральпередав на розвиток Культурного центру 10тис. дол., а комітет з проведення „бінґо” вручиво. Романові Мірчукові 12 тис.дол. на добудову церкви.Впродовж дня відбулися два великих кон-церти. Свою танцювальну майстерність пока-зали учасники танцювальних ансамблів-шкілвідомих хореографів Андрія Цибика та Григо-рія Момота. В групах різного віку ансамблю„Іскра” танцювали найбільш обдаровані учні А.Цибика. Вони брали участь в численних кон-
ПАРЕ очікує,що Віктор Януковичвиконає обіцяне
КИЇВ. – Співдоповідачка ПарляментськоїАсамблеї Ради Европи (ПАРЕ) в питанняхУкраїни Майліс Репс в інтерв’ю для київськоїгазети „Комерсант–Україна“підкреслила, щодемократичний світ вважатиме неприйнят-ною відмову української влади від своїх обі-цянок щодо звільнення колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко з ув’язнення.„Кілька місяців тому ми мали дискусію зПрезидентом Віктором Януковичем, – ска-зала М. Репс, – і він чітко заявив, що наколивсі рівні апеляції для Юлії Тимошенко будутьпройдені, – а це вже на сьогоднішній деньсталося, – то він розгляне можливість вирі-шити це питання в політичний спосіб“.М. Репс розповіла, що цими днями зустрі-чалася у Старсбурзі з представником Украї-ни в моніторинґовому комітеті ПАРЕ ЮлієюЛьовочкіною і почула від неї, що Київ очікуєна остаточне рішення Европейського суду зправ людини у цій справі. „Та вся річ у тому,– пояснила М. Репс, – що розгляд справи вЕвропейському суді може забрати довгий час,а по-друге, це в жодному разі не є виправдан-ням для того, щоб Президент Янукович від-кладав ухвалення свого власного рішення.Тому ми все ще чекаємо від нього тих пози-тивних кроків, котрі він, як нам здавалося,готовий був зробити. На нашу думку, най-реальнішим шляхом тут була б амнестія, бопомилування у випадку з Юлією Тимошенконе виглядає можливим“.Щодо Юрія Луценка, то М. Репс сказа-ла, що ця справа дещо інша, оскільки вже євисновок Европейського суду з прав люди-ни про те, що затримання Ю. Луценка булонезаконним. „Ми не будемо вказувати укра-їнській владі, який саме шлях розв’язанняпроблеми є найкращий, нехай вона знайдетой варіянт, який їй найбільше підходить“, –додала М. Репс.Відповідаючи на запитання, чи можливезастосування санкцій щодо України у зв’язку з незадовільним станом деемократії в країні,М. Репс сказала: „Ніхто не накладає на кра-їну санкції перед виборами. Зараз ми спря-мовуємо всі наші зусилля, щоб підтриматипроведення в Україні вільних і чесних вибо-рів. Але, певна річ, ми беремо до уваги тойфакт, що провідники опозиції залишають-ся у в’язниці і що засоби масової інформа-ції у вашій країні не є вільні. Все це для наснеприйнятне, але ми сподіваємося вплину-ти на це, підтримавши вільні вибіори“. Тому,мовляв, покищо рано вдаватися до жорсткі-ших дій. „Ми не визначаємо крайніх термі-нів. Обидві сторони усвідомлюють, що санк-ції – це крайній засіб. Санкції застосовуєть-ся тоді, коли утривалюється відчуття, щоспівпраця припинилася. І якщо ми дійдемодо рівня, коли діялог вже стане неможливий,тоді будемо готові діяти“, – підкреслила М.Репс.
(„Українська правда“, УНІАН, „Газетапо-українськи“)Танцюристки школи „Іскра“ відкрили фестивальтанцем „Привіт“.Гості фестивалю під час концерту. (Фото: Левко Хмельковський)
(Закінчення на стор. 3)
 
СВОБОДА, ПЯТНИЦЯ, 12 ЖОВТНЯ 2012 РОКУNo. 412
 
Український фільм у „лонг-ліст“ „Оскара“
КИЇВ. — Фільм українського режисера МихайлаІллєнка „ТойХтоПройшовКрізьВогонь“ потра-пив у „лонг-ліст“ номінантів на премію Амери-канської кіноакадемії „Оскар“ у номінації „Най-кращий фільм чужоземною мовою“. М. Іллєнкознімав фільм п’ять років. Головний герой кар-тини – летун Іван Додока, літак якого потрапивв аварію. Летун встиг побувати у таборах, довгопоневірявся країною, а у висліді опинився в ін-діянському племені у Канаді, де намагався нано-во облаштувати своє життя. Стрічка заснованана дійсній історії летуна радянської армії ІванаДаценка, літак якого впав під Львовом. Доля І.Даценка була невідома, поки в 1967 році радян-ська делеґація на Всесвітній виставці в Монреаліне зустріла представника індіянського племени,який говорив чистою українською мовою. М. Іл-лєнко, Костянтин Коновалов і Денис Замрій надсценарієм працювали рік. Створення картинив цілому зайняли п’ять років. Усього в спискупретендентів на „Оскар“ цього року фігурує 71праця. Вперше до списку потрапила Кенія, пові-домляє прес-служба Американської кіноакаде-мії. Шорт-лист премії буде оголошений 10 січня2013 року. Лавреатів премії „Оскар“ оголосять24 лютого 2013 року. Фільм М. Іллєнка на „Оска-ра“ від України висунув Національний оскаров-ський комітет. З стрічкою „ТойХтоПройшовКрізь-Вогонь“ конкурував фільм „Дом с башенкой“ ЄвиНейман, але через те, що вона ще не виходилау широкий прокат, рішення Національного оска-ровського комітету було ухвалене на користьфільму М. Іллєнка, який встиг стати національ-ним провідником українського прокату. У 2012році „Оскар“ у номінації Найкращий фільм чужо-земною мовою дістався іранській драмі „Розлу-чення Надера і Симін“ Асгара Фархаді.
(УНІАН)
 
Росія обіцяє дешевий газ за вступ до МС
КИЇВ. — Приєднання України до Митного союзу(МС) дозволить знизити ціну на російський газ до160 дол. за 1000 кубів, заявив 9 жовтня глава укра- їнського уряду Микола Азаров. „Росія нам вису-ває умови: приєднуйтесь до Митного союзу, і за-втра у вас газ буде за 160 дол.“, – заявив чиновник.М. Азаров при цьому наголосив, що приєднаннядо Митного союзу в цілому відповідає національ-ним інтересам України, оскільки близько 40 відс.міжнародного товарообігу України припадає накраїни, що входять в МС. За словами прем’єра, зіншого боку, 30 відс. міжнародного товарообігуприпадає на країни Евросоюзу (ЕС) і, відповідно,приєднання до зони вільної торгівлі з ЕС та полі-тична асоціяція з ЕС – “відповідає національнимінтересам“. Разом з тим прем’єр заявив, що Укра- їна не хоче обирати між Митним союзом і зоноювільної торгівлі з ЕС, а хоче працювати з усіма, втому числі і з країнами Азії 
. („Кореспондент“)
 
Кожен 10-ий готовий продати свій голос
КИЇВ. — Майже 83 відс. українців не продадутьсвій голос на виборах, про що свідчать резуль-тати дослідження громадської думки, проведе-не Фондом „Демократичні ініціятиви“ спільно зКиївським міжнародним інститутом соціології.Згідно з вислідами дослідження, презентова-ними на прес-конференції 8 жовтня у Києві, немають наміру продавати свій голос на парля-ментських виборах 82.9 відс. опитаних. При цьо-му 1.5 відс. з них висловили повну готовністьпродати свій голос за будь-якого кандидата і забудь-які гроші, 5.2 відс. – заявили, що готові про-дати свій голос, якщо їх влаштує запропонованасума, 4.6 відс. опитуваних згодні віддати голос увипадку, якщо вони все одно зібралися підтри-мувати кандидата, за якого пропонують гроші,5.8 відс. – не змогли відповісти на питання про„продаж“ свого голосу. У той же час 53.2 відс. на-голосили, що однозначно засуджують те, що навиборах виборцям пропонують гроші за голосу-вання, наголосивши, що свій голос продавати неможна. 31.8 відс. опитуваних зазначили, що не-ґативно ставляться до купівлі голосів виборців,але розуміють це, оскільки у людей бувають різніситуації. Тільки 10.3 відс. опитаних відповіли, щопозитивно ставляться до купівлі голосів вибор-ців на виборах, вважаючи, що це дає можливістьлюдям заробити.
(„Кореспондент“)
УКРАЇНА зА ТИЖДЕНЬ 
Відкрили пам’ятник воїнам Армії УНР
ХОЛОДЕЦЬ‚ Хмельницька область. – 23вересня у селі відбулось урочисте відкриттяпам’ятника на братській могилі воїнів АрміїУкраїнської Народної Республіки.Протягом року активісти благодійної ініція-тиви „Героїка“ досліджували архівні докумен-ти, опитували старожилів, залучали добро-чинців та небайдужих, аби спорудити цейпам’ятник.17 козаків та старшин 10-го полку „сірожу-панників“ потрапили у полон до більшови-ків після бою під селом Купіль, який відбувся1 червня 1919 року. Того ж дня полонені булирозстріляні на березі ставка у селі Холодець.Цю подію висвітлив фронтовий часопис „Укра-їнський козак“ 31 серпня 1919 року. Рідкісну газету відшукали дослідники „Героїки“ у фон-дах Національної бібліотеки України ім. Воло-димира Вернадського.20 липня вони відвідали місце похованнястрачених. 8 вересня розпочалось будівництвопам’ятника, до якого, в різний спосіб, долучи-лось багато людей практично з усіх областейУкраїни. Будівельними роботами керував май-стер Олег Собченко.В урочистий день відкриття на сільському цвинтарі виступив координатор „Героїки“ Пав-ло Подобєд.Пам’ятник освятили священики УкраїнськоїАвтокефальної Православної Церкви о. Васильз села Холодець, о. Олександер з села Попів-ці та митрофорний протоєрей о. Володимир зсела Порохня.Завершенням меморіяльних заходів ставперегляд фільму „Українська революція“ режи-сера Івана Канівця в залі сільського клюбу.
Ініціятива „Героїка“
На відкритті пам’ятника промовляє Павло Подобєд.
Перепоховали 13 вояків Дивізії „Галичина“
Марта Осадца
ЗОЛОЧІВ, Львівська обл. – 19 вересня відбу-лося урочисте перепоховання останків 13 воя-ків Дивізії „Галичина“, які загинули у битві підБродами в липні 1944 року поблизу села Чер-воного на Золочівщині.Останки вояків були віднайдені пошуков-цями комунального підприємства Львівськоїобласної ради „Доля“ під час пошукових експе-дицій 2011-2012 років у селі Бужок та біля сілКругів і Колтів Золочівського району.Як розповів директор „Долі“ СвятославШеремета, при розкопах в одного з полеглихпошуковці знайшли перстень з вирізьбленимтризубом. Перстень передадуть для експози-ції Музею національно-визвольних змагань у Львові.У декількох розкопах на останках пошуков-ці віднайшли жетони. Однак, як зазначив С.Шеремета, ідентифікувати особистість воїнапокищо неможливо, оскільки німецька сторо-на ще не надала відповіді на запити про Укра-їнську Дивізію „Галичина“.Під час перепоховання Панахиду відслу-жила група священиків, у присутності пред-ставників Львівської обласної та Золочів-ської районної рад та громадських організаційобласти.Труни з останками захоронили на Військо-вому меморіяльному цвинтарі поблизу селаЧервоне.
Почесний постріл. Момент перепоховання.
 
СВОБОДА, П’ЯТНИЦЯ, 12 ЖОВТНЯ 2012 РОКУNo. 413
 
Мовний закон не чинний на Львівщині
 ЛЬВІВ. 9 жовтня Львівська обласна радана сесійному засіданні ухвалила рішення провнесення змін до обласної програми з розви-тку української мови, культури та історичної свідомости громадян Львівщини на 2012 рік,одним з пунктів якого є визнання нечиннимна території Львівської области закону „Прозасади державної мовної політики“. За таке рі-шення проголосували 64 депутати. Відповіднупропозицію внесла депутат від Всеукраїнсько-го об’єднання „Свобода“ Ірина Фаріон. За її словами, „закон слід визнати нечинним з огля-ду на його антидержавну сутність та брутальніпорушення під час його ухвалення у ВерховнійРаді“. Після ухвалення даного рішення з пунк-том про „визнання нечинним мовного законуна території области“, деякі депутати не прихо-вували у коментарях журналістам, що дане рі-шення є політичним і не має юридичної сили, атому слід очікувати, що незабаром це рішенняобласної ради буде опротестовано прокурату-рою. У Львівській обласній раді 116 депутатів.3 липня Верховна Рада ухвалила закон „Прозасади державної мовної політики“, що викли-кало хвилю протестів по всій Україні. Опозиціязаявляла, що закон прийнято з істотними по-рушеннями. Закон дозволяє використовуватив офіційному діловодстві не українську мову, ату, якою в цьому реґіоні розмовляє не менше10 відс. жителів. 10 серпня закон набув чиннос-ти. Після підписання закону Президент УкраїниВіктор Янукович доручив створити робочу гру-пу при Кабінеті міністрів з питань підготуваннясистемних пропозицій щодо вдосконаленнязаконодавчого забезпечення застосуваннямов в Україні. Головою робочої групи з підго-тування нової редакції закону про мови є віце-прем’єр-міністер – міністер охорони здоров’яРаїса Богатирьова. Низка міських та обласнихрад ухвалили рішення щодо надання росій-ській мові статусу реґіональної.
(УНІАН)
 
До 140-річчя В. Кричевського
КИЇВ. — 31 грудня виповниться 140 років віддня народження видатного українського ху-дожника, архітектора і графіка Василя Кричев-ського (1872-1952), автора Державного гербаУкраїни, гривні та поштових марок Української Народної Республіки, засновника українсько-го стилю в архітектурі, першого ректора Дер-жавної академії мистецтв у Києві. 140-річчя В.Кричевського буде відзначено на державно-му рівні. Постановою Верховної Ради з цьо-го приводу утворено організаційний комітетдля проведення офіційних і громадських за-ходів, зокрема телевізійних і радіо програм,публікацій в інших засобах масової інформації про творчість мистця, випуску серії поштовихмарок, присвячених В. Кричевському (першамарка з портретом була випущена у 1997 році).
 („Голос України“)
 
Виборці не знають кандидатів
КИЇВ. — Згідно з вислідами соціологічного до-слідження, проведеного Фондом „Демократич-ні ініціятиви“ спільно з Київським міжнароднимінститутом соціології, виборці не знають прокандидатів-мажоритарників, зазначає директорФонду „Демократичні ініціятиви“ Ірина Бекешкі-на. У мажоритарних округах ситуація залиша-ється найменш визначеною, зауважує вона. „17відс. з тих, хто збирається йти на вибори, взагаліне знають нічого про те, що є мажоритарна по-ловина виборів. 36 відс. не знають жодного кан-дидата на їхньому окрузі. Що стосується готов-ности продати свій голос – вона зменшилася.Безумовно, не продадуть свій голос 83 відс. Всеж у суспільстві міцніє думка, що це погано, що цезасуджується“, – зазначила соціолог. І. Бекешкінауточнила, що відсотки вирахувані у відношеннідо тих опитаних, хто висловив готовність узятиучасть у голосуванні. Водночас готовність про-голосувати висловили 77 відс. опитуваних. Опи-тування проводилося в 111 населених пунктах увсіх областях України та в Автономній Республі-ці Крим за квотною вибіркою, що репрезентуєдоросле населення України. Усього було опита-но 2,043 особи.
(Радіо „Свобода“)
УКРАЇНА зА ТИЖДЕНЬ 
Кіровоградський варіянт захисту свободи слова
Світлана Орел
КІРОВОГРАД. – 14 вересня студенти Льот-ної академії, Кібернетико – технічного коледжу,професійно-технічного училища ч. 4, будівель-ного технікуму і школи ч. 2 дружною колоноюпідійшли до громадської приймальні об’єднаноїопозиції Всеукраїнського об’єднання „Батьків-щина“‚ де мало відбутися пікетування на захистзасобів масової інформації … від опозиції.При детальнішому знайомстві з молоддюжурналісти з’ясували, що більшість присутніхне знає‚ чого вони сюди прийшли. Деякі вважа-ли‚ що мають протестувати проти народногодепутата Валерія Кальченка.9 вересня невідомий чоловік напав на теле-журналіста Ігоря В’юна.Представники владних сил однознач-но назвали напад політичним замовленням ізвинуватили у ньому опозицію. Представни-ки міліції заявили‚ що підозрюваним у нападівиявився 31-річний місцевий житель. Причи-ною стала особисте неприязне ставлення черезневирішені цивільно-правові питання.Тільки ж І. В’юна важко назвати серйознимжурналістом. Так, він останнім часом працю-вав у телерадіокампанії. Вадим Мурований таАндрій Богданович, які зараз керують кампані-єю, найголовнішою темою обрали прославлян-ня влади і Партії Реґіонів.І. В’юна ця команда має за виконавця. Він неведе авторських передач, не займається само-стійними журналістськими розслідуваннями.Журналісти вважаєть, що він будівельникам,які ремонтують його квартиру. Врешті, чи такце, мають з’ясувати правоохоронні органи.Народний депутат В. Кальченко очолюєобласний штаб об’єднаної опозиції. Він не раззвертався з депутатськими запитами щодо над-мірної присутності в етері партії влади і ігно-рування опозиції. Організатор пікетування А.Богданович заявив, що ці запити дуже заважа-ють працювати.І хоча до кіровоградської опозиції може бутибагато претензій, але така пропозиція звучить,як знущання.
Єжи Бузек виступив в Києво-Могилянській академії 
Марта Фаріон
КИЇВ. – Президент Европейсько-го союзу (ЕС) у 2009- 2012 роках тапрем’єр-міністер Польщі у 1997-2001роках Єжи Бузек виступив 14 верес-ня в Києво-Могилянській академіїз лекцією „Европейський Союз таУкраїна: якої Европи ми прагнемо?“‚яка викликала зацікавлення студен-тів, викладачів та гостей універси-тету.Є. Бузек зазначив, що неможливоуявити Україну без Европи і Европу без України. Він заявив, що країнамсучасної Европи, зокрема Україні таПольщі, потрібно розпочати нову еру співпраці і порозуміння.Звертаючись до студентів, Є.Бузек висловив переконання, що ключовароля у цьому процесі належить молодому поколінню, яке має широкі можливості роз-витку та свободу вибору. На його думку, самеу Києво-Могилянській академії це розуміютьнайкраще. Є. Бузек також прийняв пропози-цію стати членом Міжнародного клюбу друзівКиєво-Могилянської академії.
Єжи Бузек серед студентів Києво-Могилянської академії.
цертах у штатах Ню-Йорк, Ню-Джерзі, Арізо-на, в столиці США – Вашінґтоні. Створенийза підтримки Української Православної Церк-ви в США ансамбль Григорія Момота „Бар-вінок” об’єднав дітей і молодь від п’яти до 18років і теж став відомий завдяки виступамна багатьох сценах. На фести-валі виступив також ансамбль„Чорнобривці», який заснува-ла в Стейтен Айленді, Ню-Йорк,дочка хореографа ХристинаМомот. Узяли участь в концертіУкраїнський народний ансамбль„Казка” з Пенсильванії, само-діяльна танцювальна група„Бабароцин” з Ню-Йорку, спі-вочі ансамблі „Самоцвіт” (жінкина чолі з Оксаною Телепко) та„Солов’їний край” (учениці ЛіліїКушнір з школи Українськогомузичного інституту). СпівалиВероніка Наливайко, Аня Коса-кевич, з бандурою – Калина таУляна Лещук, з скрипкою – Ксе-ня Яворська. Юна Саша Бутманпоказала свою майстерність зхудожньої гімнастики, дуетНасті Каспрук та Юлії Вознюкз Савт Рівер сподобався емо-ційним співом. Вели програму Олександра Завадівська і Ярос-лав Куземчак.Українська католицька освіт-ня фундація та „Самопоміч”провели льотерії. Відбулось зма-гання на швидкісне споживання вареників.Увечорі забриніла музика забави.У підготуванні та проведенні фестивалюбрали участь численні добровольці, зокремаЮрій Косакевич, Іван Лещук, Віктор, Павло таВолодимир Сизоненки, сім’я Челяків та бага-то інших.
Фоторозповідь про фестивальбуде вміщено в наступному числі „Свободи“.
(Закінчення зі стор. 1)
Український фестиваль...
Конґресмен Родні Фрейлінсгавзен з учасницями ансамблю „Солов’їний край”.

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->