You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

PN AZIZAH BT ARIFFIN PN SITI ROHAYU BT ABD RAZAK PN NORAZLINA BT AHMAD FOAAD CIK NADIA BT MOHD NAHRORAWI EN MOHD AZWAN ZAINUDIN EN BURHANUDDIN BIN SAFIE CIK LAW SOOI LIN

CIK LOH WEI ENG


PN JAYANTI A/P KANIAPAN EN SUNDARA RAJ A/L VELAYUTHAM CIK THAMILCHILVEE A/P MALAYALAM CIK USHA A/P PERIASAMY

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun
Masa Tema Tajuk

: Tiga
: 60 minit : Ekonomi Kita : Usaha Jaya

Standard Kandungan

: 2.5

Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.
Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik untuk memindahkan maklumat kepada bentuk bukan grafik dengan betul. Membina dan menulis ayat tunggal.

Standard Pembelajaran

: 2.5.3

Kemahiran Literasi

: 6.3

Objektif pembelajaran

: Murid berkeupayaan untuk:

Menguasai : 1. Membina dan menulis empat ayat majmuk dengan betul dan kemas. 2. Memindahkan maklumat dalam bentuk ayat dengan betul. Tidak menguasai: 1. Membina tiga ayat tunggal dengan berpandukan gambar.

Sistem Bahasa : * Tatabahasa : Kata adjektif, ayat tunggal dan ayat majmuk Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan Ilmu : Sivik Kewarganegaraan Nilai Murni : Berdikari, Kerjasama Pendidikan Alam Sekitar : Kebersihan Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativiti : Pergerakan Kreatif pergerakan tangan dan visualisasi Strategi Kemahiran berfikir : Penyoalan, menjana idea, memindahkan maklumat dalam bahan grafik kepada bentuk ayat. Kecerdasan pelbagai : verbal linguistik , menaakul Kemahiran belajar cara belajar : Memindahkan maklumat Pembelajaran kontekstual : Memindahkan maklumat dalam bahan grafik kepada bentuk ayat. Bahan Bantu Mengajar / Alatan LCD, laptop, lembaran kerja , kad perkataan, video dan kad gambar.

LANGKAH Set Induksi ( 5 minit )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN Teknik : soal jawab , didik hibur

Guru menunjukkan video klip tentang usaha jaya. Guru memghubungkaitkan video klip tersebut dengan pengetahuan sedia ada murid. 1.Apakah yang kamu lihat daripada video klip tadi? 2. Mengapa kita perlu usahajaya seperti penguin, semut dan ketam? - pelbagai aras

BBB: Komputer riba , LCD

Teknik : Visual, soal jawab Langkah 2 ( 10 minit ) Guru meminta murid membaca satu petikan teks yang bertajuk Usaha Jaya. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru tentang bahan rangsangan. 8 9 10 11 Murid memindahkan maklumat daripada bahan rangsangan dalam bentuk ayat. BBB : Buku teks, Komputer riba

Teknik : bimbingan , ansur maju Langkah 3 ( 15 minit ) Murid Tidak Menguasai Murid mengeja , membaca dan menulis perkataan adjektif yang telah dipelajari dengan bimbingan guru. Murid Menguasai Murid memindahkan maklumat dari bahan grafik kepada bentuk ayat majmuk. BBB : Buku teks, Kad perkataan

Langkah 3 ( 15 minit )

Murid Tidak menguasai Murid dibimbing oleh guru menyebut perkataan adjektif dengan bantuan bahan rangsangan.
Murid Menguasai Murid membina ayat majmuk secara lisan dengan menggunakan perkataan adjektif dan bahan rangsangan.

Teknik : ansur maju

BBB:Kad imbasan

Langkah 4 ( 10 minit )

Murid Tidak Menguasai Murid membina dan menulis tiga ayat tunggal berpandukan gambar dengan tiga perkataan adjektif.

BBB: Buku Latihan

Murid Menguasai Murid membina dan menulis empat ayat majmuk dengan bahan rangsangan dan perkataan adjektif.

Penutup ( 5 minit )

1. Permainan bahasa : Murid mencari perkataan adjektif yang tersembunyi.

BBB : Carta perkataan adjektif

You might also like