You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran

: Kajian Tempatan

Tarikh

: 27 Februari 2014 (Khamis)

Masa

: 60 minit (12.00 1.00 tengahari)

Tahun

: 6 Marikh

Bil. Murid

: 23 orang

Tajuk

: 5.2 Kegiatan Ekonomi dan Lokasi

Sub Tajuk

: 5.2d. Perlombongan

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1. Menamakan 3 lokasi perlombongan mineral di negara kita
2. Menyenaraikan 2 mineral yang dilombong di darat dan 2 mineral yang dilombong
di dasar laut
3. Menyenaraikan 3 pusat pemprosesan petroleum dan gas asli

Ringkasan Isi Kandungan :


1. Jenis-jenis mineral yang terdapat di Malaysia
2. Lokasi kegiatan perlombongan di Malaysia
3. Pusat-pusat pemprosesan petroleum dan gas asli

Pengetahuan sedia ada :Murid-murid pernah belajar tentang sumber mineral

Penerapan Nilai Murni

Unsur-unsur Patriotisme
i.

: bersyukur, bekerjasama, berbangga

Menghargai sumber alam sebagai anugerah Tuhan

ii.

Bersyukur dengan adanya sumber mineral di negara kita

Kemahiran Generik :
Teori Kecerdasan Pelbagai

Visual ruang, muzik, interpersonal, kinestetik,

Kemahiran Belajar

Mengumpul

maklumat,

memproses

maklumat, kemahiran mendengar, mengingat


semula
Kemahiran Berfikir

Meneliti bahagian-bahagian

Pembelajaran koperatif

Round table, gallery tour


Bah

an Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Bil.

BSPP

Tanda nama

Kuantiti
Emas, Petroleum, Gas 4

Asli dan Bijih Timah,


2

Kad dialog

Kotak

Keratan nama murid

Slaid kegiatan perlombongan

Komputer riba

LCD

Peta kosong Malaysia

Gam

10

Pen marker

11

Lembaran kerja

23

12

Slaid jawapan

13

Slaid lirik lagu Cari Gali

14

Papan markah

Langkah Pengajaran:

Prosedur Pelaksanaan

Elemen

Pengurusan Catatan (Penerapan

Pembelajaran

Nilai Murni/ /Unsur

Bestari/Kemahiran

Patriotisme/Sumber

Generik

Pengajaran
Pembelajaran

Set induksi (5 minit)

TKP visual ruang,

Bahan sumber :

4 orang murid dipilih melalui cabutan

interpersonal,

Tanda nama Emas,

undian untuk melakonkan dialog yang

kinestatik

Petroleum, Gas
Asli dan Bijih

diberi.
KB - mengaitkan

Timah, kad dialog,

4 orang murid tersebut diminta untuk

kotak, keratan nama

memakai tanda nama Emas,

murid

Petroleum, Gas Asli dan Bijih


Timah.

Nilai murni :
Bersyukur,
berbangga

Murid tersebut dikehendaki


melakonkan dialog masing-masing
dengan intonasi dan gaya yang
tersendiri.

Murid-murid lain diminta memberi


perhatian.

Unsur

patriotisme:

Menghargai

sumber

alam

sebagai

anugerah Tuhan

Murid bersoal jawab dengan guru


tentang lakonan murid. Contoh
soalan:

1. Siapakah watak-watak yang


terdapat dalam lakonan tadi?
2. Apakah perkaitan watak-watak
tersebut?
3. Watak-watak tersebut
merupakan sumber apa?

Guru mengaitkan jawapan murid


dengan tajuk pada hari ini.
Langkah 1 (15 minit)
Murid diminta memberikan perhatian TKP visual ruang, Bahan sumber : Slaid
dengan slaid yang dipaparkan.

interpersonal

kegiatan
perlombongan,

Murid diberi penerangan tentang tajuk KB mendengar aktif, komputer riba, LCD
pada hari ini.

mengumpul maklumat
Nilai

Jenis-jenis mineral:
1. Petroleum

KBF

murni

meneliti bersyukur

bahagian-bahagian

2. Gas asli
3. Emas
4. Arang batu

Unsur patriotisme:

5. Bijih timah

Bersyukur

dengan

adanya

sumber

Lokasi perlombongan di Malaysia:

mineral di negara kita

1. Petroleum

Tapis,

Tiong,

Bekak, Bokor, Barat, Tukau


2. Gas

asli

Bintang,

Damar,

Jernih,

Lawit,

Bedong,

Duyong, Resak, Beryl, Laila


Kinarut.
3. Emas - Rusila, Raub, Tebedu
4. Bijih timah Lembah Kinta
5. Arang batu - Silantek, Mukah
Balingian, Merit Pila, Bintulu.

Pusat pemprosesan petroleum dan


gas asli :
1. Kerteh
2. Miri
3. Bintulu

Murid diberi peluang untuk bersoal


jawab dengan guru sekiranya ada
soalan.
Langkah 2 (20 minit)

Murid

dibahagikan

kepada

4 TKP visual ruang, Bahan sumber : Peta

kumpulan.

interpersonal

kosong Malaysia, pen


marker, gam, papan

Setiap

kumpulan

diberikan

peta KB

kosong Malaysia.

mengingat markah

kembali

Wakil kumpulan dikehendaki datang


ke hadapan untuk mencabut tajuk Pembelajaran koperatif
tugasan

masing-masing

dan round table, gallery Nilai

mengambil barang-barang keperluan tour

murni

bekerjasama

seperti pen marker dan gam.


Kumpulan 1 tandakan dan namakan
lokasi perlombongan petroleum
Kumpulan 2 tandakan dan namakan
lokasi perlombongan gas asli
Kumpulan 3 tandakan dan namakan
lokasi perlombongan arang batu
Kumpulan 4 tandakan dan namakan
lokasi pusat pemprosesan petroleum
dan gas asli

Murid-murid

diarahkan

untuk

bekerjasama dan menandakan lokasi


dengan betul.

Setiap kumpulan yang bekerjasama


dan menandakan lokasi dengan betul
diberikan

markah

pada

papan

markah kumpulan masing-masing.

Setiap

kumpulan

diberikan

masa

selama 10 minit untuk menyiapkan


tugasan kumpulan.

Selepas siap, setiap kumpulan akan


membentangkan

hasil

tugasan

mereka kepada kelas.

Guru membuat rumusan hasil kerja


setiap kumpulan.

Langkah 3 (15 minit)

Setiap

murid

lembaran

dengan TKP interpersonal

diedarkan

kerja

tentang

lokasi

perlombongan.

KB

diminta

sumber

Lembaran kerja, slaid

maklumat,
Murid

Bahan

memproses jawapan
mengingat

melengkapkan semula

lembaran kerja tersebut dalam masa


yang ditetapkan.

Murid

diminta

menukar

lembaran

kerja yang sudah siap dengan kawan


untuk disemak.

Murid

berbincang

dengan

guru

tentang jawapan yang betul.


Penutup (5 minit)
Murid bersoal jawab dengan guru TKP interpersonal, Bahan sumber : Slaid
sebagai rumusan. Contoh soalan:

muzik

lirik lagu Cari Gali,

1. Apakah sumber mineral yang


dilombong di dasar laut?

lembaran
KB

kerja

mengingat rumah, komputer riba

2. Apakah sumber mineral yang semula


dilombong di daratan?
3. Dimanakah

Nilai
pusat

murni

bersyukur

pemprosesan petroleum dan

Unsur

gas asli di Malaysia?

Menghargai

sumber

alam

sebagai

Sebelum

mengakhiri

kelas,

murid

diminta menyanyikan Lagu Cari Gali


bersama-sama dengan melihat lirik

patriotisme:

anugerah Tuhan

yang dipaparkan dalam slaid.

Cari cari gali, gali


Cari cari gali, gali

Kita bertuah punyai banyak


Sumber mineral yang berguna
Petroleum dan gas asli
Serta bermacam lagi

Cari cari gali, gali


Cari cari gali, gali

Murid

diberikan

lembaran

kerja

sebagai kerja rumah (Rujuk lampiran)

Refleksi :
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

Nama : ____________________________________
___________
Lengkapkan jadual di bawah.

Tarikh:

Mineral

Lokasi perlombongan

Petroleum

a.
b.

Gas Asli

a.
b.

Bijih Timah

a.

Arang Batu

a.
b.

Emas

a.
b.

Nama : ____________________________________
___________
Lengkapkan jadual di bawah.

Mineral

Lokasi perlombongan

Petroleum

a.
b.

Gas Asli

a.
b.

Bijih Timah

a.

Arang Batu

a.
b.

Emas

a.
b.

Tarikh:

Nama :__________________________________________ Tarikh : _______________


Nyatakan sama ada mineral di bawah dilombong di dasar laut atau di darat dengan
menandakan () pada ruangan yang sesuai.
Mineral
Emas
Gas asli
Arang batu
Petroleum
Bijih timah

Dilombong di dasar laut

Dilombong di daratan

Nama :__________________________________________ Tarikh : _______________


Nyatakan sama ada mineral di bawah dilombong di dasar laut atau di darat dengan
menandakan () pada ruangan yang sesuai.
Mineral
Emas
Gas asli
Arang batu
Petroleum
Bijih timah

Dilombong di dasar laut

Dilombong di daratan

Nama :__________________________________________ Tarikh : _______________


Nyatakan sama ada mineral di bawah dilombong di dasar laut atau di darat dengan
menandakan () pada ruangan yang sesuai.
Mineral
Emas
Gas asli
Arang batu
Petroleum
Bijih timah

Dilombong di dasar laut

Dilombong di daratan

You might also like