You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata pelajaran Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid Tema Tajuk Pengetahuan Sedia Ada Murid

: : : : : : :

Bahasa Melayu 5 Mac 2013 7.40 pagi 8.40 pagi (60 minit) 5 Bijaksana 22 Orang Sukan dan Kesihatan Kesihatan Asas Kesejahteraan

Murid telah didedahkan dengan penanda wacana

dalam pembelajaran yang lalu. Pengalaman Sedia Ada Murid : Murid makan makanan yang seimbanga dalam

kehidupan seharian mereka. Hasil pembelajaran :

Fokus utama 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca

Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandung ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus sampingan 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau

tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.

Aras 1 (i) Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.

Objektif Pembelajaran

: Pada akhir sesi pengajaran dan pembejaran, murid dapat :

(i) membaca petikan di dalam buku teks dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul. (ii) mengelaskan kumpulan makanan yang terdapat di dalam piramid makanan dengan tepat. (iii) menyampaikan dan membaca ayat yang diberi oleh guru melalui permainan Telefon Rosak dengan betul.

Sistem Bahasa

: Tatabahasa - Penanda wacana. Kosa Kata Oleh sebab itu, Selain itu, Sehubungan dengan itu. : Ilmu Pendidikan Kesihatan Nilai Peka, Mendengar arahan, Bekerjasama, Prihatin KBT Kemahiran berfikir : Menjana idea, menganalisis. Kecerdasan Pelbagai : Verbal-linguistik. Pembelajaran kontekstual. Belajar cara belajar : Perbincangan.

Pengisian Kurikulum

Bahan Bantu Mengajar

: Buku teks, tayangan video, slaid, kad manila, gambar

sayur, gambar buah, gambar ayam, gambar dagiang, lembaran kerja, pen marker, papan putih.

Langkah/masa

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

1.Guru menayangkan video di dalam kelas. Set Induksi (5 minit) Tayangan Video (Pemakanan Berkhasiat) 2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tayangan video. 4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran.

KBT : Kemahiran berfikir (Menjana idea),Pembelajaran kontekstual

BBM : Tayangan video

Petikan Buku Teks Kesihatan Asas Kesejahteraan

1.Guru meminta murid untuk membuka buku teks halaman 58. 2. Murid membaca petikan

KBT : Kecerdasan Pelbagai (Verballinguistik),

Contoh soalan : 1. Mengapakah kesihatan diri itu Langkah 1 (15 minit) penting ? 2. Sila nyatakan zat makanan yang diperlukan oleh badan kita. Kemahiran membaca secara : a) senyap b) beramai-ramai c) individu

secara senyap. 3. Guru memasang audio bacaan petikan kepada murid. 4. Guru membimbing murid untuk membaca petikan. 5. Guru memilih murid secara rawak untuk membaca petikan. 6. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai petikan.

Nilai : Peka

BBM : Buku teks, audio bacaan petikan, paparan slaid

F.U 5.1 Aras 1 (i)

Langkah 2 (15 minit)

1. Guru memaparkan contohcontoh penanda wacana dalam paparan slaid.

KBT : Kecerdasan Pelbagai (Verballinguistik), Belajar

2. Guru meminta murid untuk mencari dan menggariskan penanda wacana yang terdapat di dalam petikan. Tatabahasa - Penanda Wacana 3. Guru menerangkan mengenai penggunaan penanda wacana. Permainan Bahasa (Telefon Rosak) 4. Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan. 5. Guru menerangkan kepada murid cara untuk bermain Telefon Rosak. 6. Kumpulan yang terbaik akan mendapat mata kumpulan.

Cara Belajar (Perbincangan)

Nilai : Mendengar arahan, bekerjasama.

BBM : paparan slaid , sampul surat.

F.U 5.1 Aras 1 (i)

1. Guru menerangkan kepada murid mengenai aktiviti kumpulan. Aktiviti Berkumpulan (Piramid Makanan) Langkah 3 (20 minit) 2. Guru mengagihkan kad manila, sampul surat dan pen marker kepada semua kumpulan. 3. Setiap kumpulan dikehendaki untuk mengelaskan jenis makanan yang terdapat di dalam sampul surat mengikut kumpulan makanan yang terdapat di dalam piramid makanan. 4. Murid bekerjasama di dalam kumpulan untuk mengelaskan jenis makanan tersebut.

KBT : Kemahiran Berfikir(Menjana idea), Kecerdasan Pelbagai (Verballinguistik), Belajar Cara Belajar (Perbincangan)

Lembaran Kerja (Borang Pengurusan Grafik)

Nilai : Mendengar arahan. Bekerjasama.

BBM : Kad manila, pen marker, sampul surat, gambar ayam, sayur, daging, susu

5. Semua kumpulan membentangkan hasil kerja di hadapan kelas. 6. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada semua murid. 7. Murid melengkapkan borang pengurusan grafik yang diberi oleh guru.

dan lembaran kerja

F.S 3.1 Aras 1(i)

1.Guru memasang lagu 4 Nyanyian Lagu 4 Sehat 5 Sempurna Penutup (5 minit) Sehat 5 Sempurna dan menyanyikannya bersama murid-murid. 2.Guru bertanya kepada murid Kognitif Rumusan isi pelajaran. Sosial Penerapan nilai murni. tentang apa yang telah mereka pelajari. 3. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari tersebut serta menerapkan nilai-nilai murni di dalam diri pelajar.

KBT : Kemahiran Berfikir (Menjana idea)

Nilai : Prihatin

BBM : Lagu 4 Sehat 5 Sempurna

You might also like