Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Të shkruaarit dhe të folurit

Të shkruaarit dhe të folurit

Ratings: (0)|Views: 44|Likes:
Published by Edon Berisha

More info:

Published by: Edon Berisha on Feb 03, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPTX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/25/2014

pdf

text

original

 
Të shkruarit dhe të folurit 
 
-
Shkrimi është një formë komunikimi dhe përfshin një dhënës, njëmarrës dhe një hapësirë bosh në mes, e cila duhet mbushur 
.
- Gjatë komunikimit me shkrim, ne kemi vetëm një lëndë të parë, fjalët, dhe vetëm një ndihmës për 
t’i 
organizuar ato në mënyrë tëlogjikshme, pikësimin.
 
 
Gjuha e folur dhe e shkruar nuk duhet të jenë shumë afër njëra-tjetrës, ashtusiç nuk duhet të jenë edhe shumë larg
.
 
“ 
Sikur gjuha e folur dhe e shkruar të ishin
njëlloj, do të ishte... e padurueshme: po të
 flisnim siç shkruajmë, nuk do të na dëgjontenjeri; po të shkruanin siç flasim, nuk do të nalexonte njeri.
Kush,cfarë,kur,ku, pse, si? 
 
 
Thomas S. Elliot 
 
Të shkruarit dhe të folurit kanë të njëjtënlëndë të përbashkët
 –
 
gjuhën -
dhe të njëjtinqëllim të përbashkët -
komunikimin e ideve,informacionit dhe ndjenjave
.
-Kur
shkruajmë
, mendimet shprehen me
 fjali të plota,
organizimi i të cilave bëhet me anë tëelementëve gjuhësorë dhe stilistikë sidrejtshkrimi, pikësimi,

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->