You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Kelas Masa Topik Nilai Makna Nilai

: Bahasa Malaysia : Tahun 6 : 1 jam (60 minit) : Kesihatan Diri. : Kebersihan Fizikal dan Mental : Kebersihan dan kesihatan diri serta pemikiran yang sihat dan positif dalam setiap perlakuan.

Pengetahuan sedia ada murid : Murid membersihkan diri pada setiap hari. Objektif Pembelajaran : a) Mengenal diri sendiri dan menyatakan amalan penjagaan diri. b) Berinteraksi dan berkomunikasi dengan rakan dalam suasana yang menyeronokkan.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir P&P, murid-murid dapat : a) Menyenaraikan sekurang-kurangnya dua barang-barang dan peralatan penjagaan diri yang digunakan di rumah; b) Menyatakan cara-cara penjagaan diri yang betul; c) Menimbulkan rasa menitikberatkan penjagaan diri semasa di rumah atau di tempat lain; d) mempertingkatkan minat untuk menggunakan TMK dalam pengajaran dan pembelajaran.

ABM/BBM Nilai

: Bahan Persembahan Powerpoint, lembaran kerja : Murid dapat mengamalkan kebersihan fizikal dan mental

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

Langkah/ Masa Set Induksi (5 minit)

Isi Kandungan

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Memberi

pendapat 1. Guru menayangkan slaid ABM: kepada murid-murid. 2. Murid diminta memberi

Slaid

tentang situasi dalam gambar.

Set Induksi

pendapat mereka tentang Contoh soalan: Bagaimana keadaan kanak-kanak gambar? dalam gambar yang ditunjukkan pada dengan slaid berkenaan

mengemukakan

soalan-soalan tertentu. 3. Guru menyatakan tajuk

pelajaran. Langkah 1 (25 minit) Kesihatan Diri - Cara-cara penjagaan kebersihan diri. 1. Guru membuka slaid yang ABM: Slaid bertajuk Bahan P&P. 2. Guru persatu menayangkan paparan satu Nilai: sambil Kebersihan

memberikan - Peralatan kebersihan diri ringkas

penerangan Fizikal, murid

kepada

berkenaan cara penjagaan Kaedah: peralatan diri dengan betul. Seminar/

3. Murid digalakkan mencatat ceramah nota diperolehi memaparkan penting semasa slaid yang guru atau

memberikan penerangan. Langkah 2 (15 minit) Membincangkan cara 1. Murid diminta memberikan ABM: dan alatan yang untuk kebersihan pendapat Slaid masing-masing Bahan P&P

digunakan menjaga

tentang bagaimana mereka menjaga kebersihan diri Nilai: 2

diri.

mereka. 2. Murid juga

kesyukuran, diminta keyakinan peralatan

menyenaraikan

yang mereka gunakan untuk Contoh soalan: Berapa kali penjagaan kebersihan diri. kamu 3. Rangsangan dalam bentuk soalan-soalan mudah atau contoh-contoh Adakah kamu menggunakan sabun? diberikan membolehkan perlu bagi murid

mandi dalam sehari?

mengemukakan pandangan masing-masing tentang

topik yang dibincangkan. 4. Guru dapatan merumuskan hasil

daripada

perbincangan berkenaan. Langkah 3 (12 minit) Menilai pemahaman/ pengetahuan Aktiviti penilaian 1. Guru lembaran mengedarkan ABM: kerja kepada Lembaran kerja

setiap murid. diminta Nilai: kejujuran aktiviti tempoh

murid 2. Mereka menyelesaikan tersebut dalam

tentang topik yang telah dibincangkan.

masa yang diberikan. 3. Setelah selesai guru akan memeriksa kerja murid. 4. Murid yang berjaya

menyiapkan tugasan lebih awal akan diberikan aktiviti pengayaan. Aktiviti Pengayaan: Murid diminta melukis gambar alatan penjagaan kebersihan diri milik mereka sendiri. 3

Penutup (3 minit)

Rumusan pengukuhan

dan 1. Murid ditanya semula apa Nilai: yang telah mereka pelajari kesyukuran pada hari ini. 2. Guru keseluruhan merumuskan kandungan

topik yang baru diajar.

You might also like