You are on page 1of 4

Proiect de lectie

Data: 02.05.2012 Grupa: pregatitoare Categoria de activitate: Educarea limbajului memorizare Tipul de activitate: predare de cunostinte Tema: Lumea celor mici Forma de realizare: frontal, individual Obiective operationale: O1 sa-si insuseasca versurile poeziei; O2 sa recite expresiv respectand tonul si nuantarea vocii; O3 sa-si exprime emotiile si sentimentele fata de faptul ca anul viitor unii dintre ei vor fi scolari; O4 sa reproduca cu usurinta poezia invatata; O5 sa manifeste interes fata de activitatea desfasurata; O6 sa manifeste intelegere si rabdare fata de colegii de grupa care invata sau recita poezia. Scopul activit ii : formarea deprinderii de a memora si de a reproduce voluntar si logic versurile dintr-o poezie; imbogatirea vocabularului, dezvoltarea atentiei si a spiritului de disciplina. Metode si procedee: conversatia, explicatia, problematizarea, expunerea; Material didactic: alfabetar; Durata: aproximativ 30 minute.

Turcu Elena Propunatoare: Popa Lidia


Momentul didactic 1.Momentul organizatoric Activitatea propunatoarei Pentru buna desfasurare a activitatii, voi avea in vedere urmatoarele: - Aerisirea salii de grupa - Asezarea scaunelelor in semicerc -Pregatirea materialului didactic Salutul. !ncep un dialog cu prescolarii: - "oi sunteti grupa pregatitoare, da # $nii dintre voi veti merge la toamna la scoala, altii veti merge in clasa %. - Ce credeti voi ca veti face la scoala # - Ati spus foarte bine : veti Activitatea copiiilor Metode si procedee Material didactic

Educatoare :

Forma de organizare

Copiii intra in sala de grupa si se aseaza pe scaune

Conversatia

Frontal

. Captarea atentiei

& raspunsuri asteptate' ne vom (uca, vom desena, vom invata sa scriem si sa citim etc .

Conversatia

Problematizarea

Frontal

invata sa scrieti si sa cititi ) Cine stie cu a(utorul cui # & astept putin, iar daca ei nu stiu, le voi spune eu : cu a(utorul alfabetului. $rmeaza acum sa le e*plic si sa le prezint alfabetul. Alfabetul este format din +1 de litere & le arat si le citesc literele ' +. Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor -eci, va doriti sa mergeti la scoala # Atunci eu cred ca ar trebui sa invatam inca de pe acum o poezie despre literele alfabetului ) .u despre toate, pentru ca ati vazut ca sunt destul de multe litere, doar despre cateva. Poezia pe care o vom invata impreuna se numeste ,, /umea celor mici 0 . Cum se numeste poezia # 3ecitarea model a poeziei Familiarizarea cu

,*plicatia

,*punerea

Alfabetar

Frontal

& raspuns asteptat' -a )

Conversatia Poezia se numeste ,, /umea celor mici1 .

Frontal

2. -iri(area invatarii

Asculta

4. Fi*area continutului 5. !nc6eierea activitatii

continutul poeziei si e*plicarea cuvintelor sau a e*presiilor necunoscute !nvatarea poeziei de catre copii & se vor invata tot cate versuri din poezie prin repetare cu toata grupa, apoi cu fiecare copil in parte. /a fel se procedeaza cu restul versurilor, insa cele invatate se reiau de fiecare data. "oi repeta poezia cu fetele, apoi cu baietii, si in final cu toti cei care doresc. Se fac aprecieri si recomandari cu privire la: felul in care s-au comportat in timpul activitatii, atentia prestata, modul in care au recitat poezia. !mpart copiiilor bomboane.

Frontal Conversatia !ndividual !nvata poezia prin repetare, cu a(utorul propunatoarei

3ecita poezia Asculta Conversatia

Frontal !ndividual

Frontal

You might also like