Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
VII, Calin File Din Poveste, Inteligente

VII, Calin File Din Poveste, Inteligente

Ratings: (0)|Views: 299 |Likes:
Published by Erika Ferenczi
Calin file din poveste
Calin file din poveste

More info:

Published by: Erika Ferenczi on Mar 31, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/25/2013

pdf

text

original

 
PROIECT DE LECŢIEŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr.18. GalaţiPROFESOR: Popescu MirelaOBIECTUL; Limba şi literatura romanaCLASA: a VII-a ADATA: 5.04.2006SUBIECTUL LECŢIEI: Valorificarea tipurilor de inteligenţe multiple în opera
Călin, filedin poveste
 
de M. Eminescu
 
TIPUL LECŢIEI: de sistematizareMOTIVAŢIA :
 A.
 Aceată lecţie face parte din cadrul proiectului Teoria inteligenţelor multiple;
B.
Se vizează promovarea înţelegerii profunde a conceptelor fundamentale la disciplinalimba şi literatura română, acordând posibilitatea elevilor de a explora o gamă largă deinteligenţe.
C.
Din perspectiva interdisciplinară putem face apel la cunoştinţele din următoareledomenii :limba şi literatură, matematică, educaţie plastică, educaţie muzicală, educaţiefizică, ştiinţele naturii.
D.
Tipuri de inteligenţe vizate :
 - Inteligenţa lingvistica ;-Inteligea logico-matematică-Inteligenţa muzicală-Inteligenţa spaţială-Inteligenţa naturalis-Inteligenţa kinestezică-Inteligea interpersona.E. Lecţia este importantă deoarece pornind de la teoria inteligenţelor multiple, dezvoltă la eleviîncrederea în ei înşişi, valorificând potenţialulu creator al fiecăruia ş folosind mijloace de lucru variateelevii se simt atraşi de activitate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O 1 - să valorifice informaţiile despre viaţa şi opera lui M.Eminescu şi despre poemul
Călin, file din povest 
e ;O 2- să recite corect şi expresiv textul poemului ;O 3 - să menţioneze secvenţele textului;O 4 – să identifice modurile de expunere şi figurile de stil ;O 5- să exprime prin cuvânt, culoare,muzică, mişcare, ş.a. trăsăturile textului ;O 6 – să-şi formeze deprinderea de a lucra în echipă. OBIECTIV SPECIAL : valorificarea tipurilor de inteligenţe multiple.STRATEGIA DIDACTICĂa.Metode şi procedee : conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, joculdidactic, recitatul, tehnica audio-vizuală b.Forme de organizare : elevii sunt împărţiţi pe grupe : fiecare grupă va primisarcini diferenţiate în funcţie de tipul de inteligenţă de care dispune.
 
c.Condii prealabile :Pe parcursul studierii capitolului despre M. Eminescu şi a poemului
Călin , file din poveste
, elevii au realizat portofolii care conţin :-un eseu despre viaţa şi opera lui M. Eminescu ;-CD-ul cu viaţa şi opera lui M. Eminescu ;-o colecţie ilustrată cu cele mai frumoase versuri eminesciene ;--------descrierea cadrului natural în care are loc nunta tinerilor ;-portretul tinerilo-o compunere prin care elevii au evidenţiat elementele de ceremonial tipice nunţiiţărăneşti ce se regăsesc în secvenţa a III-a a poemului.d.Managementul resurselor şi a timpului de lucru :
Timp de lucru : 50 minute.
Materiale : rebus-Puzzle-Cd cu muzica-CD playe-Creioane colorate-Costume-Careu cu parola-Fişe de lucru-Careu cu parole-Proiectoe. Bibliografie - Criticã si istorie literarã,Cluj 1983,Editura Dacia- Poezia lui Eminescu, Bucuresti1969, Editura Tineretului- Eminescu - culturã si creatie, Bucuresti 1976", Editura M. Eminescu- Gardner, H. (1993b).
 Multiple intelligences: The theory in practice
. NewYork: Basic Books.-Gardner, H. (1993b).
 Multiple intelligences: The theory in practice
. NewYork: Basic Books. 
 
 SCENARIU DIDACTIC

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->