Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
3Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Savas Oyunlari Ve Maketler

Savas Oyunlari Ve Maketler

Ratings: (0)|Views: 1,248|Likes:
Published by Altar Maket
osmanlı imparatorluğu, osmanlı askeri teşkilatı, savaş oyunları, şenlikler, altar maket
osmanlı imparatorluğu, osmanlı askeri teşkilatı, savaş oyunları, şenlikler, altar maket

More info:

Published by: Altar Maket on May 04, 2009
Copyright:Traditional Copyright: All rights reserved

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF or read online from Scribd
See more
See less

06/15/2009

 
 
Altar Maket
 
RReepprraaeesseennttaaVViittaamm TTuuuummpprroopprriiuummMMuunndduummaaeeddiiffiiccaa
 
Askeri Tarih Notları No 3, Aralık 2006
OSMANLI’DA SAVAŞ OYUNLARIVEMAKETLER 
Kale kuşatmasını gösteren savaş oyununda kullanılan kale maketiKaynak: Levni, Surname-i Vehbi
Osmanlı döneminde, halkı eğlendirmek, ama daha önemlisi İmparatorluğun muazzamgücünü halka ve yabancı devletlerden gelen misafirlere göstermek için büyük şenlikler tertip edilirdi. Bu şenliklerde pek çok farklı gösterinin yanında özellikle bir tür gösteriöne çıkmaktaydı:
 savaş oyunları
.Temel olarak savaş oyunu, heyecanlı dövüş sahneleri içeren, iyi hazırlanmış, güzelkurgulanmış ve bir devletin geçmişte kazandığı büyük zaferleri işleyen mizansenlereverilen isimdi. Roma İmparatorluğu döneminden beri yapılan bu tür gösterilerde, oyunudüzenleyen devletin orduları kısa bir savaşı takiben galip gelir ve izleyen hükümdar vehalkın bu gururu tekrar yaşaması sağlanırdı.Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Osmanlı’nın her işinde olduğu gibi, bu iş de özenleve büyük zaman ve para harcanarak gösterişli hazırlıklar sonucu ortaya çıkıyordu.Uyduruk kıyafetlerle, bir grup adamın basit bir itiş-kakışından ziyade, gerçek silah top vemekanlar yaratılarak gerçekçi ve izlemeye değer heyecanlı gösteriler ortaya konmaktaydı.Osmanlı savaş oyunlarında ağırlıklı olarak kara savaşları işlenmekte fakat denizsavaşlarına da zaman zaman yer verilmekteydi. Genelde işlenen konu, geçmişte yaşanmış başarılı kale kuşatmaları ve sonunda kalenin düşerek içindekilerin esir edilmeleriydi.
 
 
Altar Maket
 
RReepprraaeesseennttaaVViittaamm TTuuuummpprroopprriiuummMMuunndduummaaeeddiiffiiccaa
 Gerçekçiliği artırmak için oldukça özenle hazırlanmış büyük maketler kullanılıyordu.Kale, sur ve gemi maketleri ustaca hazırlanmaktaydı. Bunlar açılan ateşe dayanmasıgerektiği kadar dayanıyor ve yıkılması istendiği zaman da yıkılıyorlardı.
1
 
1582 Şenliği’nde kullanılan yapma at ve kale maketiKaynak: III. Murat Albümü, Topkapı Sarayı MüzesiÖzdemir Nutku, IV. Mehmet’in Edirne Şenliği, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1987 AnkaraKale maketi ve içine yerleştirilmiş dev kuklaKaynak: Özdemir Nutku, IV. Mehmet’in Edirne Şenliği, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1987 Ankara
1
Özdemir Nutku, IV. Mehmet’in Edirne Şenliği, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1987 Ankara ,s 138
 
 
Altar Maket
 
RReepprraaeesseennttaaVViittaamm TTuuuummpprroopprriiuummMMuunndduummaaeeddiiffiiccaa
 Özdemir Nutku kitabında, 1582 Şenliği’nde sergilenen bir savaş oyununu yabancı bir elçiden naklederek, şu şekilde anlatmıştır.
2
 Ortaya iki kale getirilmiş ve karşılıklı oyun alanına konulmuştur. Bukalelerden büyüğünü padişahın seyir köşkü tarafına küçüğünü de Hristiyandevletlerin elçilerinin bulunduğu locaların önüne koymuşlardır.Büyüğünde Türk bayrakları ve flamaları, küçüğünde de iki flama vardı.Bunlardan biri beyaz üstüne kırmızı haçlı, öbürü de mavi üzerine beyazBurgund [Fransız Düklüğü] haçlıydı. Büyük kalede Türk giysileri içindeaskerler vardı. Başlarına yeşil Türk serpuşları giymişler, ellerinde uzunyeniçeri tüfekleri tutuyorlardı. Ayrıca bu kalede altı tane de topkurulmuştu. Küçük Hristiyan kalesinde ise eski Macar hotozları giymiş veellerinde kısa namlulu tüfekler olan askerler görülüyordu. Küçük kaledede dört top vardı. Bu iki kaledeki askerler önce karışık bir biçimde birbirlerine saldırıp çarpışmışlardır. Sonra top atışları başlamış ve küçük kalenin etrafını sipahiler kuşatmıştır. Bu atlılar her iki yanları atlaskumaşlarla örtülü atlara binmişlerdi. Atlar arkadan ve önden İran işi altınörme ve saten kumaşlarla kaplıydı. Bunların bir bölümü Hristiyanlardı.Atlılar da birbirlerine saldırıp dövüşmüşler sonra Türk piyadeleri uzunnamlulu tüfekleriyle küçük kaleyi ateş yağmuruna tutmuşlardır, bir süresonra da küçük kaleyi ele geçirmişlerdir. Türk askerleri kalenin duvarlarınıyıkmışlar. Kalenin duvarları yıkılınca içinden dört yaban domuzu koşarak çıkmıştır.İşgal edilen kaleye Türk bayrakları çekilmiş, Hristiyan bayraklarıda yere atılıp yırtılmıştır.İzleyenler için olağanüstü bir gösteri olan bu oyun sonunda izleyenler büyük alkış vetezahürat yapmışlardır.Deniz savaşları da işlenmekteydi. Yine 1582 şenliğinde kullanılan gemi maketigerçeğinin tıpatıp kopyasıydı ve hatta topları bile vardı.
“Tıpkı denizde yüzer gibi hareket ediyordu ve karşısına çıkan toplarla donatılmış Türk kadırgasıyla savaşa başladı ve Türk kadırgası düşman kalyonunu yenerek ele geçirdi”
.
3
 
2
Özdemir Nutku, IV. Mehmet’in Edirne Şenliği, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1987 Ankara ,s 136
3
Özdemir Nutku, IV. Mehmet’in Edirne Şenliği, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1987 Ankara ,s 137

Activity (3)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->