You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 BESTARI

Tarikh Masa Kelas Bilangan murid Mata Pelajaran Tema Tajuk

: 8 Mac 2013 : 11.05-12.05 Tengah Hari : 4 Bestari : 27 Orang : Bahasa Malaysia : Rakyat Cergas Negara Maju : Faedah Bersukan

Hasil Pembelajaran:

Fokus Utama : 1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat. Aras 1(ii) mengecam mesej yang terdapat dalam bahan.

Fokus sampingan : 9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca. Aras 2 (i) mencatat nota dalam bentuk grafik.

Objektif pengajaran: Pada akhir pengajaran ini, murid akan dapat:I. II. III. IV. mengecam mesej yang terdapat dalam bahan menyatakan faktar yang terdapat dalam bahan bacaan secara lisan mencatat nota dalam bentuk grafik. Menyatakan kata kerja yang terdapat dalam aktiviti sukan secara lisan.

Sistem Bahasa: i) tatabahasa ii) intonasi iii) kosa kata

- membina ayat tunggal dan ayat majmuk - ayat penyata, nyanyian - melepak, bermanfaat, popular

Pengisian Kurikulum:

i) Ilmu ii) Nilai

- Bahasa Melayu,moral, pendidikan Jasmani - berdisiplin, bekerjasama, menghargai masa.

iii) Kemahiran Menilai Tambah: a) kemahiran berfikir - menjana idea, mengenal pasti, inovatif, kreatif dan kritis b) c) kecerdasan pelbagai -kinestatik

pembelajaran kontekstual dan koperatif

Bahan Bantu Belajar:

i) Teks petikan ii) Lembaran kerja iii) Kad kata kerja iv) Lirik lagu v) Bola, wisel vi) Sampul surat

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah bersukan Murid sudah pandai mengenal pasti faktar yang terdapat dalam bahan.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1. Guru meminta murid berdiri dan mengikuti pergerakkan yang dilakukan oleh guru. 2. Guru memaparkan lirik lagu di hadapan kelas. 3. Guru membimbing murid menyanyikan lagu Malaysia Cergas. 4. Guru mengaitkan induksi set dengan tajuk yang hendak diajar .

Catatan

Induksi set (5 minit)

-Bersenam -Nyanyian lagu Malaysia cergas Seni kata lagu


(lampiran 1)

FU 1.5 A1(ii) FS 9.2 A2(i) BBB: Lirik lagu


(lampiran 1)

KBT: mengenal pasti meramalkan, kemahiran berfikir Nilai: Kerjasama Patuh pada arahan BBB: - Petikan teks
(lampiran 2)

Petikan teks Langkah 1 (15 minit)


(lampiran 2)

1. Guru mengedarkan petikan teks kepada setiap orang murid. 2. Murid diminta membaca petikan teks secara senyap, secara kelas dan individu 3. Guru meminta murid mengenal pasti faedah bersukan yang terdapat dalam petikan tersebut. 4. Guru dan murid berbincang kandungan teks petikan tersebut.

Nilai Murni Berdisiplin Menjaga kesihatan Menghargai masa

KMT: kemahiran berfikir.- menjana idea

Langkah 2 (15 minit)

Faedah bersukan Peta minda


(lampiran 3)

1. Guru mengedarkan BBB: lembaran kerja kepada - Lembaran murid aliran perdana dan kerja (lampiran 3) pemulihan. - Kertas sebak 2. Murid diminta untuk mengisi peta minda tersebut dengan faedah Nilai Murni bersukan. 3. Guru akan memilih wakil - Bertanggungmurid untuk memberi jawab. jawapan di hadapan kelas. - Berdisiplin 4. Guru dan murid berbincang jawapan yang - Rajin diberi. bekerjasama

KMT: kemahiran berfikir.- menjana idea, mengenal pasti Langkah 3 (10 minit) Kata kerja -menyambut -melantun -mambaling 1. Guru meminta murid untuk berada dalam kumpulan. 2. Guru menggunakan bola untuk menerangkan kata kerja kepada murid. 3. Murid diminta untuk memberikan kata kerja yang terdapat dalam aktiviti sukan yang mereka ketahui. 4. Wakil dari setiap kumpulan perlu berjumpa dengan guru untuk mengambil sampul surat. 5. Setiap kumpulan diminta untuk menyelesaikan tugasan yang disediakan. 6. Guru dan murid berbincang jawapan bagi tugasan tersebut. BBB: - Kad kata kerja - Sampul surat Nilai murni: - Bertanggungjawab Cermat Mencintai kebersihan

Tugasan kumpulan: Anda dikehendaki mengenal pasti kata kerja yang terdapat dalam sampul surat ini.

KMT: Kemahiran berfikir, menjana idea kreatif dan inovatif.

Langkah 4 (10 minit)

Kenali saya Kad A


Anda diminta untuk membuat pergerakan atau gaya bagi aktiviti di bawah dan ahli kumpulan anda yang lain diminta untuk meneka jenis permainan tersebut. Masa yang diperuntukkan ialah dua minit bagi menyelesaikan tugasan ini.

1. Badminton 2. Bola sepak 3. Berenang

Kad B
Anda diminta untuk membuat pergerakan atau gaya bagi aktiviti di bawah dan ahli kumpulan anda yang lain diminta untuk meneka jenis permainan tersebut. Masa yang diperuntukkan ialah dua minit bagi menyelesaikan tugasan ini.

1. Bola jaring 2. Ping pong 3. Menembak Kad C


Anda diminta untuk membuat pergerakan atau gaya bagi aktiviti di bawah dan ahli kumpulan anda yang lain diminta untuk meneka jenis permainan tersebut. Masa yang diperuntukkan ialah dua minit bagi menyelesaikan tugasan ini.

1. Murid berada dalam kumpulan bagi melaksanakan aktiviti kenali saya. 2. Guru meminta seorang wakil dari setiap kumpulan untuk memilih kad. 3. Murid tersebut diminta untuk membuat pergerakan yang menunjukan aktiviti sukan yang terdapat dalam kad tersebut. 4. Ahli kumpulan yang lain diminta untuk meneka aktivit sukan yang dilakukan oleh wakil kumpulannya. 5. Masa yang diperuntukan ialah dua minit bagi menyelesaikan tugasan tersebut. 6. Satu markah akan diberikan kepada satu aktiviti yang berjaya diteka. 7. Kumpulan yang berjaya akan diberikan token.

BBB : - Kad Teknik : - Simulasi Niali murni : Menghormati Bijak Berdisiplin Kerjasama

KMT: - Mengenal pasti Kecerdasan pelbagai : - kinestatik - Koperatif

. 1. Memanah 2. Berbasikal 3. Berlari

Kad D
Anda diminta untuk membuat pergerakan atau gaya bagi aktiviti di bawah dan ahli kumpulan anda yang lain diminta untuk meneka jenis permainan tersebut. Masa yang diperuntukkan ialah dua minit bagi menyelesaikan tugasan ini.

1. Hoki 2. Bola keranjang 3. Silat

Rumusan isi pelajaran : Penutup (5 minit) Kognitif- merumus SosialNyanyian


(lampiran 1)

1. Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut dengan menerapkan nilai-nilai murni. 2. Guru membimbing murid untuk menyanyikan lagu Malaysia Cergas.

BBB: - Lirik lagu


(lampiran 1)

Audio

Nilai murni : - Menjaga kesihatan - Menghargai masa - Berdisiplin

You might also like