Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
15Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Wilde Oscar - Portret Doriana Graya

Wilde Oscar - Portret Doriana Graya

Ratings: (0)|Views: 2,480|Likes:
Published by Piotr Wójcicki

More info:

Published by: Piotr Wójcicki on Jun 09, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as RTF, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/28/2014

pdf

text

original

 
OSCAR WILDE
PORTRET DORIANA GRAYA
Tytuł oryginału: Picture of Dorian GreyPrzełożyła Maria Feldmanowa
 
PRZEDMOWA
Artysta jest twórcą piękna.Objawić sztukę, ukrywać artystę - oto cel sztuki.Krytykiem jest ten, kto swe własne wrażenia piękna umie w odmiennej wyrazić formie,nowy im nadać kształt. Zarówno najwyższa, jak najniższa forma krytyki jest pewnego rodzajuautobiografią.Kto w pięknie odnajduje sens brzydki, jest zepsutym, wcale nie będąc czarującym. To błąd.Kto w pięknie odnajduje sens piękny, posiada kulturę. Ma przyszłość przed sobą.Wybrani są ci, dla których piękno posiada wyłącznie znaczenie piękna. Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle. Nicwięcej. Niechęć dziewiętnastego stulecia do realizmu jest wściekłością Kalibana, widzącego wzwierciadle własną swoją twarz. Niechęć dziewtnastego wieku do romantyzmu jest ciekłoścKalibana, niewidzącego w zwierciadle swojej twarzy.Moralne życie człowieka stanowi część tworzywa artysty, ale moralność sztuki polega nadoskonałym użyciu niedoskonałego środka. Żaden artysta nie pragnie niczego dowieść. Nawetrzeczy prawdziwe dadzą się dowieść.Żaden artysta nie posiada sympatii etycznych. Sympatia etyczna jest u artystyniewybaczalnym zmanierowaniem stylu.Żaden artysta nie jest neurasteniczny.Artysta może wyrażać wszystko.Myśl i język są dla artysty narzędziami sztuki, cnota i występek są dla artysty tworzywemsztuki. Ze stanowiska formy typową sztuką jest muzyka. Ze stanowiska uczucia typowa jestsztuka aktorska.Wszelka sztuka jest zarazem powierzchnią i symbolem.Kto sięga pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność.Kto odczytuje symbol, czyni to na własną odpowiedzialność.W rzeczywistości sztuka odzwierciedla widza, nie życie.Rozmaitość zdań o dziele sztuki dowodzi, że dzieło i jest nowe, złożone i zdolne do życia.
 
 Niezgodność krytyków miedzy sobą dowodzi zgodności artysty z sobą.Możemy komwybaczyć, że stwarza coś ytecznego, dopóki dzia swego nie podziwia. Jedynym usprawiedliwieniem dla człowieka, który stwarza coś bezużytecznego, jestwielki podziw dla tego dzieła.Każda sztuka jest bezużyteczna.
Oscar Wilde

Activity (15)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
Rollo Tomasi liked this
konrad1121 liked this
Ewelina Seliga liked this
Joanna Rogińska liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->