Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
mevlana

mevlana

Ratings: (0)|Views: 4|Likes:
Published by Gabriela Özkır

More info:

Published by: Gabriela Özkır on Sep 22, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/11/2014

pdf

text

original

 
Hz. Mevlana'nın kendi bakış açılarını yansıttığı ve amaçlarını açıkladığı sözü:"Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil."
Hz. Mevlana Sözleri
Ey oğul, herkesin ölümü kendi rengindendir. Düşmana düşmandır, dosta dost!Ayna Türk'e nazaran güzel bir renktedir. Zenciye nazaran o da zencidir.Ey can, aklını başına devşir. Ölümden korkup kaçarsın ya; doğrusu sen, kendindenkorkmaktasın.Gördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. Canın bir ağaca benzer; ölüm onunyaprağıdır.İyiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir; kötüyse de. Hoş nahoş... gönlüne gelen her şey senden,senin varlığından gelir.
Mevlananın Güzel Sözleri
Aynı dili konuşmak, akrabalık ve bağlılıktır.İnsan, yabancılarla kalırsa mahpusa benzer. Nice Hintli, nice Türk vardır ki dildeştirler (aynı dili konuşurlar). Nice iki Türk de vardır ki birbirine yabancı gibidirler.Şu halde "mahremlik (yakınlık) dili" bambaşka bir dildir.Gönül birliği (gönüldaşlık) dil birliğinden daha iyidir.Gönülden sözsüz, işaretsiz, yazısız yüz binlerce tercüman zuhur eder.
Mevlana Özlü Sözleri
Hz.Mevlana"Ne Arıyorsan Kendinde Ara"...Kişinin değeri nedir?- Aradığı şeydir!Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki sen cansın.Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin.Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın kiAradığın ancak sensin, sen.Madendeki inciyi aradıkça madensin.Ekmek lokmasına heves ettikçe ekmeksin.Şu kapalı sözü anlarsan, anlarsın her şeyi; Neyi arıyorsun, sen osun.Senin canın içinde bir can var, o canı ara!Beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara!A yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara;Ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->