You are on page 1of 6

CONTOH RPH PENGAJARAN PENULISAN BM TAHUN 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu ke 12 Tarikh : 02 April 2012 Hari : Isnin Masa : 6.50 7.50 (60 Minit) Kelas :Tahun 5 Arif Bil Murid : 40 Orang Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Keselamatan jalan raya Topik/ Tajuk : Kemalangan Jalan Raya Yang Pernah saya Saksikan - Penulisan

Hasil Pembelajaran :1.2 Aras 2 (i) Mengemukakan soalan yang .relevan tentang topik yang berkaitan 8.1 Aras 1(i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat. 8.2 Aras 3 (i) Menulis cerita berdasarkan sesuatu tajuk dengan menggunakan pelbagai jenis ayat. 9.3 Aras 1 (ii) Menyusun atur maklumat mengikut mengikut keutamaan. Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini murid dapat:

a. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima isi penting berdasarkan tajuk yang diberi b. Menulis karangan dengan format yang betul c. Menghasilkan penulisan yang baik dari segi isi, struktur ayat, tatabahasa, ejaan, tanda baca dan penggunaan hurup besar ditempat yang sesuai. Pengetahuan sedia ada: Murid biasa mendengar atau melihat tragedy kemalangan samada

melalui media cetak, elektronik atau pengalaman sendiri. Sistem bahasa : Tatabahasa kata nama, kata hubung,ayat majmuk,ayat penyata,tanda baca Kosa kata - dahsyat, mengerikan, menyanyat hati, tragedi, lampu isyarat, kecuaian, kesabaran, Pengisian Kurikulum : Ilmu PKJR/ Pendidikan Sivk dan Kewarganegaraan/ Kajian Tempatan/ Pendidikan Moral/ Pendidikan Agama Nilai Berhati-hati, menurut peraturan, bertimbang rasa, hormat-menghormati, saling sayang-menyayangi. KBT- Kontekstual mengalipakasi, menghubungkait

Media Pengajaran : Media (kad situasi), Kad Manila, Pantel Pen, Video, Laptop dan LCD. Refleksi : ( Berdasarkan penilaian guru selepas pengajaran dan pembelajaran)

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru Murid diminta bersedia untuk membaca doa penerang hati Guru bersoaljawab dengan murid tentang cara mereka datang ke sekolah.

Catatan Aktiviti Murid Murid membaca doa penerang hati secara serentak Murid dijangka menjawab: -berjalan kaki -dihantar oleh ibu bapa/keluarga -menaiki bas sekolah (individu) Murid bercerita tentang kejadian kemalangan yang pernah mereka lihat.(individu) KBT-membuat gambaran mental

Set Induksi 5 Minit

1. Bacaan doa

2. Mencungkil pengetahuan sedia ada

KBT- Menjana Idea

Guru bertanya kepada murid tentang pengalaman melihat kejadian ngeri (kemalangan jalan raya)

Langkah/Masa Langkah 1 (10 Minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Guru Guru menayangkan video klip yang mengesahkan kemalangan jalan raya.

Aktiviti Murid Murid menonton klip video kemalangan jalan raya. Murid-murid akan member reaksi

Catatan KBT -menjana idea - membuat kajian dan perhubungan

1. Tayangan klip video (kemalangan)

2. Mempelihatkan beberapa Guru mengajukan soalan: paparan/keeping gambar1. Apa sebenarnya yang berlaku dalam

kemalangan jalan raya.

tayangan klip video yang dipertontonkan sebentar tadi? 2. Di mana kejadian itu berlaku? 3. Bila kejadian itu berlaku? 4. Siapa yang terlibat dalam kemalangan tersebut? 5. Yang terjadi akibat kemalangan tersebut? 6. Bagai manakah keadaan mangsa kemalangan tersebut? 7. Pernahkah murid-murid melihat kejadian ini ketika murid-murid sedang berjalan kaki atau berada dalam kenderaan?

keatas soalan-soalan yang diajukan. - menganalisa Beberapa orang murid secara individu diberi peluang untuk menyatakan menjawab atau menyatakan pendapat. -menyatakan sebab -merumus

Langkah 2 (15 Minit)

Gambar rangsangan (Akibat Kemalangan)

Guru memperlihatkan beberapa keeping gambar /slide kemalangan ngeri Guru Membahagikan murid kepada 6 kumpulan. Kad Manila dan pantel pen diberi kepada setiap kumpulan Murid diarah menyenaraikan isi/rangka karangan (Kumpulan) 1. Pendahuluan -masa, tempat 2. Isi karangan -punca,keadaan/akibat,perasaan 3. Penutup -kesan/pengajaran

Murid memerhati dan memberi reaksi Murid bersedia menurut arahan

KBT: Menjana idea

Merangka karangan bertajuk: Kemalangan Jalan raya yang Pernah Saya saksikan.

KBT: Pembelajaran Kontekstuan Setiap kumpulan bersedia dan memulakan perbincangan dan menyiapkan tugasan dalam tempoh masa yang dinyatakan Kemahiran belajar cara belajar Pembelajaran Konstruktivisme Perbincangan

Langkah 4 (10 Minit)

Melapor hasil kerja kumpulan

Seorang wakil kumpulan yang dilantik dalam kumpulan akan melaporkan hasil kerja mereka. Pujian diberikan

Wakil kumpulan dengan diiringi oleh ahlinya melaporkan hasil kerja masing-masing. Rakan-rakan sekelas akan member komen dan tepukan atas usaha kerja sama dari kumpulan kerana Berjaya menyiapkan tugasan yang diberikan dengan baik.

KBT; -mengenal pasti idea utama -mencirikan -mengumpul maklumat -membuat analogi

Langkah 5 (15 Minit)

Menulis karangan yang panjangnya tidak kurang daripada 80 patah perkataan.

Murid diminta menulis karangan berdasarkan kerengka karangan yang telah dihasilkan oleh kumpulan masingmasing. Guru membimbing murid terutama yang berkaitan dengan kesalahan perenggan,tatabahasa, ejaan, struktur ayat, tanda baca dan penggunaan tanda baca. Catatan: Murid yang lambat diberi peluang untuk menyiapkan karangan di rumah.(Kerja rumah)

Murid menulis karangan. (Individu)

Kemahiran Berfikir -membuat gambaran mental

Murid membuat pembetulan akan kesilapan yang dilakukan.

-belajar cara belajar

Murid berhenti menulis. Murid yang telah selesai mengarang akan menghantar hasil kerja mereka untuk penilaian guru.

Penutup

Menyanyi lagu

Murid di minta berdiri dan menyanyi

Murid menyanyi dengan penuh

Peneguhan

(5 Minit)

Kesalamatan di Jalan Raya Merumus isi pelajaran

lagu Keselamatan di Jalan raya Guru merumus isi pelajaran sebagai penutup.

bersemangat. Murid member perhatian

You might also like