You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tahun : Tahun 2 Amanah
Tarikh : 26 Mac 2009
Bidang Kegiatan : Membentuk dan membuat binaan
Tajuk : Topi Saya
Jenis Aktiviti : Tampalan dan guntingan
Masa : 09.10 – 10.10 am

Objektif Pengajaran
 Guru dapat mengajar murid konsep membentuk dan membuat binaan
dan langkah-langkah untuk menghasilkan topi menggunakan teknik
tampalan dan guntingan kertas.

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
 Menyatakan konsep membentuk dan membuat binaan.
 Menyatakan cara-cara menghasilkan topi dengan menggunakan teknik
tampalan dan guntingan kertas .
 Menghasilkan topi menggunakan teknik tampalan dan guntingan
kertas.
 Menyedari bahawa bentuk topi boleh dihasilkan dengan menggunakan
teknik tampalan dan guntingan kertas.
Keperluan
Alat : Pembaris, pensel ,gunting.
Bahan : Kertas warna, gam, pensel warna.
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).
: Buku Sumber Guru Pendidikan Seni Visual KBSR.

1
Prosedur
 Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai dengan tahap
pelajar.
 Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses
pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar dengan menerapkan
kemahiran-kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif.
 Memulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
 Mempamerkan contoh hasil kerja yang telah siap dan
memperkenalkan bahan yang akan digunakan untuk membuat
origami mudah.
 Guru memberi penerangan kepada pelajar cara-cara untuk
menghasilkan origami dengan teknik lipatan kertas.
 Memberi bimbingan kepada pelajar dalam menyiapkan hasilan.
 Apresiasi dan refleksi.
 Penutup
 Sosial atau
 Kognitif

2
BUTIRAN AKTIVITI HASIL STRATEGI
PEMBELAJARAN PENGAJARAN

SET INDUKSI (3 minit) TKP


 Guru bersoal o Murid menjalankan -Interpersonal
jawab dengan aktiviti. -kecerdasan ruang
murid tentang o Murid dapat
cuaca. menggayakan aksi
 Guru meminta berdasarkan
murid melakunkan keadaan cuaca.
aksi berdasarkan
cuaca.

AKTIVITI 1 (5 minit) ARAS 1 KBKK


 Guru o Murid mendengar - mencirikan
memperkenalkan penerangan guru
topi kepada murid. tentang topi.
o Murid dapat
 Guru mengetahui
menerangkan cara konsep
membuat topi membentuk dan
menggunakan membuat binaan
teknik tampalan dengan
dan guntingan. menggunakan
teknik tampalan
dan guntingan..

AKTIVITI 2 (5 minit) ARAS 2 KBKK


 Memperkenalkan o Murid dapat -menjana idea
3
bahan-bahan- mengenal alat-alat
bahan untuk dan bahan yang TKP
Catatan :

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

You might also like