Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
7Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Marketing shërbimesh

Marketing shërbimesh

Ratings:
(0)
|Views: 1,214|Likes:
Published by Veton Sopjani
Literatur
Literatur

More info:

Published by: Veton Sopjani on Aug 21, 2009
Copyright:Traditional Copyright: All rights reserved

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPT, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

03/19/2015

pdf

text

original

 
KREU 5PRODUKTI “SHËRBIM” 
 
Oferta eshërbimit
 
Si pikënisje për të kuptuar natyrën e produkteve ështëpërcaktimi i përgjithshëm i Pride dhe Ferrell (të cilët ecilësojnë një produkt si:
Një kompleksitet të atributeve të prekshme dhe të paprekshme duke përfshirë dobitë ose përfitimet funksionale, sociale dhe psikologjike. Një produkt mund të jetë një ide, një shërbim, një e mirë ose çdo kombinim ikëtyre të trejave.
Ndërkohë që ky përcaktim tentonte të bëhej universal nështrirjen e tij, Kotler (1991) dalloi ndryshueshmërinë eofertave të produktit dhe 4 kategorive të propozuara tëofertave të produktit:* Prekshmëri e pastër* Prekshmëri e shoqëruar me shërbime* Shërbimet kryesore me shoqërimin e pakët të të mirave
 
Shërbime thelbësore(elementare)
Çfarëdo llojhotelime tre yje ofron një shumëllojshmërishërbimesh; p. sh përveç kompleksit dhomë +banjo, mund të gjesh recepsionin, hollin, restorantin,barin dhe në disa raste dhe pishinën, parkingun etj.Pra njëstacion shërbimi në autostradëpërveçbenzinës dhe vajit, vë në dispozicion të klientëve tëtij një dyqan, shpërndarës automatik pijesh, tualet,hapësirë për të parkuar makinën etj. Duhet tëtheksojmë se secili nga këto shërbime të ofruaraështë një shërbim thelbësor (elementar). Jo të gjithakëto shërbime elementare kanë të njëjtën rëndësi.Në mund të dallojmë dy tipe;shërbimet bazëdheshërbimet anësore.

Activity (7)

You've already reviewed this. Edit your review.
AdmirAdiBiba liked this
1 thousand reads
1 hundred reads
Oliona Merko liked this
mentorpaqarizi liked this
Doina Huso liked this
biznes one liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->