Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
0Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
hz.mevlana.doc

hz.mevlana.doc

Ratings: (0)|Views: 2 |Likes:
Published by Gabriela Özkır

More info:

Published by: Gabriela Özkır on Nov 16, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/16/2013

pdf

text

original

 
Hz. Mevlana'nın kendi bakış açılarını yansıttığı ve amaçlarını açıkladığı sözü:"Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil."
Hz. Mevlana Sözleri
y !ğl, #erkesin ölümü kendi rengindendir. $üşmana düşmandır, d!sta d!st%&yna ürk'e nazaran güzel bir renktedir. (en)iye nazaran ! da zen)idir.y )an, aklını başına devşir. *lümden k!rk+ kaçarsın ya d!ğrs sen, kendinden k!rkmaktasın.-ördüğün, ölümün yüzü değil, kendi çirkin yüzün. anın bir ağa)a benzer ölüm !nn ya+rağıdır./yiyse de senden yetişmiş, yeşermiştir kötüyse de. H!ş na#!ş... gönlüne gelen #er şey senden, senin varlığından gelir.
Mevlananın Güzel Sözleri
&ynı dili k!nşmak, akrabalık ve bağlılıktır./nsan, yaban)ılarla kalırsa ma#+sa benzer. 0i)e Hintli, ni)e ürk vardır ki dildeştirler 1aynı dili k!nşrlar2. 0i)e iki ürk de vardır ki birbirine yaban)ı gibidirler.3 #alde "ma#remlik 1yakınlık2 dili" bambaşka bir dildir.-önül birliği 1gönüldaşlık2 dil birliğinden da#a iyidir.-önülden sözsüz, işaretsiz, yazısız yüz binler)e ter)üman z#r eder.
Mevlana Özlü Sözleri
Hz.Mevlana "0e &rıy!rsan 4endinde &ra"...4işinin değeri nedir56 &radığı şeydir%ğer sen, )an k!nağını arıy!rsan, bil ki sen )ansın.ğer bir l!kma ekmek +eşinde k!şy!rsan, sen bir ekmeksin.B gizli, b nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki&radığın an)ak sensin, sen.Madendeki in)iyi aradıkça madensin.kmek l!kmasına #eves ettikçe ekmeksin.3 ka+alı sözü anlarsan, anlarsın #er şeyi 0eyi arıy!rsn, sen !sn.7enin )anın içinde bir )an var, ! )anı ara%Beden dağının içinde mü)ev#er var, ! mü)ev#erin madenini ara%& yürüyü+ giden s8i, gü)ün yeterse ara&ma dışarıda değil, aradığını kendinde ara.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->