Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
0Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Proiect de Lectie

Proiect de Lectie

Ratings: (0)|Views: 8 |Likes:
Published by Anaderol Loredana
Consiliere educationala

Managementul informatiei si al invatarii
Consiliere educationala

Managementul informatiei si al invatarii

More info:

Published by: Anaderol Loredana on Mar 21, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/21/2013

pdf

text

original

 
 
Proiect de lectie
Data:
18.01.2012
Clasa:
a II- A
Propunător:
Cucos Loredana
Disciplina:
Consiliere educationala
Unitatea de învățare:
Managementul informatiei si al invatatrii
Subiectul:
Invatarea
Tipul lecției:
consolidare
Obiective operaționale:
 
Pe parcursul lecției elevii vor fi capabili:
 
O1
: sa identifice anumite situatii de invatare;
O2
: sa afle cauzele placerii sau neplacerii situatiilor de invatare;
O3
: sa exemplifice cauzele pentru care ei invata;
O4
: sa realizeze un clasament al cauzelor ;
O5
: sa identifice solutiile unei probleme date;
O6
: sa realizeze o poveste plecand de la un enunt dat;
Strategii didactice:
 
Metode și procedee: conversația, exercițiul
, metoda 6/3/5;
 
Mijloace de
 învățământ: fișe ;
 
 
Forme de organizare: individual si de grup
Resurse temporale:
40 minute
 
 Nr.crt.SecventelelectieiOb.Op.Timp Continut instructiv-educativ Strategia didactica Evaluarea1 Momentorganizatoric2min
Asigurarea condițiilor
optime pentru
desfășurarea lecției.
 2. Captareaatentiei2min
Se va realiza “punctual de intrare” care
sa starneasca interesul fata de lectie.Se prezinta o plansa cu imagini ilustranddiferite situatii de invatare.Conversatia3. Enuntareatemei si aobiectivelor3minSe explica elevilor continutul (saidentifice anumite situatii de invatare; saafle cauzele placerii sau neplaceriisituatiilor de invatare; sa exemplificecauzele pentru care ei invata; : sarealizeze un clasament al cauzelor ;saidentifice solutiile unei probleme date;sa realizeze o poveste plecand de la unConversatiaExercitiulVerificare orala
 
enunt dat;)4. PrezentareacontinutuluiO1O2O3O4O5O630min1.Discutii pe baza imaginilora)Ce fac copii din imagine?Cum se simt acestia cand invata ?Dece ?Ce imagine descrie felul in care vasimtiti voi ?b)Care sunt cauzele placerii sauneplacerii provocate de invatare?Care sunt cauzele pentru care voiinvatati?Realizarea unui clasament cu 3 cauzeimportane pentru voi .
2.Citirea unei povesti “Po
vestea
creionului” ,
insa fara finalul acesteia; pebaza acestei lecturi vom aplica metoda6/3/5 identificand solutiile posibilepentru a continua povestea;3.Realizarea unei povesti plecand de la opropozitie data.Intr-o zi Ana incepea sa isi faca temelecand.........Pentru aceasta elevii vor forma treiechipe.Fiecare membru al echipei vascrie cate o propozitie care sa aibaFrontalIndividualMetoda 6/3/5De grup

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->