Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Levni kadin

Levni kadin

Ratings: (0)|Views: 256|Likes:
Published by Altar Maket

More info:

Categories:Types, Research, History
Published by: Altar Maket on Jul 19, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/30/2013

pdf

text

original

 
Osmanlı Kadını, 18. yy
Altar MaketOsmanlı Kadını figürüKod: ALT-09-0825mm resin, model figür. tek parçaBoyama gerektirir. Boya kutuya dahil değildir.
 
Osmanlı Kadını (18.yy)
Osmanlı saray ressamı Levni (1680-1732) minyatür geleneğinin son temsilcilerinden biridir. Sultan III. Ahmed döneminin olaylarını, erkek, kadın tiplerini ve Osmanlı padişah portrelerini başarılı bir biçimde çalışmış olan Levni, minyatürde Batı etkisini kuvvetli biçimde yansıtmış ve geleneksel resme köklü yenilikler getirmiştir. Levni tarafından çizileninsan figürleri oldukça ifadeli yüzlere sahiptir. Pembe kıyafeti içinde, rahat bir ortamdauzanmış bu Osmanlı kadını minyatürü detay ve yüz güzelliği bakımından eşsiz kıymette bir eserdir. Eserin orjinali 17x9.5cm boyutlarındadır ve İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinde bulunmaktadır. Osmanlı şairlerine göre güzel kadının yüzü ay gibidir. Büyükçe bir yastığadayanan bu kadın, kemerini açmış ya uyuyor ya da hayal kuruyormuş gibi resmedilmiştir.Levni tarafından resmedilen bu kadın güzeldir ve güzel olduğunun, yani cazibesininfarkındadır. Bu minyatür o kadar gerçek gibidir ki bakıldığında kadının kıyafetinin zarifçehareket ettiğini görebilirsiniz.
 
Güzelliğin ve zerafetin yansıtılmasının son derece önemli olduğu bu figür için seçtiğimizheykeltraş, Fenryll’den Luc Trichet oldu. Heykeltraşın elinde figürün geçtiği aşamalar şuşekilde olmuştur:
 
Master figür- ilk aşamaKadın figürü ve tüm 25mm figürlerimiz için referans aldığımız Old Glory firmasının 25mm Osmanlıfigürü.Son hali

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->