You are on page 1of 4

1.4.

1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

UNIT 10
Tarikh/ Hari: Kelas M/ Pel Tajuk : : : 7/10/2012 5 Harapan Pendidikan Islam Tayammum Ahad Masa : 8.15-8.45

Bil. Pelajar : 43 orang

Objektif :

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat: 1. Menyatakan maksud tayammum secara ringkas. 2. Menyatakan maksud tayammum dari segi bahasa dan istilah. 3. Menunjukkan anggota anggota tayammum.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah maklum apakah kepentingan tayammum secara umum iaitu sebagai ganti kepada wuduk. Konsep : Definisi tayammum dan penyenaraian anggota-anggota wuduk.

Bahan :

1. Buku teks 2. Gambar 3. Bahan maujud seperti debu tanah. 4. Lembaran kerja.

Nilai :

1. Menjaga kebersihan setiap hari dan dimana sahaja.

2. Murid menggunakan bahasa sopan dalam memberi pendapat.

Kemahiran : 1. Menyatakan maksud maksud tayammum secara ringkas. 2. Menyatakan definisi tayammum dari segi bahasa dan makna. 3. Menyatakan

Langka h Masa Isi Pelajaran Guru

Aktiviti Murid Catatan

Set induksi 5 minit

Kad-kad gambar cth: najis dan bendabenda kotor

1. Guru memberi salam dan berdoa bersama murid. 2.Guru menunjukkan kad gambar kepad murid. 3.Guru menyoal murid berkenaan gambar yang ditunjukkan. 4.Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid berkenaan gambar dan apa yang harus dilakukan sekiranya terkena pada kita.

1.Murid menjawab salam dan berdoa

Teknik: Penyoalan

dan mengaminkan secara kelas doa. 2..Murid memberi respon terhadap soalan yang diberikan oleh guru. Contoh: 1. Apa yang kamu dapati dari kad? 3. Murid berasa seronok dengan pengetahuan sedia ada mereka 2. Apakah yang kamu akan lakukan apabila terkena pada kamu? tentang kadkad gambar

langkah 1 (10 minit)

Definisi bersuci ialah membersihkan tubuh badan, pakaian dan

1. Guru meminta murid membaca secara senyap dan kelas.

1. Murid membaca bahan bacaan dengan betul dan lancar.

Strategi / Teknik: Membaca secara individu

persekitaran daripada najis dan hadas.

2.Guru meminta murid memberi pengertian bersuci.

2. menyatakan apa yang dapat difahami daripada teks.

dan kelas

Nilai murni: Rajin membaca

3.Memberi penerangan

3.Mendengar dengan tekun.

langkah 2 (10 minit)

Alat alat bersuci

1.Guru meminta murid meneliti di dalam buku teks. Alat- alat bersuci 2.Guru menyoal tentang kegunaan bahan- bahan tersebut.

1.Murid menjawab soalan guru kegunaan bersuci jika ketiadaan air2. Murid menyenaraikan bahan bahan bersuci berdasarkan gambar dalam buku teks.

Strategi: Penelitian daripada buku teks

(a) Batu (b) Daun kering (c) Rumput


kering

(d) Tisu (e) Kayu / kulit


kayu

Sumbangsaran

Penutup Definisi bersuci (5 minit) Alat alat bersuci

1.Guru murid. 2.Guru rumusan

menyoal 1. Murid menjawab soalan membuat yang diajukan oleh guru.

Strategi: Penyoalan keseluruhan kelas secara lisan.

berkenaan tajuk. -Kita boleh

menggunakan bahanbahan lain sebagai ganti bila ketiadaan air-

Refleksi :43 orang murid dalam kelas dapat menyata dan menyenaraikan 5 alat bersuci dengan betul secara beramai-ramai.Sekiranya saya diberi peluang pada kali yang untuk

pengajaran tajuk ini saya akanmeminta murid membawa sendiri alat-alat maujud untuk bersuci untuk lebih berkesan.

You might also like