You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tarikh : 8hb Januari 2009 (Khamis)

Kelas / Tahun : 6 Cerdik (6B)

Jumlah Murid : 30 orang murid

Masa : 7.00 – 8.00 pagi (1 jam)

Bidang : Menggambar

Aktiviti : 1. Murid-murid dapat membuat lukisan daripada pelbagai


media dengan teknik kolaj.
2. Murid-murid menghasilkan sebuah lukisan kolaj yang
kreatif.

Tajuk : Pasu Bunga (hiasan meja)

Teknik : Kolaj (guntingan dan tampalan)

Objektif Modul : Guru dapat mengajar murid-murid;


1. kemahiran menggunting dan menyusun kepingan kertas
daripada pelbagai media (teknik kolaj).
2. mencari sumber rujukan dan melakar gambar sebuah pasu
bunga hiasan meja.
3. menghargai sumbangan pelukis tempatan yang telah
menghasilkan lukisan kolaj yang menarik dan
kreatif.
Objektif Pengajaran
& Pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat;
1. memahami konsep dan fungsi tiap aktiviti yang dipelajari.
2. Menghargai sumbangan pelukis tempatan dan unsur-unsur
budaya tanah air melalui kegiatan seni visual.
3. Membuat pernyataan secara lisan tentang kerja sendiri dan
rakan secara kritis dan merekod pengalaman
pembelajaran dalam portfolio.
4. Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama,
berkeyakinan diri, ketekunan, kekemasan,
kebersihan dan mengutamakan keselamatan.

Keperluan : 1. Alat / Bahan :


a) Gunting
b) Gam
c) Kertas lukisan
d) Majalah, suratkhabar, calendar atau kain

2. Rujukan
a) Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Snei Visual
Tahun 6
b) Buku Pendidikan Seni Visual Tahun 6
c) Internet

Prosedur : 1. Guru menentukan aras pembelajaran dalam Pengajaran dan


Pembelajaran.
i) Guru merancang strategi pengajaran dan
pembelajaran dengan menggunakan Teori
Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran
Berfikir Secara Kritis dan Kreatif dan Belajar
Cara Belajar.

2. Guru memulakan aktiviti dengan menjalankan set induksi


seperti ;
i) Guru mengoyak dan menggunting majalah menjadi
kepingan kertas kecil.
ii) Guru menampal kepingan kertas pada kertas lukisan
yang dilakar dengan gambar pasu bunga.
iii) Guru menyoal murid-murid tentang tajuk dan teknik
pembelajaran pendidikan seni pada hari tersebut.

3. Guru menunjuk cara dan membimbing murid untuk ;


i) Menjalankan proses kolaj dengan menggunakan
komputer sebagai alat untuk menyampaikan
maklumat.
ii) Mengarahkan murid-murid membuat kumpulan
yang terdiri daripada 5 orang ahli setiap
kumpulan.
iii) Guru mengarahkan murid-murid dalam kumpulan
untuk berbincang dalam mencari sumber
rujukan untuk melakar gambar sebuah pasu
bunga.
iv) Guru mengarahkan murid-murid menjalankan
aktiviti dan membimbing murid-murid.
v) Setiap kumpulan akan membentang hasil kerja
mereka dan guru memberi penilaian
terhadap hasil kerja mereka.

4. Pelajaran diakhiri dengan sesi Apresiasi dan Refleksi;


i) Guru membuat rumusan.
ii) Penerapan nilai-nilai murni.
Huraian Hasil
Langkah dan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Kandungan
Set Induksi 1. Pengenalan tentang 1
(5 minit) teknik kolaj.

2. Menunjukkan gambar
lukisan kolaj oleh pelukis
tempatan.

Langkah 1 Aras 3
(10 minit)

Langkah 2
(30 minit)

Langkah 3
(10 minit)
Penutup
(5 minit)

You might also like