Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
4Activity
P. 1
Umberto Eco - Zapiski Na Pudelku Od Zapalek

Umberto Eco - Zapiski Na Pudelku Od Zapalek

Ratings:

5.0

(1)
|Views: 5,973|Likes:
Published by Patrycja054

More info:

Published by: Patrycja054 on Sep 03, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/18/2013

pdf

text

original

 
Umberto EcoZapiski na pudełku odzapałek Tom I
Przełożył: Adam Szymanowski
Wydanie polskie: 1993
 
2
JAK BYĆ INDIANINEM
Zważywszy, iż przyszłość narodu indiańskiego jest już, jak się zdaje, raz na zawszeokreślona, młody Indianin spragniony awansu społecznego ma przed sobą jedną tylkodrogę, a mianowicie zagrać w westernie. W tym celu podamy tutaj garść najistotniej-szych wskazówek, które pozwolą mu osiągnąć w toku rozmaitych przedsięwzięć poko- jowych i wojennych status „Indianina z westernu” i w ten sposób uporać się z proble-mem endemicznego bezrobocia nękającego jego pobratymców.
Przed atakiem
1. Nigdy nie atakować znienacka; przeciwnie, z daleka i z kilkudniowym wyprzedze-niem dawać dobrze widoczne sygnały dymem, aby dyliżans lub fort zdążył wysłać wie-ści Siódmemu Pułkowi Kawalerii.2. Jeśli to tylko możliwe, ukazywać się małymi grupkami na okolicznych wzgórzach.Niech wartownicy zajmą stanowiska na wznoszących się samotnie wierzchołkach.3. Zostawiać dobrze widoczne ślady swojego pochodu: odciski końskich kopyt, wy-gaszone ogniska na miejscach postoju, a także pióra i amulety, które pozwolą zoriento-wać się, do jakiego plemienia należycie.
Napad na dyliżans
4. Napadając na dyliżans, zawsze należy ścigać go zachowując odpowiednią odle-głość, a w najgorszym razie galopować po obu jego stronach, tak żeby stanowić jak naj-lepszy cel.5. W żadnym razie nie wyprzedzać dyliżansu. Ściągać w tym celu wodze mustangom,które są, jak wiadomo, znacznie szybsze od koni pociągowych.6. Próby zatrzymania dyliżansu podejmować pojedynczo, rzucając się między konie,tak by dać pocztylionowi szansę oddania celnego strzału i zostać następnie stratowa-nym przez zaprzęg.
 
3
7. Nigdy nie blokować dyliżansowi drogi dużą grupą, musiałby bowiem natychmiastsię zatrzymać.
Napad na samotną farmę lub obwarowany wozami obóz
8. Nigdy nie napadać nocą, kiedy koloniści niczego się nie spodziewają. Trzymać sięzasady, że Indianin dokonuje napadu wyłącznie w świetle dnia.9. Nie szczędzić gardła i ujawniać głosem kojota swoją pozycję.10. Kiedy jakiś biały wyda okrzyk kojota, natychmiast podnieść głowę, żeby stano-wiła dogodny cel.11. Galopować dookoła celu ataku, nie zacieśniając broń Boże kręgu, dzięki czemubędzie można wystrzelać was kolejno jak kaczki.12. Nie rzucać do tego galopu wszystkich ludzi na raz; trzeba przecież zastępowaćkimś tych, którzy padną.13. Nie zważając na brak strzemion, zaplątać jakoś nogi w uprząż, żeby koń mógłmożliwie najdłużej wlec Indianina, który zostanie traony.14. Używać strzelb, które nabyliście od nieuczciwego handlarza i którymi nie umie-cie się posługiwać. Nie spieszyć się z ich ładowaniem!15. Nie przerywać galopu, kiedy zjawia się odsiecz, czekać na szarżę kawalerii, nierzucać się na nią, natomiast już po pierwszym jej uderzeniu rozproszyć się na wszystkiestrony, żeby umożliwić pościg za pojedynczymi Indianami.16. W przypadku samotnej farmy posłać tam nocą jednego wywiadowcę.Wywiadowca ów ma podkraść się do oświetlonego okna i wpatrywać długo w białąniewiastę — do momentu, kiedy ona zauważy przyciśniętą do szyby indiańską twarz.Poczekać, aż krzyknie i wybiegną z domu mężczyźni. Dopiero w tym momencie moż-na podjąć próbę ucieczki.
Napad na fort
17. Przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby w nocy uciekły wszystkie konie. Niewyłapywać ich. Niech rozbiegną się po prerii.18. Jeśli w toku bitwy trzeba wdrapać się na umocnienia, niech jeden włazi na ra-miona drugiego. Najpierw wystawić powolutku broń, potem głowę; ukazać się w odpo-wiednim momencie, gdyż biała niewiasta musi mieć wszak możliwość ujawnienia wa-szej obecności strzelcowi wyborowemu. Nie walić się do wnętrza fortu, lecz do tyłu, nazewnątrz.19. Oddając strzał z daleka, stanąć na jakimś wierzchołku, żeby być doskonale wi-docznym i móc następnie runąć do przodu, roztrzaskując się o skały.

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Martyna Bronicz liked this
Maria Wylupek liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->