You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun : Tahun 2 Naim
Tarikh : 24 Mac 2009
Bil Murid : 33 orang
Masa : 11.15 – 12.15 pagi
Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti : Topeng Mata
Tajuk : Topeng Hari Jadi
Masa : 1 jam ( 60 minit )

Objektif Pengajaran

 Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan topeng mata.


Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
 Mengenali topeng mata.
 Memahami cara-cara menghasilkan topeng mata.
 Menghasilkan topeng mata hari jadi.

Keperluan
Alat : gunting,pensel,bekas gam, lidi.
Bahan : Kad manila, kertas warna, pastel atau krayon dan gam.
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).
: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

Prosedur

 Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.


 Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran
dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiran
berfikir secara kritis dan kreatif.
 Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
 Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap
 Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara untuk menghasilkan topeng
mata.
 Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan hasilan topeng mata.
 Apresiasi dan refleksi.
 Penutup
 Sosial atau
 Kognitif
BUTIRAN AKTIVITI HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI
PENGAJARAN

SET INDUKSI (5 minit) TKP

 Guru menunjukkan carta o Murid dapat -Interpersonal

lirik lagu. menanyikan lagu -Verbal lingustik


dengan baik. -Muzik
 Guru menyanyi serta murid
menyanyi bersama-sama o Murid bersoal jawab
guru lagu “Selamat Hari dengan guru
Jadi” mengenai suasana di
majlis hari jadi.

AKTIVITI 1 (5 minit) ARAS 1 Kontekstual


 Perbincangan tentang ciri- o Murid dapat
ciri sebuah topeng: mengenali ciri-ciri
 Saiz topeng hendaklah sebuah topeng mata.
menutupi mata..
 Rupa topeng adalah
simetri.
 Guru memperkenalkan alat
dan bahan : o Murid dapat
mengenal alat dan
 Gunting
bahan untuk
 Pensel
menghasilkan topeng
 Kad manila mata.

 Kertas warna

 Lidi

 Gam

 Pastel atau krayon


AKTIVITI 2 (15 minit) ARAS 2 KBKK
 Murid diminta untuk memilih o Murid membuat -kreatif
pilihan beberapa bentuk pilihan rupa topeng
rupa topeng yang telah yang telah dibuat oleh
disiapkan oleh guru untuk guru untuk dijadikan
dijadikan stensil bagi stensil.
mendapatkan rupa dan
bentuk topeng mata yang
simetri.

 Murid melakarkan rupa


topeng dengan bimbingan
guru.

o Murid dapat
melakarkan rupa
topeng mata
berpandukan bentuk
rupa (stensil) yang
disediakan oleh guru.

AKTIVITI 3 (25 minit) ARAS 3 KBKK


 Murid dengan bimbingan o Murid dapat - kritis
guru memotong dan memotong dan - menyusun mengikut
menebuk lakaran topeng menebuk dtopeng keutamaan
mata yang telah dibuat. mata dengan cermat - kreatif

 Guru membimbing murid dan kemas. - menjana idea.

menghias dan melekatkan o Murid dapat


lidi pada topeng mata membuat kemasan
supaya boleh dipegang dan pada topeng mata
digayakan oleh murid. dengan kreatif.

SESI APRESIASI DAN


TKP
REFLEKSI (5 minit)
 Murid mempamerkan hasil o Murid dapat menilai - Verbal Linguistik

kerja mereka. tahap keupayaan


 Sesi apresiasi dan refleksi masing-masing
hasil kerja yang telah berdasarkan kategori
dihasilkan murid: yang telah ditetapkan
 baik oleh guru.
 sederhana o Murid dapat

 kurang mencapai tahap menyatakan


perasaan dan
pengalaman
terhadap aktiviti yang
telah dilakukan.

PENUTUP (5 minit) TKP


 Murid nyanyikan lagu o Murid dapat - Verbal linguistik

selamat hari jadi bersama- menyatakan - Muzik

sama sambil perasaan masing - Interpersonal

memperagakan topeng mata masing tentang


masing –masing. topeng mata yang
telah dihasilkan.

HASIL P&P

ULASAN PENSYARAH PENYELIA

You might also like