Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
3Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Network+

Network+

Ratings: (0)|Views: 100|Likes:
Published by denizinan
learn network
learn network

More info:

Published by: denizinan on Jun 22, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/23/2012

pdf

text

original

 
Hafta 1: Bus Topology'leri ve Ethernet
Amaçlar:
Network kavramını açıklamak.
Bus topology standartlarını açıklamak.
Ethernet teknolojisini tanıtmak.
10Base2 ve 10Base5 standartlarını açıklamak.
Giriş
Bir network (ağ) oluşturmanın ana nedeni kaynaklara birden çok kişinin erişmesinisağlamaktır. Kaynaklar (resources), bilgisayarlara bağlı yazıcılar, sabit diskler üzerindekidizinler ve dosyalar olabilir.
Topology Nedir?
Topology (yerleşim ve bağlantı biçimi), bilgisayarların birbirine nasıl bağlandıklarınıtanımlayan genel bir terimdir. Yaygın olarak kullanılan topology türleri şunlardır:
Bus
Ring
Star 
MeshBus topology, bilgisayarların bir ana kablo ile birbirine bağlandığı şekildir. Ring topology ise bir halka biçiminde bilgisayarların birbirine bağlanmasıdır. Star topology ise bilgisayarların bir merkezi aygıt aracılığıyla birbirine bağlandığı şekildir. Mesh topology ise bütün bilgisayarların birbirine bağlandığı bir bağlantı biçimidir.Mesh topology'nin yaygın olarak kullanılmadığını görüyoruz. Bunun nedeni gereksiz yere çok sayıda bağlantının yapılmasıdır. Günümüzde en yaygın olarak Star topology türününseçildiğini görüyoruz. Bunun başlıca nedeni merkezi bir aygıttan dağıtılan kablolama şekli,fiyat ve performans gibi özelliklerdir.
Bus Topology
Bus yerleşim biçimi doğrusal bir hat olarak bilinir. Bütün makinelerin tek bir kabloya bağlıoldukları bir ağ türüdür.
 
Şekil: Bus topologyBus topology için söylenebilecek bütün teknik ayrıntılar 
Ethernet
teknolojine bağlıdır.
Ethernet
1973 yılında Bus topology üzerine kurulu bir network teknolojisi geliştirildi. Ethernet.Ethernet, o zamanki haliyle 3 Megabit hızında veri iletişimi sağlayan ve coaxial kablo ilesağlanan bir network yapısıydı.
IEEE ve 802 Standartları
IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers), endüstri standardı oluşturan bir kurumdur. 1970’li yıllarda LAN’lar standartlaşmaya başlayınca IEEE’de Project 802 adlıLAN standardını oluşturdu.Tablo: IEEE 802 Katagorisi
802.1Internetworking-Üst katman LANprotokolleri.802.2 Logical Link Control802.3CSMA/CD802.4 Token Bus LAN802.5 Token Ring LAN802.6 MAN (Metropolitan Area Network)802.7Broadband Technical Advisory Group802.8 Fiber-Optic Technical Advisory Group802.9 Integrated Voice/Data Networks802.10 Network Güvenliği802.11 Kablosuz Network802.12Demand Priority Access LAN, 100BaseVG-
 
AnyLAN802.13 Kullanılmıyor.802.14 Cable Modemler.
 
Ethernet Nasıl İşliyor
Ethernet, verilerin kabloyla iletilmesi sağlayan bir teknolojidir. Bu iletimde CSMA/CDtekniği kullanılır. Bu erişim yönteminde network üzerindeki bütün bilgisayarlar network kablosunu sürekli kontrol ederler. Kablonun boş olduğu algıyan veriyi gönderir. Bu arada eğer kabloda veri varsa o zaman veri hedefine ulaşıncaya kadar beklenir. İki bilgisayarın paketlerikabloda karşılaşırlarsa çarpışma (collision) oluşur.
Veri Paketleri
 Network içinde bilgisayarlar arasında yapılan veri transferinde veriler paket (packet) denilenküçük parçalara bölünür. Paketler bilgisayarların kabloyu paylaşmasını sağlar. Ayrıca veritransferinde hata oluştuğunda da yalnızca bozulan paketler yeniden gönderilir.Bir Ethetnet paketi dört parçadan oluşur:
MAC (Media Access Control).
Data
CRC (Cyclic Redundancy Check)MAC bilgisi hem kaynak hem de hedef için tutulur. CRC ise veri iletiminin kontrolü sağlar.
MAC (kaynak) MAC (hedef) Data CRCMAC Adresi
Ethernet networklerinde her bilgisayarı tek bir adresi vardır. Buna node denir. Ethernetnetworkünde bu bilgi 48-bitlik MAC adresidir. Her network kartı (network adaptör) tek bir MAC adresine sahiptir. 48-bitlik adres bilgisi 2^48 (281,474,976,710,656) olası adres bilgisinin oluşturulmasını sağlar. Bunun diğer bir anlamı da bir Ethernet networkünde 281trilyon makine bulunabilir.MAC adresleri IEEE tarafından rezerve edilerek üretici firmalar verilir. Böylece dünyaüzerinde iki aynı MAC adresinin olması engellenir.
İPUCU:
Bilgisayarın network kartının MAC adresini görmek için Windows 9x ortamındaWinipcfg.exe, Windows NT/2000 ortamında ise ipconfig.exe programlarını Run mönüsündençalıştırmanız yeterlidir.
MAC Adreslerini Kullanmak 

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->