Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Bilincin Farklı Halleri Komadan Makine Bilincine

Bilincin Farklı Halleri Komadan Makine Bilincine

Ratings: (0)|Views: 124 |Likes:
Published by Mind Reading
Bilincin Farklı Halleri Komadan Makine Bilincine
Bilincin Farklı Halleri Komadan Makine Bilincine

More info:

Published by: Mind Reading on Jan 11, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/04/2014

pdf

text

original

 
 
| 1
 
Bilincin FarklıHalleri
Komadan MakineBilincine
 
Dr. Sultan TarlacıNöroloji Uzmanı2010
 
 
| 2
 
Bilincin Farklı HalleriYukarı-Aşağı
İnsanlar günlük ve sıradan bilinçlerini değiştirmek için değişikyöntemler uygulama arayışlarına girerler. Mevleviler dönerek semayaparlar, Budistler nefes alıştırması yaparlar, Yogacılar bir nesneye yada tekrarlı bir kelimeye yoğunlaşırlar. Amaç hep aynıdır: sıradan vegündelik bilinçten farklı şeyler deneyimleri aramak. Antropolojikçalışmalardan anlaşılmaktadır ki, yeryüzündeki 4000 toplumun %90’ızihin hallerini değiştirmek, artırmak için sistemler geliştirmiştir.Bazıları ona ultrabilinç ya da genişletilmiş bilinç, kozmik bilinç derken,Budistler nirvana, zen, satori, yodada samadhi derler. Sufiler ise buyolu vecd, insani kâmil yolu olarak adlandırır.
1
 Farklı bilinç deneyimlerinin olduğu sadece mistik yöndendeğil, bilimsel olarak da fark edilmiştir. William James diğer birçok şeygibi bunu erken fark etmişti:
“Bizim normal uyanıklık bilincimiz, akılcı bilinç diye adlandırdığımız, yalnızca özel bir bilinç türüdür, onun barındırdığı her şey bir film şeridi halinde seyredilebilseydi,ondan bütünü ile farklı olası başka bilinç türleri de  görülebilirdi. Bizler onların varlığını hesaba katmadan  yaşamımızı sürdürürüz.” 
1
Thapa K ve Murthy VN. Experimental charactheristics of certain altered state of consciousness. J of transpersonalPsychology 1985;17:77-86
 
 
| 3
 
Bilincin ya da bilinçli olmanın farklı dereceleri vardır. Koma veuyku bunlar arasında tartışılmaz ayrı noktalardır. Uykuyu hepimiz hergün deneyimleriz. Anesteziyi bazılarımız denemiştir. Ve çok azımızdageçici koma durumları yaşamıştır. Bunlar, çok kesin ve kati sınırlarlabirbirlerinden ayrılmazlar. Mistik haller, uyku-anestezi-koma, hafızakayıpları, psikotik hastalıklar, uyuşturucu ilaçlar (LSD gibi) farklı bilinçdurumları doğurur. Bunların bir kısmı yapıcı, bir kısmı ise yıkıcı ya dabozucudur. Bazıları kısmen iç içedir ve sınırların nerede birbirindenayrıldığını tespit zordur. Aralarında “bulanık” bir ilişki vardır.
2
Bilincinne olduğunu tanımlamanın zorluğu gibi bilinci derecelemek de zordur.Bilinç seviyelerini farklı şekillerde dereceleyen kişiler olmuştur. Ancak,tek ve kabul edilebilir bir sınıflama yoktur.Bilincin en derin ve belki de geri dönüşümsüz hali komadurumudur. Anestezi ve derin uyku durumunda (ve hipnozda birdereceye kadar) bilinç ortadan kalkar ama farklılıkları sadece geridönüş şekilleri veya ne ile ortaya çıktıkları ile ilgili değildir. Çünküanestezi altında bile bazı hastaların bazı şeyleri hatırladıklarıbildirilmiştir. Dolayısı ile her üçünde de bilinç ortadan kalkmasınarağmen (bilinçsizlik), bu bilinçsizliklerin de derecelemesinin yapılmasıgerekir.Bilincin önemli bir özelliği de, kalıcı ve devamlı bir durumolmamasıdır. Bu olasılıkla onun enerji maliyetinin yüksek olmasındankaynaklanır. Beynin yüksek metabolik durumlarında (uyanıklık veuykunun paradoksal evresinde) ortaya çıkar. Yine, uyanıklıkdurumumuzun önemli bir kısmında da, birçok beyin aktivitemizbilinçsizdir. Bilinç, otomatik olmayan hareketler, yeni durumlar,beklenmedik durumlar ve karmaşık işler ortaya çıktığında devreyegirerek diğer durumlarda kendini adeta enerji tasarrufu için askıyaalır. Diğer bir askıya alma nedeni de, bilincin her zaman devredeolması yapılan işlevlerin hızını azaltarak, yavaşlatabilir.
Dolayısıyla bilinç adeta seri çalışarak bir rol oynar. Bilinçsiz işlemler ise paralel çalışırlar,
çok daha hızlı ve uygun yapılırlar.
3
 
2
Current Awareness: Spotlight on consciosness. The 1996 Ronnie MacKeith Lecture. Developmental Medicine and ChildNeurology 1997;39:54-62.
3
Dekacour J. An introduction to the biology of consciousness. Neuropsychology 1995;33:1061-1074.

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
gizemyaren liked this
1 hundred reads
masteropxxx liked this
ali liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->