You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan murid Tema Tajuk

: Bahasa Melayu : Tahun 4 Bestari : 17 Oktober 2012 :9.10 pagi 9.40 pagi : 30 orang :Keajaiban Alam : Sirih

Hasil Pembelajaran Fokus Utama (Kemahiran Lisan) 1.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata , istilah, frasa, struktur ayat yang betul dengan laras bahasa yang sesuai. Aras 1(i) Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada sesuatu topic yang dibincangkan.

Fokus sampingan. 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Aras 3(i) Bersoal jawab untuk membuat rumusan dan keputusan. Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: 1. Menyusun isi penting mengikut urutan dalam carta aliran. 2. Menjawab soalan yang dikemukan dengan isi yang bernas dan sesuai. Strategi Pengajaran : Direktif - Penerangan Koperatif- Kerja Berkumpulan Mendengar dan bertutur, menulis Kata kerja Perubatan,Sains Kerjasama, toleransi

Kemahiran Bahasa : Sistem Bahasa :

Pengisian Kurikulum : Nilai Murni :

Kemahiran Bernilai Tambah : 1. Kemahiran Berfikir 2.Kemahiran Belajar Cara Belajar. Bahan Bantu Belajar : daun sireh, daun pandan, daun lidah buaya, power point, carta aliran, buku teks.

Langkah

Isi kandungan

Aktiviti pengajaran Aktiviti Guru 1.Guru menunjukkan beberapa jenis tumbuhan. 2.Guru bersoal jawab dengan murid.

Aktiviti pembelajaran Aktiviti Murid 1.Murid melihat dan menyentuh tumbuhan yang dilihat. 2.Murid-murid menjawab soalan . -

Nota Benda maujud Daun pandan Daun lidah buaya

Set Induksi Soalan. (3 minit)1. Pernah kamu melihat daun ini? 2. Apakah kegunaan daun ini? Langkah 1 (8 minit) Soalan. 1.Apakah nama daun ini? 2.Di mana pernah kamu lihat? 3.Selain dimakan, apa kegunaan daun sireh? -kata kerja Memetik Mengisar Melayur Minum menggulung Langkah 2 ( 15 minit) Menyusun kegunaan sirih dalam perubatan di dalam carta aliran.

1.Guru menunjukkan daun sirih . 2.Guru mengemukan beberapa soalan 3.Guru mengaitkan daun sirih dengan tajuk pelajaran hari ini. 4. Guru menerangkan kegunaan daun sirih dalam perubatan menggunakan power point.

1.Murid melihat dan memegang daun sirih 2.Murid- murid menjawab soalan guru. 3.Murid mendengar penerangan guru.

BBM. -daun sirih -power point Ilmu -Perubatan KBT -Kemahiran Berfikir

1.Guru menyuruh muridmurid menyusun isi-isi penting dalam carta aliran. 2.Guru membimbing murid. 3.Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan . 4.Guru memberi ulasan dan jawapan yang sebenar.

1.Murid-murid berkerjasama menyusun isi-isi penting dalam carta aliran. 2.Wakil kumpulan membentang hasilan dapatan. 3. Murid-murid mendengar dengan teliti. 4. Murid menyalin maklumat dalam lembaran carta aliran.

BBM Carta aliran Power point Nilai Kerjasama KBT -Kemahiran belajar berkumpulan

5. Guru mengedarkan lembaran carta aliran. Penutup (5 minit) Teguran dan Nilai murni. 1.Guru merumus isi pelajaran. 2.Guru memberi peneguhan dan pujian kepada aktiviti yang telah dijalankan 1.Murid mendengar dengan teliti . 2.Murid merenung kembali kelemahan dan kelebihan semasa melakukan aktiviti. Nilai -kerjasama -yakin

Aktiviti pengayaan : membina ayat daripada kata kerja.

You might also like