You are on page 1of 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

Matapelajaran

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas

: 5 Rajin

Bil. Murid

: 39 orang

Masa

: 12.00 -1.00 petang(1 jam)

Tarikh

: 18 September 2013

Tema

: Hidup bersama di sekolah dan masyarakat

Tajuk

: Unit 6 : Hidup Bermuafakat


Bersama-sama Menjayakan Aktiviti Kemasyarakatan

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
I.

Menyenaraikan 3 kepentingan aktiviti kemasyarakatan.

II.

Membuat satu carta organisasi bagi ahli jawatankuasa Projek Kejiranan sebagai
persediaan dalam aktiviti kemasyarakatan.

Penerapan nilai-nilai murni :


1. Bekerjasama
2. Tolong-menolong
3. Perpaduan
Unsur Patriotisme :
1. Berbangga terhadap tugas yang dipertanggungjawabkan.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid pernah merancang dan menyediakan jadual tugasan membersihkan kelas.
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil
1.

Sumber

Kuantiti
1

Komputer
1

2.

LCD

3.

Kertas mahjung

Pen marker

4.
5.

Roda impian

6.

Kad arahan

7.

Kad jawapan

8.

Lembaran kerja

60

9.

Muzik

10.

Power point

11.

Video upin-ipin

Kemahiran Generik
KBKK : Menghubung kait, menjana idea, kemahiran merumus, menyelesaikan masalah.
TKP

: verbal-linguistik, visual-ruang, interpersonal, muzik.

Pembelajaran koperatif : Round Robin, Spin and Think dan Round Table
Prosedur pelaksanaan

Elemen, Pengurusan,

Catatan, Penerapan

Pembelajaran, Bestari,

nilai, sumber P&P

kemahiran Generik
Set Induksi ( 5 minit )

KBKK :

Murid menonton tayangan video upin-

Menjana idea

ipin.

Menghubung kait

murid.

Interpersonal

a) Apakah yang dapat kamu lihat

Verbal linguistik

Visual ruang

b) Pernahkah kamu terlibat dalam


aktiviti yang ditonton dalam video?
c) Apakah
dibuat

persiapan

yang

sebelum

menjalankan

Pembelajaran kontekstual

perlu

aktiviti tersebut?

Guru mengaitkan

jawapan murid
2

Video upin-ipin

Nilai Murni :

Guru membuat soal jawab dengan TKP :

berdasarkan video tadi ?

Sumber P&P :

Berbangga

dengan isi pelajaran hari ini.


Langkah 1 (15 minit )

KBKK :

Murid mendengar penerangan oleh

Menjana idea

guru mengenai kepentingan aktiviti KB :

kemasyarakatan.

Murid

membuat

lembaran

kerja

Kemahiran

Sumber P&P :

LCD

Komputer

Slide

mengingat

sebagai aktiviti pengukuhan.

mencari maklumat

power

point

Lembaran kerja

(Aktiviti individu)
TKP :

Langkah 2 (15 minit)

Murid

dibahagikan

kepada

kumpulan.

Wakil

Verbal - linguistik

Berbangga

Visual - ruang

Tolong-

Interpersonal

KBKK :

Aktiviti berkumpulan

Nilai murni :

Menjana idea

merumus

KB :

kumpulan

dikehendaki

Mencari maklumat

menolong

Perpaduan

Bekerjasama

Sumber P&P :

Kertas
mahjung

Pen marker

Kad arahan

mencabut tajuk projek kejiranan


daripada sampul tugasan.

TKP :

Setiap kumpulan akan diberi kertas

Visual- ruang

mahjung,

Interpersonal

arahan.

Verbal-linguistik

Setiap kumpulan perlu membuat

kinestetik

carta

pen

marker

organisasi

dan

bagi

kad

ahli

jawatankuasa Projek Kejiranan.

Nilai murni :

Pembelajaran Koperatif :

Murid boleh membuat rujukan di

Round Robin

dalam buku teks m/s 55.


Kajian Masa Depan (KMD)
Kad arahan
Andaikan kamu dan ahli kumpulan
kamu tinggal di suatu kawasan

Bekerjasama

kejiranan.
Hasilkan satu carta organisasi bagi
acara yang telah dipilih.
Tuliskan maklumat yang diperoleh
pada

kertas

mahjung

yang

disediakan.

Setiap

kumpulan

perbincangan

membuat

dalam

kumpulan

berdasarkan tajuk yang diperoleh.


Langkah 3 (10 minit)

KBKK :

Wakil kumpulan diminta membuat


pembentangan hasil perbincangan

Guru

memberi

terhadap

maklum

balas

pembentangan

setiap

Menjana idea

Sumber P&P :

KB :

mahjung
Kemahiran
memperoleh

kumpulan.

maklumat

kertas

Nilai murni :

Berbangga

Kemahiran
mendengar

TKP :

Langkah 4 ( 15 minit)

Murid

akan

Interpersonal

verbal-linguistik

visual-ruang

KBKK :

Aktiviti berkumpulan

bermain

permainan

Menjana idea

Roda impian

Menyelesaikan

Kad jawapan

masalah

Kad soalan

Buku Teks

Lagu fikirkan

roda impian.

Murid

diedarkan

dengan

kad KB :

arahan.
Kad Arahan

putaran pada roda impian untuk


nilai

mata

Kemahiran
mengingat.

Kamu dikehendaki membuat satu

menentukan

Sumber P&P :

kemahiran
mendengar

bagi TKP :

boleh
Nilai murni :

Bekerjasama

Interpersonal

putaran

Verbal-linguistik.

dikehendaki mencabut satu soalan

Visual-ruang

pada kotak misteri.

Muzik

menjawab soalan.
Murid

yang

Kumpulan

membuat

kamu

menjawab

dikehendaki

soalan

yang Pembelajaran koperatif :


dikemukakan oleh guru pada kad
Spin and Think
jawapan dan berhenti menjawab

Round Table

apabila muzik diberhentikan.


Apabila

mendengar

isyarat

daripada guru, kamu dikehendaki


mengangkat jawapan tersebut.
Setiap ahli akan bertukar orang
untuk

membuat

putaran

pada

roda,

menulis

jawapan

dan

mengangkat kad jawapan.

Guru

memberi

arahan

dan

menerangkan tentang permarkahan


permainan.
Mata bergantung pada nilai yang
diperoleh

selepas

membuat

putaran pada roda.


Bagi kumpulan lain, mereka akan
mendapat 5 mata sekiranya dapat
menjawab soalan.

Kumpulan yang menang di kira mengikut


jumlah mata yang diperoleh.

Penutup (5 minit)

KBKK :

Guru bersoal jawab dengan murid


1. Apakah

kepentingan

aktiviti

faedah

Lembaran
kerja

Kemahiran

Lagu jiran

mengingat.

kemasyarakatan?
2. Apakah

Menjana idea

KB :

topik.

Guru membuat rumusan tentang

Sumber P&P :

membuat

Kemahiran
merumus

Nilai murni :

Berbangga

perancangan

sebelum

menjalankan sesuatu aktiviti?

Murid

menyanyikan

lagu

TKP :

jiran

bersama-sama.

Guru

memberi

lembaran

kerja

Interpersonal

Verbal-linguistik.

muzik.

kepada murid sebagai kerja rumah.

Refleksi :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Pembimbing


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Ulasan Guru Pembimbing


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Bermula dengan kumpulan pertama, murid dikehendaki membaling dadu


kemudian guru akan mencabut soalan. Jika kumpulan tersebut dapat
menjawab, papan tanda untuk kumpulan tersebut akan bergerak ke mengikut
bilangan dadu yang diperolehi tadi.

Soalan akan dibaca oleh guru.

Semasa menjawab soalan, muzik akan dipasang.

Setiap kumpulan akan berbincang bersama ahli kumpulan mengenai soalan yang
diberikan dan menulis jawapan di atas kad manila.

Apabila muzik berhenti setiap kumpulan dikehendaki mengangkat jawapan kumpulan


masing-masing.

Kumpulan lain yang tidak membaling dadu akan memperoleh 2 mata sekiranya dapat
menjawab soalan, manakala

Murid

Setiap

kumpulan

membina

pelan

rumah

idaman

mereka

mengikut

menggunakan bahan yang disediakan oleh guru.

Murid perlu melabelkan pelan ruang dan bahan binaan yang akan digunakan.

Hasil kerja akan dipamerkan dan dinilai oleh guru.

kreativiti

You might also like