/  7
 
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran
: Pendidikan Seni Visual
Tahun
: Tahun 5 Firdaus
Tarikh
: 25 Mac 2009
Bil Murid
: 20 orang
Masa
: 10.45 – 11.45 pagi
Bidang Kegiatan
: Membentuk dan membuat binaan
Aktiviti
: Mobail
Tajuk
: Burung Terbang Bebas
Masa
: 1 jam ( 60 minit )
Objektif Pengajaran
Guru dapat mengajar murid untuk menghasilkan mobail menggunakan origamiburung.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Mengenali mobail dan origami sekaligus.
Memahami cara-cara menghasilkan mobail menggunakan origami burung yangdibuat.
Menghasilkan mobail menggunakan origami burung.
KeperluanAlat:
gunting, lidi, benang.
Bahan:
Kertas warna.
Rujukan:
Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual KurikulumBersepadu Sekolah Rendah (KBSR).
:
Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.
P rosedu
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap murid.
Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajarandan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan kemahiran-kemahiranberfikir secara kritis dan kreatif.
Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap.
Guru memberi penerangan kepada murid cara-cara untuk menghasilkan mobailmenggunakan origami burung yang dihasilkan.
Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan hasilan mobailmenggunakan origami burung.
Apresiasi dan refleksi.
Penutup
Sosial atau
Kognitif 
 
BUTIRAN AKTIVITIHASIL PEMBELAJARANSTRATEGIPENGAJARAN
SET INDUKSI (5 minit)
Guru menunjukkan cartalirik lagu.
Guru menyanyi serta muridmenyanyi bersama-samaguru lagu “Burung Pipit”
o
Murid dapatmenanyikan lagudengan baik.
o
Murid bersoal jawabdengan gurumengenai burung.
o
Siapa adamemeliharaburung?
o
Mengetahuibeberapa jenisburungberdasarkan pengalamanmurid.
TKP
-Interpersonal-Verbal lingustik-Muzik-Kontekstual
 
 AKTIVITI 1 (5 minit)
Perbincangan tentang ciri-ciri sebuah mobail:
Suatu jenis arca yangmenggunakan teknikmenggantung.
Guru menunjukkan contohmobail yang menggunakanorigami yang telah siapkepada murid.
 ARAS 1
o
Murid dapatmengenali ciri-cirisebuah mobail.
o
Murid dapat melihatcontoh mobailsebenar dan lebihmemahaminya.
KontekstualTKP
-Kecerdasan VisualRuang.
 AKTIVITI 2 (20 minit)
Guru mempamerkan BahanBantu Mengajar (BBM)langkah-langkah membuatlipatan kertas untukmenghasilkan origamiburung.
 ARAS 2 
o
Murid dapat melihatdan mendapatgambaran awal.
KBKK
-kreatif 

Share & Embed

More from this user

Recent Readcasters

Add a Comment

Characters: ...

zainaznbleft a comment

rancangan pengajaran harian pendidikan seni tahun 3-mobail

mazanisallehleft a comment

PENGAJARA MEMBUAT ARCA

mazanisallehleft a comment

RPH SENI ARCA