Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Administracja zespolona

Administracja zespolona

Ratings:
(0)
|Views: 4|Likes:

More info:

Published by: Piotr Paweł Szutoczkin on Oct 09, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/30/2014

pdf

text

original

 
Administracja zespolona1
Administracja zespolona
Administracja zespolona
 jest elementem rządowej administracji terenowej. Chodzi o powiązanie organizacyjneorganów tej administracji wyróżnionych przedmiotem działania, należących do różnych działów administracjirządowej (nazwanych w ustawie o administracji rządowej w województwie kierownikami zespolonych służb,inspekcji i straży, np. komendant wojewódzki straży pożarnej, wojewódzki lekarz weterynarii, kurator oświaty, itd.),pod kierownictwem jednego organu o kompetencji ogólnej - wojewody w celu redukcji kosztów administracji,lepszej koordynacji działań i unikania dublowania kompetencji. Przeciwieństwo zasady resortowości. W ramachzespolenia wojewoda jest uprawniony m.in. do powoływania kierowników służb, inspekcji i straży (wyjątki wprzypadku komendantów wojewódzkich policji-wymóg opinii wojewody i straży pożarnej-wymóg zgody), dozatwierdzania regulaminów tych jednostek, tworzenia i znoszenia jednostek organizacyjnych stanowiących ichaparat pomocniczy. Co do zasady organy te winny być skupione w jednym urzędzie wojewódzkim i dysponowaćwspólnym budżetem, ale w praktyce zasada ta doznaje znaczących wyjątków, np. w przypadku policji.
Organy rządowej administracji zespolonej
Komendant Wojewódzki Państwowej Straży PożarnejKomendant Wojewódzki PolicjiKurator OświatyWojewódzki Inspektor FarmaceutycznyWojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i NasiennictwaWojewódzki Inspektor Nadzoru BudowlanegoWojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i KartograficznegoWojewódzki Inspektor Ochrony ŚrodowiskaWojewódzki Inspektor Inspekcji HandlowejWojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-SpożywczychWojewódzki Lekarz WeterynariiWojewódzki Konserwator ZabytkówWymienione organy dysponują aparatem pomocniczym w postaci wojewódzkich komend, inspektoratów, oddziałówi kuratoriów.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->