Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
South Dakota legislative resignations

South Dakota legislative resignations

Ratings: (0)|Views: 1,113|Likes:
Published by dhmontgomery
A table from the South Dakota Legislative Research Council showing legislator resignations dating back to the 1950s.
A table from the South Dakota Legislative Research Council showing legislator resignations dating back to the 1950s.

More info:

Published by: dhmontgomery on May 03, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/02/2013

pdf

text

original

 
Last NameFirst NameMiddle NameRemarksDateGovernorJohnstonMarkWill resign on May 31 to assume a new job at Sanford Health5/31/2013DaugaardHansenJonHas announced resignation to attend law school2013DaugaardMillerPatricia (Patty)SusanResigned March 27, 2013
27-Mar-13
DaugaardJuhnkeKentD.Majority Whip 2001-2002 Resigned House seat November 17, 2011,to accept Senate appointment to fill vacancy of Cooper Garnos
17-Nov-11
DaugaardGarnosCooperOwenMajority Whip 2003-2010 Resigned October 27, 2011
27-Oct-11
DaugaardDreyerBrianEdwardResigned November 2, 2009
2-Nov-09
RoundsHanksAlanEthanResigned July 2, 2007; elected Mayor of Rapid City
2-Jul-07
RoundsSuttonDanielD. 'Dan'LRC Executive Board member 1999-2000 Minority Whip 2001-2006Resigned November 14, 2006
14-Nov-06
RoundsVan GerpenBillL.Reelected in 2004, Resigned January 3, 2005.
3-Jan-05
RoundsMcCaulleyMatthewS. 'Matt'Resigned Seat May 10, 2004
10-May-04
RoundsDiedrichLarryW.LRC Executive Board member 1997-2000 Majority Whip 2001-2002Resigned January 26, 2004, candidate for U.S. House.
26-Jan-04
RoundsPittsCarolA.Resigned July 31, 2002. LRC Executive Board member 2007-2008
31-Jul-02
JanklowAbdallahGeneG.Resigned June 28, 2002. Appointed to Senate, July 1, 2002, to fillvacancy of David Munson. LRC Executive Board member 2007-2012
28-Jun-02
JanklowStaggersKermitL.Resigned May 20, 2002
20-May-02
JanklowMunsonDavidR.Majority Whip 1983-1984 and 1989-1990 Resigned May 17, 2002
17-May-02
JanklowHainjeRichardG. 'Dick'Majority Whip 1999-2000 Assistant Majority Leader 2001 ResignedNovember 12, 2001; President Bush appointment; Regional Director of the Federal Emergency Management Agency for Federal Region VII.
12-Nov-01
JanklowWindhorstDanaJ.Resigned September 16, 1999.
16-Sep-99
JanklowRostJudyFlynnElected in 1998, resigned January 4, 1999.
4-Jan-99
JanklowThompsonJimD.Resigned December 31, 1997.
31-Dec-97
JanklowDeMerssemanMichaelMajority Whip 1997 Resigned December 15, 1997.
15-Dec-97
JanklowHillardCaroleResigned June 27, 1994. Lieutenant Governor 1995-2002
27-Jun-94
Miller
 
O'ConnorMichaelResigned April 30, 1993; President Clinton appointment; StateExecutive Director of the ASCS.
30-Apr-93
MillerKrogmanDeanM.Appointed July 12, 1984, to fill vacancy of Sheldon E. Cotton, resignedNovember 21, 1989.
21-Nov-89
MickelsonAndersonDeanWesleyLRC Executive Board member 1987-1988 Resigned September 22,1989; President Bush appointment; State Executive Director of theASCS.
22-Sep-89
MickelsonMcClureMaryA.LRC Executive Board member 1977-1989 President Pro tempore1979-1989 LRC Executive Board Vice Chairman 1983-1984 LRCExecutive Board Chairman 1985-1986 Resigned April 10, 1989, tobecome Special Assistant for Intergovernmental Affairs for
10-Apr-89
MickelsonAndersonDebraR.Majority Whip 1985-1986 Speaker of the House 1987-1988 LRCExecutive Board member 1987-1988 Resigned March 6, 1989;President Bush appointment; White House Director of Intergovernmental Affairs.
6-Mar-89
MickelsonChristensonBernardW.Majority Whip 1987 Resigned November 11, 1987.
11-Nov-87
MickelsonLaustsenDavidS.Resigned August 11, 1987, to attend law school.
11-Aug-87
MickelsonCottonSheldonE.Resigned July 11, 1984. Commissioner of School & Public Lands 1985-1986
11-Jul-84
JanklowWilliamsRobertK.LRC Executive Board member 1979-1983 Resigned November 15,1983.
15-Nov-83
JanklowMillerRonaldK.LRC Executive Board member 1979-1980 Resigned August 12, 1980,to become State's Attorney in Brule County.
12-Aug-80
JanklowO'ConnorMichaelJ.President Pro tempore 1975-1976 LRC Executive Board member1975-1976 Assistant Minority Leader 1977 Resigned in April 1977.
Apr-77
KneipStofferahnKennethD.Resigned in August of 1976. Public Utilities Commissioner 1979-1997
Aug-76
KneipKellyRobertW.Resigned in 1976.1976KneipKelmMarilynnResigned in November 1975.
Nov-75
KneipVigenDavidC.Appointed May 21, 1971, to fill vacancy of Robert R. Giebink, resignedApril 1974.
Apr-74
KneipWallahanFranklinJayResigned summer of 1972.1972Kneip

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->