Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
84 MAİ ve SİYAH

84 MAİ ve SİYAH

Ratings: (0)|Views: 6 |Likes:
Published by tunahan emin
MAİ ve SİYAH
MAİ ve SİYAH

More info:

Categories:Types, Legal forms
Published by: tunahan emin on Jan 05, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/10/2014

pdf

text

original

 
TÜRK DİLİ KOMPOZİSYON-1 DERSİ
KİTABIN ADI :MAİ ve SİYAHKİTABIN YAZARI :HALİD ZİYA UŞAKLIGİL YAYINEVİ :İNKILAP VE AKAKİTABEVLERİBASIM YILI :19801.KİTABIN KONUSU2.KİTABIN ÖZETİ3.KİTABIN ANAFİKRİ4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARINDEĞERLENDİRİLMESİ5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ
 
TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-1 DERSİ
KİTABIN ADI :MAİ ve SİYAHKİTABIN YAZARI :HALİD ZİYA UŞAKLIGİL YAYINEVİ :İNKILAP VE AKA KİTABEVLERİBASIMYILI :1980
1.KİTABIN KONUSU:Hayalleri olan bir gencin lise son sınıftababasını kaybetmesiyle hayallerinin yıkılışı ve beraberindeki hayatmücadelesi.2.KİTABIN ÖZETİ:
 
Ahmet Cemil,babasının ölümünden sonra,binbir güçlükle okulubitirir ve kız kardeşini ve annesini beslemek için çalışmak zorunda kalır.Bunun içinelinden fazla birşey de gelmemektedir.Çünkü yabancı dil bilmekten başka bildiği birşeyyoktur.Ona kalsa,bütün çalışmalarını şiir üzerinde toplamayı;edebiyatımıza bir başka yönvermeyi ister. Ancak hayat mücadelesi onu çok genç yaşta karşılar.Ali Şekip ,Hüseyin Nazmi gibi arkadaşlarıyla başlıca tartışma konusu budur zaten.Raci gibi kendisini kıskanan,arkasından dedikodular yaratan birine rağmen şiirde birşeyler yapacağına inanır . Bir yandan , Ahmet Cemil ,bu sarı , uzun saçlı, mavi gözlü ,kalemparmaklı genç, Hüseyin Nazmi’nin kızkardeşi Lamia’yı sever.Tek kaygısı onunlaevlenmek,ona layık bir yuva kurabilmektir.Fakat bu mümkün olabilir mi? Olabilecek mi?Hep bunu hayal eder.Okulu bitirdikten sonra ,zavallı genç çok sıkıntılı günler geçirir.Evlerine gittiğinöğrencilerin şımarıklıklarına katlanmak zorunda kalır.Ekmeğini kazanır ama, neler pahasına! Böylelerinden para kabul etmeğe mecbur kalmak ona pek ağır gelir . Başka çarede yoktur. Pek dayanamaz hale gelince , bu sefer kitapçılara polis romanları tercümeetmeye kalkar. O çağlarda pek sayılı olan bu kitapçılar da onun derisini yüzerler.Geceler boyu göz nuru dökerek yaptığı anlamsız tercümelere hiç denecek kadar az para verirler.Ne öyle eserleri tercüme etmek ister , ne de parasını üzüle üzüle almaya razı olur.Ahmet Cemil, günün birinde “Mirat-I Şuun” adlı gazetede çalışmaya başlar. Hayatıaz çok düzene girer. Hatta ,gazete sahibinin oğlu Vehbi Efendi, Ahmet Cemil’in kız kardeşiİkbal’le evlenir. O zaman Süleymaniye’de eski bir evde oturan Ahmet Cemil, kız kardeşinimutlu görmek hevesiyle güzel bir düğün yapar. Ama bu evlilik, o zamanın evlenme şartlarıyüzünden başarılı olmaz. Evlenenler daha önce birbirlerini tanımadıkları içinbağdaşamazlar. Vehbi Efendi çok kaba, durmadan içen , küstah bir kimsedir. Öyle alçakbir heriftir ki, karısı hamile olduğu sıralarda beslemelerini okşayarak onlarla gönüleğlendirir. Ahmet Cemil bu adiliklere dayanamaz .Gülle dokunmaya kıyamadığı biricik kızkardeşinin hırpalanmasına, hatta dövülmesine razı olmaz. Bir gece, Vehbi, İkbal’I öylehırpalar, durumunu düşünmeden öyle bir tekme atar ki zavallı kadın çocuğunu düşürür.Ahmet Cemil, çıldırmış bir halde, arkadaşı Ali Şekip’in dükkanına kendini atar. Ali Şekip’eanasınden aldığı küpeleri, yüzükleri emniyet sandığına rehin etmekte kendisine yardımiçin gitmiştir. Kız kardeşini ölümden kurtarmak gerekmektedir.Hiçbir önlem zavallı İkbal’iölümün pençesinden kurtaramaz.Hüseyin Nazmi, uzakça bir görevle dış işlerine tayin edilmiştir. Memmundur. AhmetCemil, bir gün onu ziyarete gider. Bir aya kadar memleketten ayrılacak olan Hüseyin
 
Nazmi, sevineceğini sanarak Ahmet Cemil’e başka bir haber daha verir. Lamia’yıevlendiriyorlardır.O zaman Ahmet Cemil Lamia’ya ait tek tük hatıra kırıntılarını bir dahayaşar. Bunlar, Lamia’nın çocukluğu ile ilgilidir. Zihninde, kızı, ailesinin ısrarıyla evlenmeyikabul etmiştir diye tasarlar.Bir an sevgisini itiraf etmeyi düşünür.Ama yoksulluğu, işşizliğiaklına gelince bir yuva kuramayacağını kabullenir. Bundan da vazgeçer.Önce kardeşi, sonra Lamia… Geriye ne kalmıştır?Eseri mi?Genç adam,bütünömrürünü koyduğu şiirlerini bir an bile duraklamadan ocağa atıp yakar. Yaşamı gözlerindeyaşlar,ağzında acı bir lezzetle seyreder. O esrin bir anlamı kalmamıştır artık.Madem ki Hüseyin Nazmi gidiyor, o da gidecektir. Bir gün Taksim bahçesindeoturuken ileriye ait tasarlarını, tasarladıklarını hatırlar. Şimdi o da Anadolu’da bir görevalıp gidecektir işte. Kendisine kırgınlıktan başka birşey sağlamayan bu İstanbul’dankaçacaktır. Kararını yerine getirir. Dertli anasını alarak bir vapura biner. Gece karanlığında,son defa İstanbulu, Cihangiri seyreder. Deniz karanlık, gece karanlıktır. Vaktiyle Tepebaşında, gece, gözlerine bir elmas yağmuru gibi görünen ışıklar sanki sönmüştü. Şimdiher taraf simsiyahtı. Oda,güneşten, hayatın biçareliğiyle alay eden ışıktan kaçarak,sonsuzbir yoklukta mutlu ve rahat, yuvarlanıp gidecektir.
3.KİTABIN ANAFİKRİ:İnsan hayatta karşısına çıkan zorluklara karşı mücadeleetmeli,hayallerle gerçekleri birbirine karıştırmamalıdır.4.KİTAPTAOLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ:
AHMET CEMİL: Başarılı bir lise hayatı sürerken,son sınıfta babasını kaybeder ve hayatmücadelesine çok erken başlar.Amacı şiire başka bir yön vermek iken babasının ölümüherşeyi alt üst eder.Hayalleri olan bir gençtir.Babasının ardından kızkardeşi İkbal’inölümü,son olarak da yakın dostu olan Hüseyin Nazmi’nin kızkardeşi Lamia’nınevlenmesiyle tüm hayalleri yıkılır.HÜSEYİN NAZMİ:Ahmet Cemil’in en yakın dostudur.O da Ahmet Cemil gibi şiiredüşkündür.İlbal’in ağabeyidir.İKBAL:Ahmet Cemil’in kızkardeşidir.Özellikle babasının ölümünden sonra annesine veağabeyine bağlılığı artmıştır.LAMİA:Hüseyin Nazmi’nin kızkardeşidir.Güzel ve alımlı bir genç kızdır.Ahmet cemil’inkendisine olan aşkından hebersizdir.
5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER:
Eser,dili ağır olduğu için pek anlaşılmamakta,devamlı dipnotlara bakma ihtiyacıhissedilmektedir.Buna rağmen olayların anlatılışı akıcı bir dille ifade edilmektedir.Hayatşartlarının zor olduğu bir dönemde yazılan eser,insanın maddi durumunun hayatını nasıletkilediği açık bir şekilde ortaya konmuştur. 

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->