You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN

Mata pelajaran

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Tarikh

: 21 Mac 2014

Masa

: 60 minit (8.10 9.10 pagi)

Tahun

: 5 Marikh

Bil. Murid

: 23 orang

Tema

: 3. Hidup Bersama di Sekolah dan Masyarakat

Tajuk

: 3b. Aktiviti Kejiranan


-

Hasil Pembelajaran

Gotong royong

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


i.

Menghuraikan 3 daripada 7 faedah aktiviti kejiranan pada masyarakat dan


negara

Ringkasan Isi Kandungan :


i.

Aktiviti gotong royong di kawasan kejiranan

ii.

Faedah aktiviti gotong royong kepada masyarakat dan negara

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah menyertai aktiviti gotong- royong semasa di

sekolah atau di kawasan tempat tinggal mereka.

Penerapan Nilai Murni

: Perpaduan, menjaga kebersihan, bekerjasama, tolong


menolong

Unsur-unsur Patriotisme
bergotong-royong

: Memupuk semangat bekerjasama dalam aktiviti

Kemahiran Generik :
Teori Kecerdasan Pelbagai

Visual ruang, interpersonal, muzik

Kemahiran Belajar

Memproses maklumat, mengingat kembali,


mendengar aktif, menghubungkait

Kemahiran Berfikir

Menganalisis, membuat ramalan

Pembelajaran koperatif

Travelling file

Kaji
an
Mas
a

Depan

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP):

Bil.

BSPP

Kuantiti

Gambar peralatan gotong- royong

Slaid Faedah Aktiviti Gotong Royong

Video Apa Kata Yaya tentang Gotong 1


Royong

LCD

Pembesar suara

Komputer riba

Lembaran kerja

23

Fail

Lembaran gambar persekitaran

10

Wisel

11

Slaid lirik lagu Gotong Royong

12

Lembaran kerja rumah

23

Langkah Pengajaran:

Prosedur Pelaksanaan

Elemen

Catatan

Pengurusan

Nilai

Pembelajaran

Patriotisme/Sumber

Bestari/Kemahiran

Pengajaran

Generik

Pembelajaran

Set Induksi (5 minit)

(Penerapan

Murni/

Sumber:
TKP- Muzik, visual Gambar

Guru menunjukkan gambar peralatan ruang, interpersonal

sambil menyanyi.

KB

Ini apa?

Menghubungkait

Ini apa?
Ini apa sekarang?

Murid-murid akan menyahut nyanyian


berdasarkan gambar yang ditunjuk.
Ini cangkul.
Ini cangkul.
Ini cangkul sekarang.

Murid bersoal jawab dengan murid


peralatan-peralatan

yang

ditunjuk.

Guru

mengaitkan

dengan topik hari ini.

jawapan

murid

peralatan

gotong- royong

gotong royong kepada murid-murid

tentang

/Unsur

Nilai:
Bekerjasama

Langkah 1 (15 minit)


TKP interpersonal, Sumber : Video Apa
Murid

diminta

memberi

terhadap

video

tentang

Gotong

Apa

perhatian visual ruang

Kata

Yaya

Royong

aktiviti-aktiviti

yang

mendengar

penerangan

tentang faedah aktiviti gotong royong


kepada

masyarakat

dan

negara

dengan menggunakan slaid.


- Memupuk semangat kerjasama
dalam kalangan masyarakat
- Memudahkan dan meringankan
tugasan yang dipikul
- Menjaga kebersihan persekitaran
- Mengeratkan silaturahim sesama
jiran
- Dapat

menceriakan

suara,

maklumat,

komputer

riba,

Slaid

memproses

Faedah Aktiviti Gotong


Royong

boleh mendengar aktif

dilakukan secara gotong royong.

Murid

tentang

Mengumpul pembesar

Murid bersoal jawab dengan guru maklumat,


tentang

Yaya

Gotong Royong, LCD,

yang KB

ditayangkan.

Kata

kawasan

persekitaran
- Memupuk perpaduan masyarakat
majmuk
- Menjimatkan masa dan tenaga

Nilai

Perpaduan,

menjaga

kebersihan,

tolong menolong

TKP Interpersonal, Sumber :

Langkah 2 (20 minit)

visual ruang
Murid-murid dibahagikan kepada 4

Setiap

kumpulan

dengan

diberikan

lembaran

fail Pembelajaran

gambar koperatif : Travelling

persekitaran yang berbeza.

file

1. Gambar kelas yang suram


2. Gambar

taman

permainan

yang kotor
3. Gambar tempat takungan air
4. Gambar longkang tersumbat
dengan sampah

Setiap

kumpulan

perlu

menyenaraikan apakah aktivti gotong


royong yang boleh dibuat terhadap
gambar kawasan yang diterima dalam
masa 2 minit.

Selepas

tamat

minit,

setiap

kumpulan perlu menukar fail dengan


kandungannya kepada kumpulan lain.
Sebagai contoh :
- Fail kumpulan 1 diberi kepada
kumpulan 2
- Fail kumpulan 2 diberi kepada
kumpulan 3
- Fail kumpulan 3 diberi kepada
kumpulan 4

gambar

persekitaran, fail, wisel,


KBF Menganalisis

kumpulan.

Lembaran

jam

Nilai: Bekerjasama

- Fail kumpulan 4 diberi kepada


kumpulan 1

Dalam pusingan kedua ini, murid


perlu menyenaraikan faedah aktiviti
gotong

royong

masyarakat

di

tersebut

kepada

kawasan

gambar

tersebut.

Murid

diberikan

minit

untuk

menyenaraikan faedah-faedah aktiviti


gotong royong tersebut.

Wisel akan dibunyikan selepas masa


tamat.

Wakil kumpulan diminta membacakan


hasil perbincangan mereka tadi di
hadapan kelas.

Guru membuat rumusan terhadap


aktiviti murid.
Langkah 3 ( 15 minit)
TKP Interpersonal, Sumber
Setiap

murid

diedarkan

dengan visual ruang

lembaran kerja.
KB
Murid

diminta

soalan
tersebut.

dalam

menjawab
lembaran

Mengingat

soalan- kembali maklumat


kerja

kerja

Lembaran

Murid diberikan masa 7 minit untuk


melengkapkan lembaran kerja.

Setelah

tamat,

murid

berbincang

jawapan dengan guru.

Murid

yang

dikehendaki

menjawab

salah,

membetulkan

semula

jawapan mereka.
Penutup (5 minit)
TKP Interpersonal, Sumber :
Guru membuat rumusan tentang topik muzik

Slaid lirik lagu gotong

pada hari ini dengan bersoal jawab

royong, lembaran kerja

dengan murid. contoh soalan:


1. Apakah

yang

sekiranya

akan

amalan

KBF

Membuat rumah

terjadi ramalan
gotong

royong ini tidak diamalkan oleh Kajian Masa Depan


masyarakat?

Murid-murid

menyanyikan

kembali

lagu gotong royong dengan lirik :

Gotong royong,
Gotong royong,
Gotong royong sekarang,

Banyak benda jadi mudah,


Bila buat bersama.

Murid-murid diberikan lembaran kerja


sebagai kerja rumah dan ditampal

Nilai : Bekerjasama

dalam buku latihan.

Ulasan pensyarah pembimbing:


______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Refleksi :
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Apakah yang akan berlaku, sekiranya amalan gotong royong tidak diamalkan?
1.
2.
3.
4.

Apakah yang akan berlaku, sekiranya amalan gotong royong tidak diamalkan?
1.
2.
3.
4.

Apakah yang akan berlaku, sekiranya amalan gotong royong tidak diamalkan?
1.

Nama : ___________________________________ Tarikh : ____________


Jawab semua soalan di bawah.
1. Nyatakan 5 faedah aktiviti gotong- royong kepada masyarakat dan negara.
a.____________________________________________________________
b.____________________________________________________________
c.____________________________________________________________
d.____________________________________________________________
e.____________________________________________________________

Nama : ___________________________________ Tarikh : ____________


Jawab semua soalan di bawah.
1. Nyatakan 5 faedah aktiviti gotong- royong kepada masyarakat dan negara.
a.____________________________________________________________
b.____________________________________________________________
c.____________________________________________________________
d.____________________________________________________________
e.____________________________________________________________

Nama : ___________________________________ Tarikh : ____________

Jawab semua soalan di bawah.


1. Nyatakan 5 faedah aktiviti gotong- royong kepada masyarakat dan negara.
a.____________________________________________________________
b.____________________________________________________________
c.____________________________________________________________
d.____________________________________________________________
e.____________________________________________________________

You might also like