Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Proiect de Lectie educatie civica clasa a IV a

Proiect de Lectie educatie civica clasa a IV a

Ratings: (0)|Views: 690 |Likes:
Published by Alina Dumitru
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Drepturile copilului
Titlul lecţiei: Despre drepturile copilului
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Educaţie civică
Unitatea de învăţare: Drepturile copilului
Titlul lecţiei: Despre drepturile copilului

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: Alina Dumitru on May 12, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/05/2014

pdf

text

original

 
Proiect didacticData:Cadru didactic:
 
Şcoala:Clasa:
a IV-a
 Aria curriculară:
Om şi societate
Disciplina:
Educaţie civică
Unitatea de învăţare:
Drepturile copilului
Titlul lecţiei:
Despre drepturile copilului
Tipul lecţiei:
mixtă
Obiective operaţionale:
 
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili să:
O1
: exemplifice drepturile copilului şi noţiunile referitoare la aceste drepturi din ConvenţiaDrepturilor Copilului;
O2: S
ă identifice unele drepturi ale copiilor prezentate în imagini, fragmente literare;
O3:
Să precizeze rolul unor persoane în asigurarea respectării drepturilor copilului;
O4:
Să exprime opinia personală faţă de modul în care sunt respectate sau nu drepturile copiilor la noiîn ţară sau în alte ţări (conform metodei
 Pălăriile gânditoare
).
Strategii didacticeMetode şi procedee
: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchinele, brainstorming, metoda pălăriilor gânditoare, joc de rol.
Forme de organizare
: frontal, individual, în perechi, pe grupe.
Materiale didactice:
planşa despre drepturile copilului, texte-suport, fişe de lucru, markere, coli,manualul, pălării colorate.
Forme si tehnici de evaluare:
observare sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluare, evaluare decătre colegi, analiza produselor activităţii.
Bibliografie:
Convenţia cu privire la drepturile copilului, Bucureşti, 2006
Consiliul Naţional pentru Curriculum,
 Programa şcolară pentru educaţie civică. Clasa a IV-a
,Bucureşti, 2006
Dumitra Radu,
 Educaţie civică. Manual pentru clasa a IV-a
, Ed. Aramis, Bucureşti, 2006
Indrumator pentru utilizarea manualului de Educatie civica, Ed.Aramis
 
EVENIMENTULDIDACTICCONŢINUTUL ŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE
EVALUAREMETODE ŞIPROCEDEEMIJLOACE DEÎNVĂŢĂMÂNT
1.Moment organizatoric
Se asigucondiţiile optime pentrudesfăşurarea activităţii.Se pregatesc caietele şi materialul didactic.ConversaţiaMaterialul didactic
2.Verificarea temei
Se verifică tema scrisă, cantitativ si calitativ.Se fac observaţii, scurte generalizări.ConversaţiaExplicaţiaFrontală
3.Captarea atenţiei
Elevii vor avea pe bancă un simbol al primăverii -un fluture- şi vor completa pe aripicâte un drept al lor şi câte o dorinţă.Voi explica cuvintele : drept, dorinţă.Îi voi ruga, selectiv, să citească ce au scris.Personajul - mascotă adică furnicuţa ne vainvita în muşuroiul ei să aflăm despre viaţa pecare o trăiesc acolo, vom afla cum lucrează înechişi despre cum se implică toate încreşterea copiilor. Această mascotă este unexemplu referitor la ce înseamnă drepturi şiîndatoriri.Voi sintetizeza, cu ajutorul elevilor, celevăzute cu ei anterior.Vom citi dialogul dintre furnică şi o furnică-doică. Vom utiliza jocul de rol.ExerciţiulConversaţiaJocul de rolFişa-flutureAnexa 1FrontalăOrală
 
4.Anunţarea temei
Voi anunţa elevii vom discuta despre”Drepturile copilului”. Voi scrie titlul lectiei latablă.La sfârşitul orei va trebui să cunoaşteţi câtevadrepturi pe care le au copiii, să le identificaţi înimagini şi fragmente literare,să vă exprimaţiopinia personală privind respectareadrepturilor copiilor în ţară, să precizaţi rolulunor persoane privind respectarea acestodrepturi.ExplicaţiaObservarea sistematică
5.Dirijarea învăţării
Vom intui imaginea din manual/pag. 32 şivom răspunde la întrebări despre asemănărileşi relaţiile copiilor din lume.Îi voi intreba:Cine credeţi că vă poate apăra drepturile pecare le aveţi?Întreaga omenire este spunzătoare deasigurarea drepturilor omului, în general, şi alecopilului, în special. Drepturile copiluluireprezintă “ceva” care vi se cuvine şi de caretrebuie bucuraţi, ca puteţi creştearmonios şi să aveţi o copilărie frumoasă.Trebuie să ştiţi că toate aceste drepturi sunt proclamate (stabilite) în
Convenţia
ConversaţiaExplicaţiaExerciţiulBrainstormingManualulPlanşaAnexa 2Anexa 3Anexa 4OralăFrontalăObservarea sistematică

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->