You are on page 1of 3

ROSLINA BINTI AMIR NORLISHAKINA BINTI AMIR SHABANA MUNAWWARAH BINTI ISHAK SITI MURNI BINTI ZINOL SITI

KHALIJAH BINTI SHAARI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari Tarikh Masa Tahun Bilangan murid Tema

: Rabu : 05 Oktober 2011 : 10.00-10.30 pagi (30 minit) : 5 Amanah : 20 orang : Hasil Perikanan

Tajuk Pelajaran : Keropok ikan Hasil Pembelajaran : Fokus : 10.3 membuat ringkasan daripada bahan yang didengar atau dibaca. Aras 1 (i) : mencatat isi daripada pelbagai bahan yang dibaca.

ROSLINA BINTI AMIR NORLISHAKINA BINTI AMIR SHABANA MUNAWWARAH BINTI ISHAK SITI MURNI BINTI ZINOL SITI KHALIJAH BINTI SHAARI

Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat: i. mencatat isi daripada petikan keropok ikan.

Kemahiran Bahasa Ilmu Nilai Murni

: kemahiran menulis : Bahasa Melayu : kerajinan, semangat bermasyarakat

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai Kemahiran Belajar : menyusun atur, meringkaskan : verbal-linguistik : kemahiran membaca, kemahiran mengumpul maklumat, kemahiran menulis

Pengetahuan Sedia ada : murid pernah makan keropok ikan atau keropok lekor dan murid tahu cara pemprosesan keropok ikan. Bahan Bantu Mengajar : bungkusan keropok ikan, borang grafik (carta alir), petikan teks keropok ikan.

LANGKAH/MA SA Set Induksi (5 minit)

ISI PELAJARAN Bungkusan keropok ikan Soalan i. apakah jenis ikan yang sesuai dibuat keropok? ii. negeri manakah yang menguasai perusahan keropok ikan?

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

ULASAN

PEMBELAJARAN ROSLINA BINTI AMIR i. Guru mempamerkan bungkusan keropok BBM: NORLISHAKINA BINTI AMIR ikan kepada murid. SHABANA MUNAWWARAH BINTI ISHAK - Bungkusan
ii. Guru bersoal jawab mengenai bukusan

PENDEKATAN: - Induktif TEKNIK: Soal jawab

SITI MURNI BINTI ZINOL keropok ikan. SITI KHALIJAH BINTI SHAARI

keropok ikan iii. Guru mengaitkan set induksi dengan isi pelajaran. i. Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan kecil ii. Guru mengedarkan petikan teks kepada murid.
iii. Guru meminta murid-murid membaca kuat

Langkah 1 (10 minit) Petikan teks bertajuk Keropok Ikan

BBM:
- Petikan teks

bertajuk keropok ikan STRATEGI: - Berpusatkan bahan KBT : KP - Verbal-linguistik KAEDAH: - Terus BBM :
- Borang grafik

petikan teks secara beramai-ramai. Satu kumpulan mewakili satu perenggan. iv. Guru menerangkan semula keseluruhan petikan kepada murid. i. Guru mengedarkan boring grafik (carta alir) kepada setiap kumpulan. ii. Dalam kumpulan, murid dkehendaki mengisi cara pemprosesan keropok ikan dalam carta alir yang telah disediakan. iii. Guru berbincang bersama-sama muridmurid tentang cara pemprosesan keropok ikan.

Langkah 2 (15 minit)

Borang grafik (carta alir)

(carta alir) TEKNIK: - Perbincangan KBT: KB - Menyusun atur, meringkaskan

You might also like