You are on page 1of 5

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Tahun 4 Mata pelajaran Unit Tema Tajuk Tarikh Masa Tahun Bilangan

murid : Bahasa Melayu : 10 :Yang Baik Jadikan Teladan :Kisah Badak dengan Anai-anai :05.09.2013 (Khamis) :8.50 9.50 am (60 minit) : 4Bestari 1 :37 Orang

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama 5.2 Aras 1 (i) Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. Fokus Sampingan 11.3 Aras 1 (ii) Mengenal pasri perwatakan dalam teks.

5.2 Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Mempersembahkan cerita dengan intonasi yang betul dan penghayatan yang sesuai. 2. Menghuraikan sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul. 3. Membaca lancar bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. Kemahiran bahasa : Kemahiran membaca, kemahiran mendengar dan bertutur Sistem bahasa : Sebutan dan intonasi Pengisian kurikulum: Ilmu : kesusateraan Nilai murni : Baik hati, kerajinan, kerjasama, keberanian KBT : Kecerdasan pelbagai verbal linguistik Bahan bantu mengajar : Buku teks, topeng, kad arahan

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Guru bercerita dengan murid

Set Induksi (5 minit) 1. Guru bercerita tentang cerita Keldai Yang Bodoh kepada murid. 2. Guru bertanya kepada murid untuk merumuskan cerita Keldai Yang Bodoh. 3. Guru mengaitkan dengan topik P&P pada hari ini iaitu Monyet Yang Baik Hati.

BCB: Menjana idea semasa menjawab soalan.

5.2 Aras 1 (i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Langkah 1 (10 Minit) 1. Guru meminta murid untuk membaca teks cerita dalam keadaan senyap. 2. Guru memilih murid untuk membaca teks cerita. 3. Guru dan bersoal jawab tentang perkara utama yang ingin disampaikan dalam cerita tersebut. 4. Guru membetulkan kesalahan tatabahasa dan intonasi murid serta memberikan pengukuhan positif.

BCB : Membaca secara aktif

Sistem Bahasa : Membaca bahan sastera dengan intonasi yang sesuai.

Nilai : Keberanian, kerajinan

KB : Kemahiran membaca & bertutur

BBM : Buku teks

2.1 Aras 3(i) mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.

Langkah 2 (25 Minit) 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan kecil. 2. Guru menerangkan tentang aktiviti teater pembaca. 3. Setiap kumpulan diberi masa untuk persediaan menyampaikan teater pembaca. 4. Setiap kumpulan akan mempersembahkan persembahan Teater Bercerita dengan menggunakan topeng yang disediakan. 5. Guru memberikan markah kepada setiap kumpulan dan memberikan pengukuhan yang positif.

BCB : Belajar secara aktif

Sistem Bahasa : Membaca bahan sastera dengan intonasi yang baik.

Nilai : Kerjasama

KP: Interpersonal, ruang

KB : Membaca dan bertutur

BBM : Topeng, Kad arahan, buku teks.

2.1 Aras 2 (ii) Menghuraikan sesuatu perkara yang didengar dengan bahasa yang betul.

Langkah 3 (10 Minit) 1. Murid-murid diminta untuk mengeluarkan buku latihan. 2. Berdasarkan teks Monyet Yang Pintar guru meminta untuk menulis lima nilai-nilai murni. 3. Guru memilih beberapa orang

BCB: Menjana Idea

KB : Menulis

Nilai : kerajinan

murid untuk membaca nilai-nilai BBM: Buku teks, Buku

murni yang diperolehi dan menghuraikan mengapa mesti mengamalkan nilai-nilai murni tersebut. Aktiviti pengayaan Murid-murid diminta untuk membina ayat kata nafi iaitu tidak dan bukan. Aktiviti Pemulihan Murid menyenaraikan nilai-nilai murni dalam teks. Penutup 1. Guru memilih dua orang untuk merumuskan isi pelajaran. 2. Guru menerapkan nilai-nilai murni.

latihan

BBM : Buku latihan BBM : Buku Latihan Nilai : Keyakinan, kerajinan

You might also like