You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAJIAN TEMPATAN

Mata pelajaran

: Kajian Tempatan

Tarikh

: 20 Mac 2014 (Khamis)

Masa

: 60 minit (9.40 10.40 pagi)

Tahun

: 6 Marikh

Bil. Murid

: 20 orang

Unit

: 5.3 Sumbangan Kegiatan Ekonomi

Tajuk

: 5.3a Kepentingan Kegiatan Ekonomi


i.

Hasil Pembelajaran

Menyediakan peluang pekerjaan


-

Sektor awam

Sektor swasta

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


i.

Menyatakan sekurang-kurangnya 3 jenis pekerjaan bagi setiap kegiatan


ekonomi.

Pengetahuan sedia ada :Murid-murid tahu jenis-jenis kegiatan ekonomi di Malaysia

Penerapan Nilai Murni

: Bersyukur, berbangga, kepekaan, bersungguh-sungguh

Unsur-unsur Patriotisme

i.

Bersyukur dengan wujudnya pelbagai peluang pekerjaan

ii.

Berbangga kerana terdapat pelbagai kegiatan ekonomi di negara kita

Kemahiran Generik :
Teori Kecerdasan Pelbagai

Verbal
kinestatik

linguistik,

muzik,

interpersonal,

Kemahiran Belajar

Kemahiran memproses maklumat

Kemahiran Berfikir

Membuat

kategori,

meneliti

bahagian kecil
Pembelajaran koperatif

Kinesthetic symbols

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Bil.

BSPP

Kuantiti

Video lagu Keranamu Malaysia

Pembesar suara

Komputer riba

LCD

Sampul surat

Kad pekerjaan

22

Jam

Wisel

Kad biografi

20

10

Lembaran kerja rumah

20

11

Papan markah

12

Slaid

Kegiatan

Ekonomi

dan

Jenis 1

Pekerjaannya
13

Lembaran kerja

20

bahagian-

Langkah Pengajaran:

Prosedur Pelaksanaan

Elemen

Catatan

(Penerapan

Pengurusan

Nilai

Pembelajaran

Patriotisme/Sumber

Bestari/Kemahiran

Pengajaran

Generik

Pembelajaran

TKP Muzik,

Sumber: Video lagu

interpersonal

Keranamu Malaysia

KBF- meneliti

Nilai: Berbangga,

bahagian-bahagian

kepekaan

Murni/

/Unsur

Set induksi (5 minit)


Murid diperdengarkan lagu Keranamu
Malaysia.
Murid diminta menamakan pekerjaan
yang terdapat dalam lirik lagu

kecil

tersebut. Contoh:

i.

Buruh

ii.

Nelayan

iii.

Petani

iv.

Pakar IT

v.

Pakar ekonomi

Guru mengaitkan jawapan murid


dengan tajuk pelajaran pada hari ini .
Langkah 1 (20 minit)
TKP Interpersonal,
verbal linguistik
Murid

diminta

memberi

Murid

mendengar

Ekonomi dan Jenis

perhatian

terhadap penerangan guru.

penerangan

Sumber: Slaid Kegiatan

KB Mendengar
aktif, memproses
maklumat

Pekerjaannya
Unsur

patriotisme

daripada

guru

tentang

jenis-jenis

Berbangga

pekerjaan yang ada dalam pelbagai

terdapat

kegiatan
Kegiatan

ekonomi

kerana
pelbagai

melalui

Slaid

kegiatan

dan

Jenis

negara kita

Ekonomi

Pekerjaannya.

1. Pertanian
- Pesawah
- Peladang kelapa sawit
- Nelayan
- Penternak ayam, lembu
- Penoreh getah

2. Perlombongan

Ahli geologi

Pengurus lombong

Jurutera lombong

Pekerja cari gali

3. Pembinaan

Kontraktor

Juruteknik

Arkitek

Pekerja buruh

4. Perindustrian

Pengurus kilang

Kerani

Operator mesin

Jurutera

ekonomi

di

Pemandu lori

5. Perkhidmatan

Tentera

Guru

Polis

Doktor

Peniaga

Jururawat

Murid mendengar penerangan guru


tentang pekerjaan sektor swasta dan
sektor awam.

Murid bersoal jawab dengan guru


tentang

pekerjaan

yang

terdiri

daripada sektor awam dan sektor


swasta.
Langkah 2 ( 20 minit)
TKP
Murid

dibahagikan

kepada

Kinestatik, Sumber : Sampul surat,

4 interpersonal

kad pekerjaan, papan

kumpulan.

markah, wisel, jam


Pembelajaran

Setiap kumpulan diberi giliran untuk koperatif


bermain Kinesthetic Symbols.

Seorang
mencabut

wakil

kumpulan

sampul

mengandungi

surat

jenis-jenis

mengikut kegiatan ekonomi.

Nilai

Kinesthetic Symbols

diminta
yang

pekerjaan

Bersungguh-

sungguh, kepekaan

Seorang wakil kumpulan yang terpilih


dikehendaki membuat aksi pekerjaan
atau simbol tangan dan badan tanpa
mengeluarkan

suara

menerangkan

untuk

jenis

pekerjaan

tersebut.

Ahli kumpulan tersebut perlu meneka


pekerjaan tersebut dalam masa 4
minit.

Wisel

akan

dibunyikan

sejurus

selepas masa tamat.

Setiap pekerjaan yang dapat diteka


mendapat 5 markah untuk Papan
Markah kumpulan mereka.

Kumpulan

lain

tidak

dibenarkan

meneka perlakuan simbol kumpulan


lain.

Selepas
kumpulan

satu
lain

kumpulan
pula

selesai,

dikehendaki

melakukan Kinestatic Symbol dan


meneka simbol yang dilakukan.

Guru

merumuskan

aktiviti

murid

dengan mengira keseluruhan markah


setiap kumpulan.

Langkah 3 (10 minit)


TKP Visual ruang, Sumber
Setiap

murid

diedarkan

dengan interpersonal

Lembaran

kerja

lembaran kerja.
KBF

Membuat

Murid diminta menyelesaikan soalan- kategori


soalan yang terdapat dalam lembaran
kerja tersebut.

Selepas

masa

tamat,

murid

berbincang jawapan dengan guru.

Sekiranya murid salah menjawab,


mereka

dikehendaki

membetulkan

jawapan mereka.
Penutup (5 minit)
TKP Interpersonal
Guru merumuskan topik dengan sesi
soal jawab. Contoh soalan:
i.

Apakah

Sumber : Kad biografi,


lembaran kerja rumah

Kajian Masa Depan

bidang-bidang

Nilai : Bersyukur

pekerjaan yang ada?


ii.

iii.

Berikan

jenis

pekerjaan

Unsur patriotisme :

dalam bidang pertanian.

Berbangga

Apakah perbezaan sektor

terdapat

swasta dan sektor awam?

kegiatan

kerana
pelbagai
ekonomi

negara kita
Guru memberi sekeping kad untuk
murid

menulis

biografi

mengenai

Kerjaya Impian Saya dan lembaran


kerja sebagai kerja rumah.

di

Ulasan Guru Pembimbing :


______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Refleksi :
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Kerjaya Impian Saya


Pekerjaan impian saya ialah _______________________ dalam sektor ____________.
Pekerjaan ini menjadi pilihan saya kerana

Pesawah

Nelayan

Penoreh
getah

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Kerjaya Impian Saya


Pekerjaan impian saya ialah _______________________ dalam sektor ____________.
Pekerjaan ini menjadi pilihan saya kerana
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Kerjaya Impian Saya


Pekerjaan impian saya ialah _______________________ dalam sektor ____________.
Pekerjaan ini menjadi pilihan saya kerana
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Peladang

Penternak

kelapa sawit

ayam

Pengurus

Jurutera

Pekerja cari

lombong

lombong

gali

Pengurus

Operator

Kerani

kilang

mesin

Arkitek

Polis

Kontraktor

Pekerja buruh

Doktor

Juruteknik

Tentera

Peniaga

Jurutera

Jururawat

Pemandu
lori

Guru

Ahli geologi

You might also like