You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh Masa Kelas Bilangan Murid Mata Pelajaran Tema Tajuk :

: : : : : :

14 September 2012 8.40 pagi 9.40 pagi 4 Delima 33 orang Bahasa Melayu Era Sains dan Teknologi Angkasawan Cilik

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan 1.2 Bertanya dan menjawab soalan tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 1 (iii) Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan yang dikemukakan.

Objektif Pelajaran Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :(i) Membaca petikan dialog angkasawan cilik dengan sebutan dan intonasi yang betul. (ii) Menjawab soalan kuiz dengan jawapan yang betul. (iii) Menyenaraikan jawapan dengan betul terhadap soalan antonim dalam aktiviti permainan tatabahasa.

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa ii) Kosa Kata Pengisian Kurikulum : i) Ilmu ii) Nilai : Sains dan Teknologi : Menghargai keajaiban, rasional, kerjasama, hormat menghormati : Perkataan Antonim : Zuhrah, kendali, graviti

iii) Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir Belajar cara belajar Kecerdasan pelbagai : Menjana idea, memberi pendapat, merumus, menghubungkait, memadan : Mendengar, bacaan mekanis, bertutur dan menulis : Verbal linguistik

Bahan Bantu Belajar

: Tayangan video, petikan dialog, kotak misteri, soalan kuiz, audio,

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid mempunyai pengalaman sedia ada mengenai kata antonim dalam bahasa Melayu.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran i. Murid ditayangkan dengan video upin dan ipin. Guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai tayangan video tersebut. Seorang murid diminta tampil ke hadapan dan memakai pakaian angkasawan. Guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai angkasawan dan angkasa lepas. Guru mengaitkan aktiviti dengan tajuk pembelajaran.

Catatan

Induksi Set Tayangan Video (5 minit) Video Upin dan Ipin

Teknik: Soal jawab BBB: Tayangan Video Nilai murni: Kerjasama KBT: Kemahiran berfikir-menjana idea

ii.

iii.

iv. Contoh soalan: i. Apa yang kamu faham mengenai video tersebut? ii.Apa yang kamu faham mengenai angkasawan dan angkasa lepas?

v.

Langkah 1 (20 minit)

Petikan dialog Angkasawan Cilik (Lampiran 1) Isi petikan: 1.Melawat ke Planetarium Negara. 2.Berada di angkasa lepas. 3. Melihat planetplanet di alam semesta. 4.Berangan-angan

i.

Murid-murid diberikan petikan dialog.

FU 5.1 A 3(i)

ii.

iii.

BBB: Murid-murid diminta Petikan dialog membaca kuat petikan Angkasawan dialog dengan intonasi yang betul secara kelas. Cilik (Lampiran 1) Murid-murid diminta membaca kuat petikan Nilai murni: dialog dengan intonasi Kerjasama yang betul secara Hormat kumpulan. menghormati Beberapa wakil murid tampil ke hadapan dan

iv.

menjadi angkasawan. 5.Bermimpi sahaja. Contoh intonasi: Pegang kuat-kuat Iskandar! Jangan tinggalkan tempat duduk! Aktiviti membaca: i. Kelas ii. Kumpulan iii. Individu

membaca petikan dialog tersebut dengan memakai pakaian angkasawan mengikut sebutan dan intonasi yang sesuai. v. Guru bersoal jawab bersama murid mengenai isi kandungan petikan dialog tersebut.

KBT : Belajar cara belajar-bertutur, bacaan mekanis

Langkah 2 (10 minit)

Kuiz Siapa Bertuah (Lampiran 2) Soalan Kuiz: 1. Apakah planet yang paling hampir dengan matahari? Utarid 2. Berapakah suhu di planet Zuhrah? 480C 3. Apakah yang akan digunakan oleh Syameer untuk tidur? Beg tidur berzip 4. Berapakah jarak antara Bumi dan matahari? 150 juta kilometer. 5. Venera 9 merupakan kapal buatan negara mana? Rusia

i.

Murid-murid diminta menjawab kuiz berdasarkan petikan dialog.

FS 1.2 A 1 (iii)

ii.

iii.

iv.

BBB: Kotak Misteri Guru akan memaparkan Soalan Kuiz Siapa Bertuah nama murid yang (Lampiran 2) bertuah untuk menjawab soalan. Nilai murni: Guru berbincang Kerjasama bersama murid-murid Rasional mengenai jawapan yang betul. KBT: Kecerdasan Guru membimbing dan memantau aktiviti yang pelbagai-Verbal dilakukan oleh murid. linguistik Kemahiran berfikir-menjana idea

Langkah 3 (10 minit)

Petikan dialog (Lampiran 1)

i.

Guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai kata antonim. Guru akan memilih empat orang murid mengunakan kotak muzik. Setiap murid yang terpilih akan diberi kad arahan yang berisi kata antonim. Murid diminta tampil ke hadapan untuk menyampaikan maklumat dalam kad arahan tersebut. Murid-murid yang lain akan cuba meneka perbuatan yang dilakukan oleh rakan mereka dan memberikan jawapan antonim kepada perkataan pada kad arahan Perkataan yang berjaya diteka akan ditulis pada papan putih. Aktiviti akan diteruskan sehingga keempatempat kata antonim berjaya diteka. Guru memantau dan membimbing aktiviti yang dijalankan oleh murid-murid.

BBB: Petikan dialog (Lampiran 1) Nilai murni: Kerjasama, hormat menghormati KBT: Kemahiran berfikir-menjana idea Kecerdasan pelbagai-Verbal linguistik

Kata antonim: 1. Tidur = Jaga 2. Takut = Berani 3. Makan = Minum 4. Duduk = Bangun

ii.

iii.

Contoh arahan: Sila lakonkan situasi mengikut perkataan di bawah.

iv.

v.

vi.

vii.

viii.

Langkah 4 (10 minit)

Pembahagian kumpulan : i. Kumpulan A ii. Kumpulan B iii. Kumpulan C iv. Kumpulan D

i.

Murid-murid dibahagikan kepada empat kumpulan. Wakil setiap kumpulan diminta tampil ke hadapan kelas dan mengambil kertas sebak, kertas warna dan gam. Murid-murid dikehendaki menghasilkan angkasawan impian mereka dengan kreatif. Wakil murid akan memakai pakaian angkasawan tersebut dan tampil ke hadapan kelas untuk dinilai. Guru memantau dan membimbing aktiviti yang dilakukan oleh murid.

ii.

BBB: Angkasawan Impian (Lampiran 3) Nilai murni: Kerjasama, hormat menghormati KBT: Kemahiran berfikir-menjana idea, membuat keputusan

Bahan-Bahan untuk menghasilkan Angkasawan Impian i. Kertas sebak ii. Kertas warna iii. Gam

iii.

iv.

v.

Penutup (5 minit)

Nyanyian Lagu Gemuruh Contoh soalan: Apa yang kamu peroleh pada hari ini?

i.

ii.

Guru berbincang dan bersoal jawab dengan murid-murid mengenai pembelajaran merumuskan nilai-nilai murni. Murid-murid bernyanyi bersama-sama dengan guru lagu gemuruh berlatarkan angkasawan.

Teknik: Perbincangan Nyanyian Nilai murni: Kerjasama

You might also like