You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Mrcu Nicoleta Mihaela


Clasa: a V-a C
Disciplina de nvmnt: Limba i literatura romn
Subiectul: Desprirea cuvintelor n silabe
Tipul leciei: de nsuire de noi cunotine
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare - dezvoltarea capacitii de
exprimare oral;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
1.4 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enun i/ sau a formelor
lexicale;
1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament
comunicativ adecvat;
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situaiilor de comunicare;
2.4 adaptarea vorbirii la parteneri i la situaia de comunicare/ situaii de comunicare
diverse;
4.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind
correct semnele ortografice i de punctuaie;
Obiective operaionale:
a)cognitive:
Pe parcursul i la sfritul orei, elevii vor ti :
O.C.1 s dea definiia foneticii;
O.C.2 s defineasc literele, sunetele, alfabetul i silaba;
O.C.3 s identifice sunetele n cuvinte;
O.C.4 s recunoasc diftongi, triftongi i vocale n hiat;

O.C.5 s identifice prefixele i sufixele dintr-un cuvnt;


O.C.6 s-i nsueasc regulile privitoare la desprirea cuvintelor n silabe
O.C.7 s

despart corect n silabe anumite cuvinte, preciznd regulile de desprire a

cuvintelor n silabe;
O.C.8 s explice modul de desprire a unor cuvinte n silabe
b) (psiho)motorii:
Pe parcursul leciei, elevii vor fi capabili:
O.M.1 s urmreasc centrul vizat de ctre profesor;
O.M.2 s nu practice micri inutile n timpul leciei;
c) afective:
Elevii:
O.A.1 vor manifesta interes pentru lecie;
O.A.2 i vor dirija atenia ctre centrul de interes vizat de ctre profesor;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode i procedee: conversaia catihetica i euristic, exerciiul, lanul cuvintelor;
2. Forme de organizare a activitii elevilor: n cadrul leciei se vor folosi activitatea frontal,
alternativ cu activitatea individual.
3. Mijloace de nvmnt: manualul, caietul elevului, planele, fie cu sarcini de lucru pentru
elevi, testul de evaluare formativ;
RESURSE:
a) Umane 26 elevi
b) Temporale 50 min.
c) Spaiale: sala de clas
d) Bibliografice:

Program colar revizuit Limba i literatura romn clasele a V-a a VIII-a Aprobat
prin ordinul ministrului, NR. 4713 / 07.07.2008;

Limba romn manual pentru clasa a V-a, autori: Alexandru Crian, Sofia Dobra,
Florentina Smihian, Bucureti, Editura ,,Humanitas, 2008;

Gramatica. Fie de lucru pentru clasa a V-a, Piteti, Ed. Paralela 45, 2008.

SCENARIU DIDACTIC

Etapele
leiei

Ob.

0.
Moment
organizatoric

1.Captarea
ateniei
O.C.1
O.C.2
O.C.3
O.C.4

2.Enunarea
obiectivelor
O.C.5

3. Actualizarea
cunotinelor
O.C.6

Activitatea
profesorului

Activitatea
elevului

Verific prezena
elevilor,
instrumentele
de lucru ale
elevilor
i
corectez tema
pentru acas.
Voi scrie pe
tabl
cuvntul
,,profesoar i
l voi despri n
silabe
greit.
Reaciile
elevilor nu vor
ntrzia s apar
i pe marginea
cuvntului
acesta
voi
actualiza prin
ntrebri
cunotinele
despre sunete,
litere, fenomene
fonetice
i
silab.
Precizez
care
sunt obiectivele
operaionale ale
leciei. O latur
important
a
foneticii
o
constituie
regulile
despririi
cuvintelor
n
silabe.
Scriu
titlul leciei pe
tabl.
Scriu pe tabl
cuvintele:
cartea,
floare,
duceau. Ce
grupuri de
sunete conin
aceste cuvinte?

Elevii
urmresc
verificarea
temei i
corecteaz.

Desprii
aceste cuvinte
n silabe.

car-tea; floare; du-ceau

Elevii
sunt
ateni
la
ntrebrile
propuse
de
profesor
i
ncearc
s
rspund
la
ele corect.

Activitate
frontal

Conversaia
catihetic

Elevii ascult
i noteaz
titlul leciei n
caiete.

Activitate
frontal

Conversaia

Diftongi,
triftong.

Activitate
frontal

Conversaia

Cte consoane
se pot grupa n

Evaluare

Conversaia

O.C.7

O.C.8

Strategii didactice
Forme
Metode
Resurse
de
organizare

Dou pn la
patru-cinci

Tabla

Tabla
Caietul
elevilor

Observare
sistematic

FI DE LUCRU

1. Desprii n silabe cuvintele:


Creaie

..................

filtru

...................

poluare

..................

caps

...................

afectuos

..................

turl

dezosat

.................

tablou

...................

evlavie

....................

arctic

....................

anorganic

...................

...................

2. Desprii n silabe urmtoarele serii de cuvinte:

Teatru, soacr, reflexie, chihlimbar, patrie, codru

..;

Explozie, examen, exemple, exerciiu, exagera, axiom

..;

Conjuncie, funcionar, sanciune, punctaj, punctual, sculptor

..;

Idee, muzee, a crea, respectuos, fiin, continuu.

...
3. Desprii n silabe textul urmtor i stabilete numrul de silabe din fiecare vers:
Nr. silabe
,,A-nceput un greiere . ....

Casa s-o cutreiere .

uier.
....
i fluier ...

i s dormi nu te mai las; .

Parc-ar fi la el acas..
...
(T. Arghezi, Greierele)

TEST DE EVALUARE

1. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte:


Bibliografie - .....................................................................................
Binoclu - ............................................................................................
Punctual - ..........................................................................................
Ambient - .........................................................................................
Ilegal - .............................................................................................
Ou - ...............................................................................................
Auzeau - ...........................................................................................
2. Desprii n silabe urmtoarele cuvinte i ncercuii diftongii i triftongii:
Furioas - ...............................................
Ploaie - ..................................................
Steaua - .................................................
Suiai - ...................................................
Tia - ....................................................
Voiau - ..................................................
Zoios - ...................................................
Zmeoaic - ............................................
3. Desprii n silabe enunul urmtor i identificai diftongii, triftongii i vocalele n hiat:
Leoaica i lupoaica triau triste n cutile lor de la grdina zoologic, deoarece nu puteau
s o prseasc.

You might also like