Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Buy Now $6.99
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
0Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Finding the Time and Cost from the Given Data

Finding the Time and Cost from the Given Data

Ratings: (0)|Views: 1|Likes:
Published by ClassOf1.com
"Suppose that a learning curve us described by the function T(N) = 20/√N
Where (T)n is the time in hours to produce the nth unit.
a. How much time is required to produce the fourth unit.
b. How much time is required to produce the first four units.
c. If the cost of labor is $10 per hour, how much money does if cost the to produce the first four units.
"
"Suppose that a learning curve us described by the function T(N) = 20/√N
Where (T)n is the time in hours to produce the nth unit.
a. How much time is required to produce the fourth unit.
b. How much time is required to produce the first four units.
c. If the cost of labor is $10 per hour, how much money does if cost the to produce the first four units.
"

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: ClassOf1.com on Jun 20, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial
List Price: $6.99 Buy Now

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
See more
See less

06/20/2013

$6.99

USD

pdf

text

original

You're Reading a Free Preview
Pages 2 to 4 are not shown in this preview.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->