Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Newsletter Volume 4 Issue 43

Newsletter Volume 4 Issue 43

Ratings: (0)|Views: 61|Likes:
Published by AACO

More info:

Published by: AACO on Nov 05, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/04/2012

pdf

text

original

 
me , por realitet.22 vjet kaluan sac el e mbyllsyte dhe asgje s’ka ndryshuar por dhe me kequ be , u rrenua pasuria kombetare shqiptaredhe populli po perdoret si mish per top .Si u bene bilionere keta 55 vete .Nga I mbiu kjo pasuri marramendese? Lind pyetja? Ku Idergon parate qe grumbullon liri berisha qemban 3 fondacione, kur seshte e zonja tembaje me aktivitet nje ? ku shkojne leket qevijne per popullin shqiptare nga UNDP ku tegjithe keto pushtetare kane vendosur niperitdhe mbesat e tyre si koordinatore dhe leketzhduken si kripa ne uje.Ku kane shkuar ndihmat qe usa ka derguar per shqiperine ?Sali berisha kish para pert I derguar peshqeshvatres ne NY per nje pjate gjelle per vetene tijdhe s’kish per keta qe regjimi dictatorial umori rinine dhe I shkaterroi jeten.Bilionadollare kane hyre ne Shqiperi dhe janezhdukur.Ndersa per te demshperblyer ketanuk kish asnje kacidhe kjo qeveriharpagone.Dhe aq me keq I hapi rrugendroges dhe prostitucionit ne Shqiperi.Fjala eambasadorit amerikan ne Tirane ku deklaroise nese nuk je e zonja si qeveri te negocioshme popullin tend qe te ka dhene voten LAR-GOHU. Mesazh shume I kjarte.Aq me keqsakati gjys njeriu dhe gjys I ngrire hedhhelmin qe e dergoi ne nje deshperim herointone Lirak Bejko.Padyshim se keto helme dote nxjerresh ti si president se ste ka zgjedh populli dhe ti nuk e do popullin sidomos ketaheronj qe ti nuk I sheh me sy sepse keta ishinkunder atij diktatorin qe ti I ruaje mos Idemtohej busti .Ti nuk je president I popullit po I Berishes ti ruash atij jeten dhe familjes setij ne llumin qe e ka future.Jeta e heroit eshteme e shtrenjte se jeta juaj .Mos mendoni sekeni nje karrike te pamerituar se dhe ti sic doshtepi e prisnin dy vajzat e tij te vogla qekerkonin ushqim ne tavoline dhe babai spou sillte asgje .Si do te mund te mbantefamiljen ku jeta e tij ne keto moment po Idukej teper sepse prindi per femijen ben te pamunduren ta rrise ne kushte te mi-ra.Po si ti rriste 3 femijet ai kur nuk kish pune ? Rinia e tij (zot o zot ai ishte vec 16vjec kur diktatura enveriste e burgosagjitacion e propaganda)I kalo ne burg per  politike .Torturat nga me cnjerezoret qe kakaluar ne burgun famekeq enverist ku dhembet iathyen , ku koken ia shkaterruan dukehumbur degjimin……….Shpresa se me nefund diktatura enveriste u rrezua .Kygezim qe per te gjithe ne .E perkrahem partine demokratike se menduam qe lindime ne fund dielli dhe per ish te perndjeku-rit politike dhe gjithe popullin shqiptare qevete ai jetonte ne nje burg apo bun-ker.Shpresuam ne keta harpagonj , ne ketanjerez te pafytyre qe ne vend te ndjenjesnjerezore kishin helmin per te eleminuar cdokend qe I kundershtonte.E pabesuesh-
DIKTATURA ENVER HOXHES I THEU DHEMBET LIRAK BEJKOS
SPECIALPOINTS OFINTEREST:
Enver Hoxha Dictator
broke Liriak Bejko’s
Teeth
No Sided articles andno restriction for ourmembers, our guestand our friends.
Latest needs for ourcommunity and thelatest resolutions
Our Free Voicethrough our words.
INSIDE THISISSUE:
Liriak Bejko
Faqe1-28
Biografia
Faqe1-7
Faik Krasniqi, ArbenLlalla, Zeneli, VasilTabaku, Agim desku,
Faqe2-3,4-57-9
Raimonda Moisiu,Silvana Berki, VullnetMato,
Faqe5-79, 12
Vasil Tabaku, KocoDanaj, A Meksi, YlliXhufi, Anila Omari
Faqe6-77,-9,10-1417-19
AdresaAnetaresimi
Faqe28
“NEW LIFE” JETA E RE
 
Our Words Weekly Issue 
Nendor 5 , 2012 Volume 4, Issue 43
Biografia e ish të përndjekurit, FQ. 7)
 
Biografia e ish të përndjekurit, 7 vitet e burgut,martesa në demokraci, emigrimi në Gjermani ederi te tregtia e dështuar e qymyrit
 
Silvana Muça
 
Ish i përndjekuri politik, 47
-
vjeçari Lirak Bejko,ka ndërruar jetë paraditen e së premtes, nëqytetin e Barit të Italisë, duke mos u mbijetuar  plagëve të rënda që ka marrë në trup, si pasojë evetëdjegies me benzinë. Bejko ka ndërruar jetërreth orës 11:30, në poliklinikën italiane, pasndërhyrjes së dytë të operacionit nga mjekët.Trupi i tij, pritet të mbërrijë në Shqipëri pas disaditësh, si pasojë e procedurave të shtetit fqinj.Gjergj Ndreca, miku i tij më i ngushtë, tha për gazetën “Shqip” se hera e fundit që ka kon-taktuar me Bejkon, ka qenë para 10 ditësh. Sipastij, 47
-
vjeçari, i quajtur ndryshe Laku, nuk kamundur që të nxjerrë asnjë fjalë, ndonëse ështëmunduar shumë. Ai thjesht ka belbëzuar. Vëllai itij, u ka thënë ish të përndjekurve politikë seLaku prej kohësh nuk përmendej, sepse plagëte thella që kishte marrë në trup nga djegia me benzinë, kishin rënduar gjendjen e tijshëndetësore. Ndonëse menjëherë pasi ështëdërguar në Itali, i vetmi mesash që Bejko kadhënë, ishte që ish të përndjekurit të vazhdoningrevën e urisë, e cila u ndërpre pas 31 ditësh.Më pas familjarët, nuk kanë dashur që tëkomunikojnë me median, duke kërkuar  privatësi dhe qetësi, pas ngjarjes së rëndë.
 
Akti i vetëflijimit
 
Lirak Bejko, i cili ka qenë edhe pjesë e grevëssë urisë është vetëflijuar me 10 tetor të këtijvitit. Në këtë datë, ish të përndjekurit e urisëkishin hyrë në ditën e 19 të grevës, e cila pozhvillohej afër zonës së “Komunës së Parisit”,në disa çadra të improvizuara. Ai u ishte bash-
 Hero Lirak Bejko
DIKTATURA ENVER HOXHES I THEUDHEMBET LIRAK BEJKOS“DEMOKRACIA “E BERISHES I MORIJETEN
 
2 Tetor 2012.U shua jeta e pishtarit te de-moracise Lirak Bejkos.
 
Lajmi erdhi si oshetima kaloi oqeanin ,dheshume shpejt u be pjese ne cdo familjeshqiptare ketu ne mergim.Te tensionuar ngashtrengata Sendi por qe te mbrojtur ngashteti I cili u angazhua si para se te filloi kjostuhi dhe me pas te ruanin jetene cdo njeriu ,I anasjellte me vendin tim Shqiperi ku shtetivret njerezit jo te ruaje jetet e tyre, nemergimtaret ndjeme nje dhimbje dyfish tethelle….
 
Ata filluan kete greve duke duruar serish 22vjet te tjera me shprese se do te vendosaejdemokracia.Votuan per kete qeveri qe tendihmonin demokracine .Por cdo dite e meshume ata po zhgenjeheshin sepse jo qe s’ishqeveri e tyre e popullit por perkundrazi easnjerit vetem e vetvetes per tu pasuruar nekurriz te pasurise kombetare shqip-tare.Varferia arriti cakun me te larte sa jeta u be e pakuptimte kur nuk kishin asnje ka-cidhe ne kulete.C’te benin , pune s’kishte,siguri jete s’kishte cduhej te benin ketaheronj qe perballuan diktaturen me te eger ne Europe ate enveriste dhe sot po perballenme nje diktature fashiste berishi-ane.Shqiperia eshte nje vend I pasur ku cdoshqiptare nuk ka pse te marre rruget emergimit per pune.Me pasuri nentoksore ,me turizem , me klime bregdetare dhemalore qe cdo turist do ta kishte zili.Por kur s’ke koken ne rregull gjithcka shkondem.Dhe sot ne u perballem me jeten eheroit Lirak Bejko.C’do te humbiste aikur ne
 
Page 2 Our Words
Më 19 nëntor, familjarët eAristidh Kolës kishin caktuar 40 ditët eceremonisë përkujtimore. Nuk mund tërija pa marrë pjesë në përkujtimin e tij. Pavënë një lule në varrin e mikut tim që unda nga jeta në moshë të re. Nëkryeqytetin grek Athinë arrita ditën eshtunë më 18 nëntor. Udhëtimi ishte igjatë dhe lodhës. Të nesërmen ora 9 emëngjesit u drejtova për në varrezat Zo-grafu ku prehej trupi i Aristidh Kolës.Gjatë udhëtimit me autobus vëreja bisedënmidis një të moshuari me një njeriu tjetër më të ri. Ata flisnin në gjuhën shqipe. Në bisedë hyra edhe unë, i moshuari shkontenë ceremoninë përkujtimore të AristidhKolës. Kishin qenë miq të vjetër, quhejJorgo Zografi. Ishte nga Labova eGjirokastrës dhe kishte emigruar në Greqiqë në vitet 1930 bashkë me të shoqen që ekishte nga Gjirokastra. Jorgo Zografi ishtenipi i mësuesit të shkollës shqipe nëGjirokastër Koto Hoxhit.i Universitetit të Egjeut Nikolas Vernikos, juristët Jorgo Korizis, Panajotis Gjinosatis, dhegjuhëtari
-
shkrimtar Tasos Karandis.
 
Kosova nderon Aristidh Kolën
 
 Në Kosovë nga data 6 deri më 11shator u zhvillua për herë të parë një Simpozi-um Shkencor me temë “Java e Kulturës Arvan-ite”. Ky aktivitet u projektua nga Ministria eKulturës Departamenti i Çështjeve Jorezidentee cila është përpjekur që brenda një jave t’iuafrojë publikut shqiptar në Kosovë sa mëshumë fakte e vlera kulturore të arvanitasve. Në këtë Simpozium ishin të ftuar studiues ngaShqipëria, Greqia, Gjermania, Kosova, Turqia, për të diskutuar rreth kulturës arvanitase.Gjithashtu, një ditë ky Simpozium, do t’iakushtonte jetës dhe veprës së arvanitasit tëmadh Aristidh Kola. Në Kosovë kishte ardhur edhe bashkëshortja e tij, zonja Nansi Kola. Nëditën e parë të Simpoziumit në sallën e kuqe tëPallatit të Rinisë në Prishtinë u shfaq një film“Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë”. Mevdekjen e tij, arvanitasit kishin marrë njëgoditje të rëndë. Aristidhi kishte qenënjeriu që i kishte mbledhur dhe udhëhequr intelektualët arvanitas drejtë mbrojtjeve tëvlerave historike dhe kulturore të tyre.Takimi ynë zgjati mbi katër orë. Ishtetakimi im i fundit me krerët e “Lidhjes sëArvanitasve të Greqisë”. Gjatë bisedëskuptova që mbas vdekjes së AristidhKolës, drejtuesve të Lidhjes së Arvan-itasve të Greqisë u kishte hyrë një ndjenjëfrike, për të vazhduar rrugën e të madhitAristidh Kola, për mbrojtjen dhe zhvilli-min e traditës së kulturës arvanitase. Në bisedë e sipër kuptova që ata kishin bindjen në heshtje se Aristidhin e kishin“ngrënë”.Më 10 dhjetor 2000, në “Grand Hotel”, nëAthinë “Lidhja e Arvanitasve të Greqisë”organizoi një Akademi përkujtimore për shkrimtarin, studiuesin Aristidh Kola. Ku për figurën dhe punën e tij folën, profesori Në përkujtimin e 40 ditëve të vdekjes sëAristidh Kolës merrnin pjesë shumëintelektualë shqiptar dhe arvanitas. Ishtedhe ambasadori shqiptar në Athinëz.Kastriot Robo bashkë me të shoqen e tij,anëtarë të shoqatave të ndryshme të emi-grantëve shqiptar në Greqi, anëtarë të“Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë” etj.Të gjithë kishim ardhur për të kujtuar mikun tonë, për t’u përshëndetur, për tëvënë lule në varrin e tij, për të thënë njëlutje për shpirtin e tij. Më tej të gjithë së bashku shkuam për të pirë kafenë e rastitdhe për t’u përshëndetur me njerëzit efamiljes, motrën, vëllanë, gruan, dyfëmijët dhe me njerëzit e farefisit. Mbasceremonisë së rastit unë bashkë medrejtuesit të “Lidhjes së Arvanitasve tëGreqisë”, Jorgo Miha, Jorgo Kurizis dheme at Pavlo Apostolopulos, shkuam për të pirë një kafe bashkë. Gjatë takimit tonë egjithë biseda ishte përqendruar rrethhumbjes së Aristidhit dhe të ardhmes së
ARISTIDH KOLA DHE SHTYPI SHQIPTAR nga Arben Llalla
cili është kushtëzuar së fundmi nganevoja për zgjedhje të lira, ndërsanë vend po shtohet moszbatimi iligjit, politizimi i shtetit, urrejtjaklasore dhe injorimi i dialogut të brendshëm, duke dëshmuar njëmentalitet antiperëndimor, në përpjekje për tu bërë një vend iBashkimit Evropian. Qeveria jonë ekërkon Evropën jo si një standard perëndimor, por si një alibi për tëfshehur thelbin antiperëndimor të pushtetit.
 
Unë ju shkruaj ju për të falënderuar ambasadorin e SHBA në Tiranë,zotin Aleksandër Arvizu, i cili është bërë një avokat i madh i betejëssonë për dialog. Qeveria jonë nuk e pranon në thelb lëvizjen tonë, edhePresidenti Klinton, ky politikan dogjiShqipërinë, vetëm psenuk pranonte të ulej nëdialog me kundërshtarëte tij dhe të dëgjontekëshillat e SHBA për zgjedhje të lira e tëndershme në vend. Dhenjë njeri që ka pranuar tëdjegë Shqipërinë për karrigen e vet, nuk e ka problem të shikojë sidigjen qytetarët e vet për të drejtat e tyre.
 
Shqipëria po përpiqet tëmarrë statusin e venditkandidat për anëtar nëBashkimin Evropian, i
Letra e plotë e Ndrecëspër Hillari Klinton
 
Nga Gjergj Ndreca
 
mungesën e kulturësdemokratike dhe frikënnga pushteti që endesundon në shoqërinëshqiptare.
 
Me këto armë të vjetra dhei veshur me kostum politik  pro perëndimor, ai potenton të kontrollojë meçdo kusht shoqërinë, dukee rindarë qytetarët nëaleatë dhe armiq, me të siç bënin dikur komunistët.
 
 Në vitin 1997, kur nëShtëpinë e Bardhë ishte
Letra e plotë e Ndrecës për Hillari Klinton Nga Gjergj Ndreca
 
 pse ne e gjetëm frymëzi-min tek lëvizja “Act Noë”e iniciuar nga presidentiObama në ndihmë tëshoqërive që kanë nevojë për një rizgjim.
 
Përpos këtij falënderimidua t’u siguroj ju se thelbii kërkesave tona nuk do tërealizohet kurrë pa njëvëmendje politike ndajsituatës në Shqipëri dhenjë garanci që SHBAduhet tua japë shqiptarëve për shtet ligjor, demokracifunksionale dhe qeveritransparente, të cilat nenuk i kemi për shkak se nenuk vendosim dot ende për fatin tonë dhe tëqeverisë sonë.
 
Me respekt të thellë për ju dhe SHBA
 
Gjergj Ndreca
 
Klinika shëndetësore“Nënë Tereza”,Tiranë
 
Çështja Shqiptarenë ballkan nuk ështëqështje fetare, porKombëtare NgaXhelal Zejneli
 
 Në vitet 1981
-
1990 uintensifikua vepri-mtaria antishqiptare e boshtit të së keqes
It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague
 
Titograd
-
Boegrad
-
Shkup.
 
Zvarritja e zgjidhjes së problemeve në hapësirat shqiptarenë rajon dhe riciklimi i tyre ivazhdueshëm dëshmon se perëndimorët janë të zhgënjyer me politikanët dhe me inteligjencienshqiptare.
 
Edhe një vonim në histori do të jetë i papërballueshëm për shqip-tarët.
 
Who are the representa-tives and workers & whereare the funds for Albaniadeviating
 
Getting members Worldwidewith $1 Symbolic
 
The children at a worst in Alba-nia, Where are the World’s Bil-lions for these children
 
Secretary of State Clintonspeaks in Albania and yetno resolution for the vic-tims!!
 
Albania a Critical positionand yet directed by dicta-tors….time is coming for aquick and swift resolu-tion...
 
A symbol for the fight forHuman Rights in Albania!!
 
Lirak Bejko
 
 
Page 3 Volume 4, Issue 43
PROBLEMET NE SHQIPERI DHE SI DUHET TE ZGJIDHEN (vijon)
 
TAKIMI MBAREKOMBETARE PER CESHTJEN SHQIPTARE
 
CESHTJA SHQIPTARE PER ZGJIDHJE.
 
PROBLEMET NE SHQIPERI DHESI DUHET TE ZGJIDHEN
 
duar ne parlamentin shqiptare dydeputete te gjendur jashte shtetit u japin kartonat e votimit dy te tjerevedhe ata votojne per sho-kun.kryeparlamentarja miraton ku dydeputete votojne me dy duar.Kushfoli.,Ketu ne Amerike media teshkaterron derisa te japesh doreheqjenatje media heshti .
 
Te dy partite e dale nga PPSH
-
 ja a siPD dhe PS vetem luajne me varferinee popullit. Dhe njehere qe e organizoi popullin PS nuk e ndoqi deri ne fund por I shihtekryetari I saj nga lartesia ene do te fitojme Shqiperine etnike.Do te fitoj-me ate qe kemi mese 100 vjet qe enderrojme qenje cdo vater shqiptare te valoje flamuri kuq ezi.do te bejme ate qe ne deciq ku flamuri per here te pare valoi i lire dhe sot shqiptaret emalit te zi megjithse jane autoktone ne trojet estergjysherve te tyre kjo qeveri diktatoriale qehiqet demokrate ua eleminoi me ligj te drejteneemblemes se tyre flamurin kuq e zi .Do te bejme ate qe ne Camerine e zhuritur nga gjakuqe u derdh dhe nga genocidi qe iu be te moskene akoma te drejten te shkojne ne trualline te pareve te tyre dhe te mos u njihet akomavendlindja.Lind pyetja perse na ndane dhe perse na coptuan .c'po benin shqiptaret netrualline tyre po luftonin kunder nje armiku tge perbashket turqise otomane dhe po mbronintrualline tee pareve te tyre.atehere perse nacoptuan? sepse fqinjet ishin ardhacake dhelakmitare me trojet tona ne gadishullin ilirik?Duke mos pasur asnje dokument zyrtare por te perkase pronarit te tokes shteti te jeterregullues me partneret e huaj, ndersa ceshtedhene me koncension te pezullohet , terishikohen kontratat dhe cdo gje qe ka berekjo qeveri dhe ajo para saj .Te ndryshohetligji ne kushtetute ku Presidenti te zgjidhetnga populli, ku partite te jene te barabartame njera tjetren, dhe te kete hapsire per deputet te pavarur.Te rishikohen te gjitheanetaret e partive politike se po dalin meshume parti se antare.dhe deputetet tekandidojne me emer jo me parti.Vetemkeshtu ne do te rifilojme proceset demo-kratike jo me njerezit e ish nomenklatures por me shqiptaret , me djemte dhe vajzat ereja te shkolluara , intelektualet dhe akade-miket., vetem keshtu ne do shpetojmeShqiperine.Pa nje Shqiperi te fuqishmesmund te bejme bashkim kombetae.ShekulliI 21 eshte shekulli I shqiptareve prandajmendoj te bashkuar brreth ceshtjes shqiptareklubit duke shiijuar kafene mengjezit.U vrane njerezte pafajshem dhe PS ne vend qe te vazhdontedemostraten e la ne gjys.Perse I bejme pyetje ?Perse nuk vazhduan protestat deri ne rrezimin ekesaj monstroje qe po shkaterron kombin tone, povret njerez te pafajshem dhe del e bertet si I cmen-dur.
 
Pas vrasjes makabre te Skardilajd Konomit vjen ajome monstruozja , vrasja e agentit Isa Copa qe evrane mafia qeveritare dhe e dogjen..Sot vrasjet neShqiperi jane bere dicka normale jo se I humb jetanjeriut……Shqiperia e degraduar duke qene vendishume I pasur me pasuri nentoksore dhe mbitoksoreduhej te ishte nje Zvicer e dyte po jo se harpagonete kane bere Shqiperine han pa porta.
 
Andaj me shume se kurre duhet te deklarojme ketuqe sebashku te pregatisim nje resolute ku te kerkoj-me lagimine kesaj qeverie mafioze dhe vendosjen enje qeverie teknike me shqiptaret e Amerikes dhenga ku te te kete te drejten te shkruaj amendamenteku ish pronari I tokes te behet zot serish, ku nentoka
Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre
 
KRIZA LINDORE DHE LËVIZJA SHQIPTARE (vazhdon)
 
qëndrimin e vet të caktuar më parë.Sipas kësaj vije, Lidhja e Prizrenitnuk do ta pengonte dorëzimin ePodgoricës, të Shpuzës e të Zhabja-kut, pasi ato banoheshin nga popullsitë përziera sllavo
-
shqiptare, por do takundërshtonte me armë lëshimin ePlavës dhe të Gucisë, popullsia e tëcilave ishte në masën dërrmueseshqiptare. Vendimin e KomitetitKombëtar e miratuan të dy komitetetndërkrahinore të vilajeteve tëShkodrës dhe të Kosovës, të cilat ponë janar 1879 mblodhën kuvendet etyre të jashtëzakonshme, pothuajse nëatë kohë që zhvilloi punimet e vetaedhe Kuvendi Ndërkrahinor i Pre-vezës. Meqenëse Plava e Gucia bënin pjesë në vilajetin e Kosovës, barrën edrejtimit dhe të organizimit të luftës për mbrojtjen e tyre e mori përsipër Komiteti Ndërkrahinor i Prizrenit, icili nga ana e vet formoi një shtabushtarak të posaçëm, me Ali pashëGucinë në krye.
 
 Ndërkaq u mblodh në fshatin Virpa-zar, në afërsi të liqenit të Shkodrës,komisioni turko
-
malazez, i cili më 2shkurt 1879 nënshkroi marrëveshjendypalëshe për formalitetet e dorëzimit brenda një jave të krahinave të vila- jetit të Shkodrës, që i takonin njëra
-
tjetrës sipas Traktatit të Berlinit. Ngafrika e kryengritjes së shqiptarëve,Porta e Lartë nuk pranoi ta përfshintenë marrëveshje dorëzimin e Plavës etë Gucisë, duke e lënë çështjen e tyre për t’u zgjidhur më vonë. Sipasmarrëveshjes, dorëzimi i Podgoricës,i Shpuzës dhe i Zhabjakut nga ana eautoriteteve turke u krye pavështirësi. Po ashtu u bë edhe dorëzi-mi i Ulqinit, i Dinoshit dhe i Breguttë Bunës nga ana e autoritetevemalazeze.
 
Shkodra e Malësia.
 
Porta e Lartë, për të mënjanuar konfliktin e armatosur, i propo-zoi Cetinës që në vend tëkrahinave shqiptare të Plavës etë Gucisë t’i jepte disa visesllave të Hercegovinës. Por  propozimin e Stambollit, të ciline kundërshtoi Austro
-
Hungaria,nuk e pranoi as Mali i Zi.
 
Pas disa ndeshjeve sporadikekufitare, që ndodhën gjatë te-torit, knjaz Nikolla vendosi mënë fund të kalonte në sulme tëhapura. Më 31 tetor dhe 1 nëntor 1879 forcat malazeze, dukedashur të tërheqin vëmendjen eFuqive të Mëdha dhe, njëherazi,të matnin pulsin e shqiptarëve,kryen dy inkursione kundër vijësmbrojtëse të forcave të Lidhjes,të parin në fshatin Pepaj dhe tëdytin në fshatin Arzhanicë. Nëkëtë të fundit vranë në befasi 30fshatarë dhe dogjën mjaft shtëpi, por pas disa orë luftimesh udëbuan nga forcat e Lidhjes. Nëtë vërtetë këto qenë sulmedemonstrative, të cilat shqiptarëti përballuan pa ndonjë vështirësi.Edhe pse dështoi, sulmi malazeznxiti një valë të madhe mobiliz-imi në të katër anët e Shqipërisë.Me mijëra vullnetarë të tjerëvrapuan në krahinat e Gjakovës,të Pejës, të Dibrës e të Shkodrës.Gatishmëria e shqiptarëve qe aqmasive, sa Shtabi Ushtarak iLidhjes së Prizrenit, i vendosur në Guci, u detyrua të pengontenisjen e tyre drejt frontit, pasinuk ua ndiente nevojën dhe nuk kishte mundësi për t’i sistemuar.
 
 Në fillim të muajit dhjetor forcatkryesore malazeze qenëPerandorinë Osmane që ta zgjidh-te sa më parë çështjen e Plavës etë Gucisë. Porta e Lartë provoi t’i bindte banorët e dy krahinavekufitare që të hiqnin dorë ngaqëndresa e mëtejshme, duke u premtuar familjeve, që nuk dëshi-ronin të jetonin nën sundiminmalazez, se do t’u jepte tokë nëvendbanime të reja dhe se do t’içlironte nga taksat për dhjetë vjet.Por shqiptarët nuk u lëkundën ngavendimi i tyre. Atëherë knjaz Nikolla filloi të kërcënonte se dota zgjidhte këtë çështje me anën eluftës së armatosur dhe se në njërast të tillë nuk do të aneksontevetëm Plavën e Gucinë, por edhevise të tjera shqiptare.
 
 Në këto rrethana, marrëdhënietshqiptaro
-
malazeze erdhën duke ukeqësuar vazhdimisht. Gjatëmuajit tetor 1879 Mali i Zi filloi përqendrimin e ushtrive në kufi,duke e çuar numrin e tyre në 5 600veta. Këtyre masave Lidhja ePrizrenit iu përgjigj duke vënë nëgatishmëri luftarake forcat e saj tëarmatosura.
 
Sipas vendimit që Këshilli iPërgjithshëm i Lidhjes kishtemarrë më 3 tetor 1879, KomisioniUshtarak a Shtabi Ushtarak, nënkryesinë e Ali pashë Gucisë, ikrijuar nga Komiteti Ndërkrahinor i Lidhjes Shqiptare për Kosovën,shpalli për zonën e Plavës e tëGucisë gjendjen e luftës. Të gjithë burrat plavianë e gucianë të aftë për armë u shpallën luftëtarë që dotë qëndronin në gatishmëri nështëpitë e tyre. Po në tetor 2 mijëgjakovarë të armatosur u nisën për në Guci. Në fund të tetorit mbër-ritën këtu edhe vullnetarë ngaPor Mali i Zi nuk deshi ta linte punën të zgjatej më tej. Knjaz Nikolla iu drejtua menjëherëFuqive të Mëdha, duke kërkuar  prej tyre që ta detyronin Peran-dorinë Osmane t’ia dorëzonte dykrahinat shqiptare (Plavën dheGucinë) Malit të Zi. Nga ana e vetPorta e Lartë u kërkoi Fuqive tëMëdha të dërgonin në Plavë e nëGuci një Komision Ndërkombëtar  për t’u bindur për vështirësitë qëgjente te shqiptarët e egërsuar nga padrejtësitë e Kongresit të Ber-linit. Në vend të tij ato dërguanKomisionin Ndërkombëtar për caktimin e vijës së kufirit, të përbërë nga përfaqësues të gjashtëFuqive të Mëdha dhe të dyshteteve të interesuara. Komisionifilloi nga puna në maj 1879 dhe për disa muaj me radhë u mor mecaktimin e pikave të kufirit turko
-
malazez në vilajetin e Shkodrës.Por gjatë verës, kur Komisioni Ndërkombëtar donte të shkonte nëPlavë e në Guci, përfaqësuesit eKomitetit Ndërkrahinor të Prizre-nit u paraqitën Fuqive të Mëdha,më 22 gusht 1879, një notë meshkrim, me të cilën deklaronin senuk do të njihnin asnjë ndryshimtë kufirit me Malin e Zi pa pjesëmarrjen në Komisionin Ndërkombëtar të krerëve tëLidhjes Shqiptare dhe pa u miratu-ar vendimet e tij nga e “gjithë”Shqipëria. Pas kësaj note të rreptë,Komisioni Ndërkombëtar endërpreu punën e vet, pezulloiudhëtimin e tij për në Plavë e Guci.
 
Me këtë rast filluan përsëri protes-tat e Malit të Zi dhe ndërhyrjet eFuqive të Mëdha për ta detyruar rreshtuar gjatë vijës kufitare, në fshatratMurinë, Pepaj, Arzhanicë e Velikë,kurse forcat shqiptare përballë tyre nëfshatrat Guci, Kolenivicë, Martinaj,Plavë e Nokshiq. Midis forcavemalazeze dhe shqiptare në sektorinverilindor kalonte lumi Lim vetëm menjë urë prej druri. Zona malazeze ishtekryesisht malore, ndërsa në atë shqiptaredominonte pllaja e Plavës.
 
Më 4 dhjetor 1879, pjesa më e mirë eushtrisë malazeze prej 4 mijë ushtarësh,nën komandën e Mark Milanit, ndërmorinjë sulm të furishëm në sektorin e Nok-shiqit, në drejtim të Plavës e të Gucisë.Shtabi ushtarak i Lidhjes, i përbërë ngaAli pashë Gucia (kryetar), Jakup Ferri,Sulejman Vokshi, Haxhi Zeka, FilipÇeka, Jusuf Sokoli e të tjerë, midis tëcilëve kishte edhe disa oficerë të karri-erës, u përgjigj duke hedhur në sulmrreth 2 mijë luftëtarë. Luftimet më tëashpra u bënë në luginën e Nokshiqit, kuu angazhuan forca të shumta malazeze.Luftëtarët u përleshën aq ashpër me njëri
-
tjetrin, sa që të dy palët lanë mënjanëhutat dhe nxorën jataganët, duke u përleshur trup me trup. Përleshja vazhdoidisa orë me radhë. Forcat vullnetare tëLidhjes ndalën sulmin e ushtrisëmalazeze dhe i shkaktuan asaj disfatë në Nokshiq, duke e detyruar të tërhiqej brenda kufijve të Malit të Zi. Edhe pse tëdhënat për humbjet e të dy palëve janëkontradiktore, mund të nxirret si përfundim se nga malazezët pati 300 tëvrarë e të mbytur në lumë gjatëtërheqjes, ndërsa nga shqiptarët 300
-
400veta. Në këto luftime u vra edhe një ngakomandantët e shquar të ushtrisë sëLidhjes, Jakup Ferri.
 
Vendosmëria e shqiptarëve për tëqëndruar deri në fund dhe këmbëngulja eCetinës për të vazhduar më tej luftënalarmuan si Fuqitë e Mëdha, ashtu edhe

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->