Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Proiect de Lectie Cunoasterea mediului clasa IIa

Proiect de Lectie Cunoasterea mediului clasa IIa

Ratings:
(0)
|Views: 872|Likes:
Published by Alina Dumitru
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Cunoaşterea mediului
Unitatea de învăţare: Animale
Titlul lecţiei: Animalele
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Cunoaşterea mediului
Unitatea de învăţare: Animale
Titlul lecţiei: Animalele
Tipul lecţiei: Recapitulare şi sistematizare

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: Alina Dumitru on May 12, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/05/2014

pdf

text

original

 
Proiect didacticData:Cadru didactic:
 
Şcoala:Clasa:
a II-a
Aria curriculară:
Matematică şi ştiinţe
Disciplina:
Cunoaşterea mediului
Unitatea de învăţare:
Animale
Titlul lecţiei:
Animalele
Tipul lecţiei:
Recapitulare şi sistematizare
Obiective operaţionale:
 
Pe parcursul şi la sfârşitullecţiei, toţi eleviivor fi capabilisă:
O1:
să precizeze mediile de viaţă şi condiţiile prielnice de trai ale animalelor;;
O2:
să identifice părţile componente ale unui animal pe baza unor planşe;
O3:
să enumere foloasele pe care animalele le aduc omului;
O4:
să identifice greşelile strecurate în textul prezentat.
Strategii didacticeMetode şi procedee
: explicaţia, conversaţia, conversaţia euristică, problematizarea, exercitiul.
Forme de organizare
: frontal, individual, pe grupe.
Materiale didactice:
rebus, ghicitori, imagini, fişe de lucru, portofoliul, poveste.
Forme si tehnici de evaluare:
observaţia sistematică , evaluare orală, evaluare practic – acţională.
Bibliografie:
Cleopatra, Mihăilescu, Tudora, Piţilă ,
„Cunoaşterea mediului manual pentru clasa a II-a”
,Editura Aramis ,Bucureşti, 2004;
Emanoil, Nicoara, Alina, Nicolae, Lucian, Stan, –
Ghicitori si jocuri geografico- istorice pentruînvatamantul primar 
”, Ed. Aramis, 2000.
 
EVENIMENTULDIDACTICCONŢINUTULŞTIINŢIFICSTRATEGII DIDACTICE
EVALUAREMETODE ŞIPROCEDEEMIJLOACE DEÎNVĂŢĂMÂNT
1.Moment organizatoric
Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii.Se pregatesc, caietele şimaterialul didactic.Elevii sunt grupaţi în 6 grupe(a câte 4-5 membri fiecare).ConversaţiaMaterialul didactic
2.Verificarea temei
Se verifică tema scrisă,cantitativ si calitativ.Se facobservaţii, scurte generalizări.ConversaţiaExplicaţiaOralăFrontală
3.Captarea atenţiei
Se completează un rebus pe baza răspunsurilor ghicitorilor citite de învăţătoare.Elevii vor completa spaţiilelibere (pe orizontală). Peverticala va fi descoperitcuvântul “ANIMALE”(Anexa 1)Materialul didacticRebusFrontală
4.Anunţarea temei
Elevii vor fi anunţaţi înaceastă lecţie se voreactualiza cunoştinţeledondite anterior despreanimale.Explicaţia
 
Va fi o lecţie în care eleviitrebuie să răspundă corect laîntrebări, să participe la jocuri,localizeze animalele înmediul lor de viaţă şi  prezinte curiozităţi din lumeaanimalelor.Se va scrie titlul pe tablă.
5.Consolidarea cunoştinţelor
Se va completa la tablă şi pefişe un ciorchine, în urmaîntrebărilor adresate de cătrecadrul didactic, ce vareprezenta schema derecapitulare aunităţii,,Animalele”. (Anexa 2)
Din ce este alcătuit unanimal?
Câte feluri de animalecunoaştem?
De ce au nevoie animalele pentru a trăi?
Daţi exemple de animaledomestice.
Ce foloase avem de peConversaţia euristiFişe de lucruPortofoliulFrontală

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->