Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword or section
Like this
55Activity

Table Of Contents

0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
temellerin statik hesabı

temellerin statik hesabı

Ratings:

5.0

(1)
|Views: 5,738 |Likes:
Published by markasi

More info:

Published by: markasi on Sep 18, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/11/2014

pdf

text

original

 
ÖNSÖZ
Yapıların en önemli bölümünü oluşturan Temellerin statik hesabı inşaatmühendisliğinin en karmaşık konularından biridir. Son yıllarda zeminmekaniği alanında len zlı gelişmeler, temel problemlerininmodern hesap metotlaile çölmesini zorunlu lmıştır. Temel problemlerinde modern zemin mekaniği bilgilerinin, yapı sistemininstatik çözümü ile birleştirilerek yürütülmesi işi oldukça yeni sayılır.Bununla birlikte modern zemin mekaniği ışığı altında geliştirilen yenimetotlar artık tamamen uygulama alanına girmiştir. Böylece temellerin projelenmesinde eski basit metotlar yerine zemin karakteristikleri veyapı rijitliğini hesaba katan yeni metotlar kullanılır olmuştur.
GİRİŞ
Bilindi gibi temellerin revi, üst yadan gelen yükleri temelzeminine aktarmaktır. Temel zemini öteki yapı bölümlerine benzer  biçimde, üst yan etkisi altındaki lgelerde gerilme ve şekil
 
değiştirmeye uğrar. Yapı ile temel zemini arasında kuvvetlerin aktarılma biçimi, klüğü, doğrultusu ve dağına veya yaile zeminarasındaki sınır yüzeye bağlı olmayıp, aynı zamanda zemin ve yapınınçok farklılık gösteren fiziksel özelliklerine de bağlıdır.bir yapı projesinin planlanması sırasında, amaca en uygun düşen temel biçiminin seçimiüzerinde ne kadar durulsa azdır. Pek çok durumda beklenen oturmaların,yapının taşıyıcı sistemine etkisi önemlidir. Temel zeminin özelliklerininyeteri kadar bilinmediği yerlerde sağlıklı bir zemin araştırması yapılarakm temel zemini sorunları gee uygun olarak aydınlanabilir.Artırmaların tümü in yalan harcamalar, sonunda bizi ucuzçözümlere götüreceğinden, gider fazlası olarak düşünülemez ve sonundadaima ekonomik sonuçlar elde edilir.
 
1.ZEMİN MEKANİĞİ VE TEMEL İNŞAATI BİLGİLERİ1.1 GENEL BİLGİLER 
Üzerindeki yapıdan gelen yükleri, kendi ağırlığı ile birlikte güvenlikletaşıyan ve bu yükleri yapıya zarar vermeyecek ölçüde oturmalarla temelzeminine aktaran yapı bölümlerinin tümü TEMELLER adı altındatoplanır.Öncelikle temel sistemleri, her bölümündeki oturmalar üniform olacak biçimde zenlenmelidir. Çünkü ancak bu durumda yadaki ekzorlamalara ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan çatlaklara engelolunabilir. Temel zeminindeki oturma farklarına kolayca uyabilenyapılara fleksibl yapılar, oturma farklarına uyamayarak ek zorlamalar doğuran yalara da rijit yalar denir. Bu nedenle belli bir yasistemine karar vermeden önce, oturma yönünden fleksibl bir yapının,rijit davranışlı bir yapıya oranla daha az duyarlı olduğuna dikkat etmekgerekir. Bu nedenle şüpheli zeminler; üzerine yapılacak yapıları fleksiblolarak tasarlanmaya veya çatlak ve mafsallar aracılığı ile bölümlereayrılmaya, demek ki izostatik olarak yataklanmaya zorlarlar. Böylecefazla duyarlı yapıların temellerine özel bir özen gösterilmesi gerektiğikendiliğinden anlaşılır. Bunun sonucu olarak şüpheli zeminler üzerineyapılacak yapı ve temellerinde ekonomik çözümler elde edilemez.

Activity (55)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
ertanyuce liked this
ertanyuce liked this
105tolga liked this
105tolga liked this
ertanyuce liked this
suat yilmaz liked this
Yavuz Cetin liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->