Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
25Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Edexcel GCSE Maths Specification B (Modular) Higher Revision Guide & Workbook Sample

Edexcel GCSE Maths Specification B (Modular) Higher Revision Guide & Workbook Sample

Ratings:

1.0

(1)
|Views: 1,974 |Likes:

This is our GCSE Maths Specification B (Modular) Higher sample booklet, containing pages from our revision guide and our corresponding workbook, both available here: www.pearsonschools.co.uk/reviseedexcel

This is our GCSE Maths Specification B (Modular) Higher sample booklet, containing pages from our revision guide and our corresponding workbook, both available here: www.pearsonschools.co.uk/reviseedexcel

More info:

Published by: Pearson Schools and FE Colleges on Dec 10, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/23/2014

pdf

text

original

 
dexcel GCSE Maths Specification B (Modular) Higher Revision Guide Samplwww.pearsonschools.co.uk/reviseedexcel
 
Questions on this topic are targeted at the grades indicated.
Had a lookNearly thereNailed it!
18
UNIT 1
DCB A A
*
Ratio
Ratios are often used in real-lifesituations such as cooking. Jared is preparing the ingredients for apizza.He uses cheese, topping and dough in theratio 2 : 3 : 5.He uses 70 grams of dough.How many grams of topping will Jared use?
cheese : topping : dough2 : 3 : 5? : ? : 70 g
70
 
__
 
5
 
143
14
42 g of topping
Ratios are used to compare quantities. You can fi nd EQUIVALENT RATIOS by multiplying or dividing by the same number.A ratio can be written as a fraction.In a drama group, if the ratio of boys to girlsis 2 : 5, then
2
 
__
 
7
 
of the group are boys and
5
 
__
 
7
 
are girls.
5 : 910 : 181 : 1.8
2
2
10
10
 This equivalent ratio isin the form 1 :
. This is useful forcalculations.
 You can use ratios to work outwhich of these jars of honey isbetter VALUE FOR MONEY.
 A 
N
D
 A 
 R
 D
5
0
 
£ 
2
.
7
 0
O
N
 E
 
 Y
 
P
 E
 R
8
0
 
£ 
3
.
1
 9
O
N
 E
 
 Y
450
 
:
 
2701
 
:
 
0.6
450
450
580
 
:
 
3191
 
:
 
0.55
580
580
 The cost per gram is 0.6 p. The cost per gram is 0.55 p. The SUPER jar is better value for money because it costs less per gram.
 
Three women won a total of £360.They shared the money in the ratio 7 : 3 : 2.Donna received the largest amount.Work out the amount Donna received.
7
3
2
12 360
 
_____
 
12 
£30£30
7
£210Donna received £210.
1.orout the total numberofparts.2.or outthe value of 1 part.3.or out7parts(largest part) for Donna.
 
grade
C
Tom is making plum crumble.For the crumble topping, he uses sugar, butter 
and flour in the ratio 2 : 3 : 5.Tom uses 250 g of plums for every 400 g of 
crumble topping.
grade
C
Tom has 0.5 kg of plums. He uses all of them.Work out how much sugar, butter and flour he
will need for the crumble topping.
(4 marks)
ou  rstneed to conert 0.5g into grams.Then worout howmuchcrumble topping Tom needs to mae.
dexcel GCSE Maths Specification B (Modular) Higher Revision Guide Samplwww.pearsonscoos.co.urevseeexce
 
xcel GCSE Maths Specification B (Modular) Higher Revision Workbook Samwww.pearsonschools.co.uk/reviseedexcel

Activity (25)

You've already reviewed this. Edit your review.
Mike Bratley liked this
Farida Dhamayanti added this note
awesome
Ane Trajkova added this note
great
Ane Trajkova liked this
Sangkpbown liked this
1 thousand reads
1 hundred reads
sqjafery liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->