Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
4Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
BİLGİSAYAR - 1.2 Bilgisayar Donanımı ve Bilgisayar yazılımı

BİLGİSAYAR - 1.2 Bilgisayar Donanımı ve Bilgisayar yazılımı

Ratings: (0)|Views: 1,042 |Likes:
Published by myodersleri

More info:

Published by: myodersleri on Oct 02, 2009
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

09/15/2010

pdf

text

original

 
BİLGİSAYAR DONANIMI
Bilgisayar donanımı, bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların genel adıdır. Bu parçalar, kişisel bilgisayarlar,otomobiller, çamaşır makinesi ve benzeri elektrikli ev eşyaları veya çeşitli sanayi uygulamaları gibi birçok alandakullanılır.
İç ve Dış Donanım
İç ve Dış olarak ikiye ayrılır. Bir donanım parçası başka bir donanım parçası (genellikle bilgisayar kasası) içineyerleştiriliyorsa iç donanım olarak adlandırılır. Bağımsız kasa, kutu veya kılıf içinde bulunan bilgisayar kasası içinde yer almayan donanımlara dış donanım denir. Bunlar kamera fotoğraf makinesi usb girişi bluetooth kızılötesi tarayıcı yazıcıv.s.
Veri Akış Yönüne Göre Donanımlar 
Bir bilgisayar donanımı dış ortamdan bilgisayara veri aktarmak için kullanılıyorsa giriş donanımı veya girişbirimi, bilgisayardan dış ortama veri aktarmak için kullanılıyorsa çıkış birimi olarak adlandırılır.
Kişisel Bilgisayar Donanımı
Ortalama bir kişisel bilgisayarda genel olarak aşağıdaki donanımlar bulunur:AnakartMerkezi işlem birimiBiosYonga setiBellek kartıVeriyollarıPCIAGPUSBİç denetim birimleri: Bazı anakartlarda baskılı devre üzerine bağlı olarak bulunabilirler.Giriş-çıkış denetleyicisiAğ denetleyicisiModem denetleyicisiSes denetleyicisiGörüntü denetleyicisiİşlev kartları: Anakart üzerinde iç denetleyicilerin bulunmaması ya da amaç için yeterli olmaması durumlarında, anakartüzerindeki veriyollarına takılarak kullanılırlar.Giriş-çıkış kartıGrafik kartıSes kartıModem kartıAğ kartıTV kartıVideo montaj kartıÖzel amaçlı kartlar Güç kaynağıKayıt ortamlarıSabit diskDisket sürücüOptik disk sürücüler CD-ROMDVD-ROMZip sürücüManyetik teypUSB bellek aygıtı (USB hafıza ünitesi)Giriş birimleriKlavyeFareJoystikSayısallaştırıcıDuyarlı ekranTarayıcıKameraMikrofonParmak izi okuyucuÇıkış birimleriMonitör Hoparlör KulaklıkYazıcı

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
cosmosonur liked this
21021981 liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->