You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN.

Tarikh Masa Tahun Tema Topik Subtopik : 03 Oktober 2012 : 11:45 12:45 tengah hari (60 minit) : 5 Gemilang (24 orang murid : 12 lelaki dan 12 perempuan) : Sayangi Diri. : Masa Amat Berharga. : Hargai Masa.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid - murid dapat: 1. Menjelaskan kepentingan menghargai masa. 2. Menguruskan masa dengan cara yang bijaksana. 3. Menghargai masa. Ringkasan Isi Pelajaran : Menghargai dan menguruskan masa dengan baik. Kelebihan mengamalkan sifat menguruskan masa dengan baik . Mengetahui kepentingan menggunakan masa dengan bijak. Penerapan Nilai Murni : 1. Berdikari 2. Kerajinan 3. Kebersihan fizikal dan kebersihan mental Unsur-unsur Patriotisme : 1. Berbangga menjadi insan yang mengamalkan sifat-sifat terpuji. 2. Berazam menggunakan masa dengan bijak agar cemerlang di masa depan .

Bahan Bantu Mengajar : i. ii. Bahan Multimedia : Laptop,LCD,laman web teka-teki. Bahan bercetak : Lembaran Kerja, kad-kad gambar, petikan sajak.

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa seseorang yang tidak menghargai masa akan kerugian.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik

Catatan ( Penerapan Nilai Murni/Nilai Alam Sekitar/Unsur Patriotisme/Sumber Pengajaran Pembelajaran)

Set Induksi ( 5 minit) 1. 2. 3. Guru memaparkan satu teka-teki Kecerdasan Pelbagai Laptop / LCD di skrin. Murid diminta melakukan aktiviti mengikut langkah yang diberi. Guru mengemukakan beberapa soalan mudah: Berapakah umur kamu? Adakah umur kamu semakin bertambah atau berkurangan? Adakah semula? 4. Guru memperkenalkan tajuk pelajaran pada hari itu. masa yang telah berlalu akan dapat diperolehi : Matematik Laman teki Web Teka-

Langkah 1 (15 minit) 1. Guru mengedarkan petikan sajak TKP:Verbal Linguistik Petikan sajak beserta gambar jam kepada semua murid. 2. Guru meminta murid mengaitkan KBKK Nilai murni :

gambar jam dengan watak yang terdapat pada gambar jam. 3. Guru memaklumkan bahawa wajah berubah murid. 4. Guru berbincang dengan murid bahawa masa perlu dimanfaatkan pada setiap peringkat umur. 5. Murid diminta membaca sajak yang telah diedarkan secara senyap. 6. Guru memanggil beberapa orang murid mendeklamasikan sajak dan memahami tersebut. kandungan sajak dan usia meningkat mengikut perubahan masa kepada

Menghargai masa.

Langkah 2 (20 minit) 1. Murid berada di dalam kumpulan TKP : Interpersonal masing-masing. 2. Setiap kumpulan 1 2 3 : : : sekeping gambar. Kumpulan Kumpulan Kumpulan seorang profesional. Kumpulan 4 : gambar seorang jurutera gambar gambar gambar masak seorang doktor seorang guru. tukang TKP : Verbal diberikan Linguistik Kad-kad gambar. Nilai murni : Kerjasama

Kumpulan

gambar Kajian masa depan. diminta patut

seorang juruterbang 3. Setiap kumpulan yang membincang dan menyenaraikan langkah-langkah yang diimpikan. 4. Wakil kumpulan akan membacakan hasil perbincangan. 5. Guru membuat rumusan bahawa masa perlu dihargai. diambil untuk mencapai cita-cita

Langkah 3 (15 minit) 1. Guru memberikan latihan bertulis KBKK kepada murid. 2. Setiap murid 5 diminta kepentingan menyenaraikan Lembaran Kerja

menghargai masa. (Latihan A)

Penutup (5 minit) 1. Guru gambar meminta murid 15 melukis Kajian Masa Depan tahun Kerajinan. kejayaannya

akan datang.

You might also like