You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 3

MATA PELAJARAN NAMA KUMPULAN TARIKH MASA TAHUN TEMA TAJUK BILANGAN MURID

:Bahasa Melayu :kumpulan 2 (PGSR / BM802) :10 Mei 2010 :08.10-9.10 : 3 Gemilang :Mari Bertani :Buah-buahan :26 Orang

Hasil Pembelajaran Utama (HPU) 1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal 5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai 8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan Hasil Pembelajaran Khusus(HPK) 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk

Huraian Hasil Pembelajaran (HPP)

Fokus Utama 5.1 Aras 2 i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan

pada intonasi berdasarkan tanda baca. 8.1 Aras 3 i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.

Fokus Sampingan 1.1Aras 1 i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar

dengan menggunakan bahasa yang sesuai. 5.1 Aras 3 8.2 Aras 3 i. i. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul. Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat: i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. ii. iii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar

Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur Kemahiran Membaca Kemahiran Mendengar Kemahiran Menulis

Sistem Bahasa

: Tatabahasa -Morfologi

- Kata Kerja

: Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat : Sistem ejaan Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak )

Pengisian Kurikulum Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.

Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir Belajar Cara Belajar Kecerdasan Pelbagai Nilai : Bersyukur, berdikari : menjana idea : mendengar dengan teliti , mencatat : kontekstual

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar rumah / kawasan tampat tinggal

Bahan Sumber P & P

: Gambar ( Pokok Kelapa, Pisang) petikan, radio dan

cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun kelapa ) Penekanan Konsep 5P i. ii. iii. :

Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis Penyerapan Penilaian : Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik. : Murid mengeja perkataan dan ayat, menulis ayat

dengan tanda baca dan imbuhan yang betul iv. Pemulihan tunggal v. Pengayaan : Membina ayat majmuk yang gramatis : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat

LANGKAH Set Induksi ( 5 minit ) Muzik ( Lagu Bercucuk Tanam ) Sumber P&P: Radio Perkembangan Langkah 1 (8 minit)

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Guru meminta murid mendengar muzik lagu melalui radio Murid mendengar dengan teliti lagu yang diperdengarkan Guru dan murid menyanyikan lagu bersamasama Bersoal jawab tentang lagu

CATATAN

KP - muzik

Aktiviti 1 Guru menunjukkan buah pisang dan daun kelapa Guru dan murid bersoal jawab.

Ilmu: Sains BCB mendengar

Soalan lisan; Namakan buah ini ? Sumber P&P: Buah pisang dan daun kelapa Aktiviti 2 Guru membaca petikan tentang tajuk. Murid mendengar dengan teliti Apakah kegunaan daun kelapa ini?d

dengan teliti Teknik bercerita KP: interpersonal

Langkah 2 (12 minit)

Aktiviti 1 Guru meminta murid membaca petikan dialog yang diberi Murid membaca perkataan dan ayat secara mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang betul Aktiviti 2 Guru meminta murid membaca petikan dialog ( bacaan mentalis).dan Mencatat perkataan berimbuhan Nilai: berdikari Sumber P&P: Petikan KP: Interpersonal BCB: bacaan mentalis, Teknik bersoal jawab

Sistem ejaan : tanam = menanam,bajak = membajak

Aktiviti 3 Guru mengemukakan soalan lisan tentang petikan dialog yang telah dibaca. Murid memberikan perkataan berimbuhan yang terdapat dalam petikan

Langkah 3 (15 minit)

Aktiviti 1 Guru meminta murid membina ayat secara lisan berpandukan kad perkataan yang disediakan. Murid membina ayat tunggal secara lisan berpandukan kad perkataan yang diberi Aktiviti 2 (Aktiviti Kumpulan )

Ilmu: Kajian Tempatan KB: Menjana idea Sumber P&P: -Gambar

Ayat Tunggal, Ayat Majmuk

Guru meminta setiap kumpulan murid menulis 1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk berpandukan gambar

-Kad perkataan

Guru membuat ulasan tentang ayat yang disampaikan dan membuat pembetulan tentang penggunaan perkataan yang betul dalam ayat

Langkah 4 ( 15 minit ) Isi - Ayat Majmuk

Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan Kumpulan 1 Murid menulis ayat secara terkawal dengan membubuh perkataan pada tempat kosong . Kumpulan 2 Murid menulis ayat majmuk dengan rangkaikata yang disediakan Kumpulan 3 Murid membina 5 ayat berdasarkan gambar yang disediakan Pemulihan menulis perkataan berimbuhan KBCB: mencatat KP: interpersonal Sumber P&P: Lembaran kerja

Penutup (5 minit)

Guru membuat rumusan tentang tajuk yang telah dipelajari -Apakah kebaikan berkebun sayur ? - Menyanyi bersama lagu,Buah-buahan

Rumusan isi pelajaran

Penerapan nilai-nilai murni.

Refleksi ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

You might also like