You are on page 1of 4

CONTOH RPH TAHUN 6 HARI/ TARIKH MASA KELAS BIL MURID MATA PELAJARAN TEMA TAJUK HASIL PEMBELAJARAN

.......... hingga ............. (60 minit) 6 ....... ...... orang Bahasa Melayu Sekolahku Bergotong-royong Membersihkan Sekolah 1) Fokus Utama : 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan menggunakan kata, istilah, frasa atau ayat yang tepat Aras 1 (ii) Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas 2) Fokus Sampingan : 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalm sesuatu penulisan teks Aras 1 (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat : 1) Menguasai isi kandungan (i) menjelaskan isi yang terdapat di dalam gambar sekurang-kurangnya daripada 7 frasa berkaitan aktiviti dalam gambar (ii) membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan frasa berkaitan aktiviti sekurang-kurangnya 5 ayat yang lengkap 2) Membina kemahiran saintifik dan strategi berfikir (i) memelihara kebersihan alam sekitar dan tempat belakar sebagai satu amalan yang harus dilaksanakan 3) Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni (i) menyemaikan sikap cintakan kebersiahn dan memupuk sikap kerjamasa dalam menyempurnakan sesuatu aktiviti Kata kerja : ayat majmuk dan ayat tunggal 1) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Sains, Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam 2) Nilai Murni : Bekerjasama, kesyukuran, menghargai alam dan tempat belajar 3) Kemahiran Bernilai Tambah : Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Berfikir, Kemahiran Belajar Cara Belajar Gambar, LCD, Komputer, Lembaran kerja, video, speaker Murid pernah mengikuti aktiviti gotong-royong Perdana sempena sambutan Hari Guru

OBJEKTIF PELAJARAN

SISTEM BAHASA PENGISIAN KURIKULUM

BAHAN BANTU MENGAJAR PENGETAHUAN SEDIA ADA

LANGKAH / MASA Set Induksi (5 minit)

ISI PELAJARAN Memperdengarkan lagu Tanya Sama Lalat menerusi tayangan video Soalan : 1) Apakah yang murid faham tentang lirik lagu? 2) Kenapa kita perlu menjaga kebersihan? 3) Apakah kepentingan bergotong-royong?

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN 1) Murid mendengar dan menyanti seni kata lagu yang guru perdengarkan 2) Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan seni kata lagu berkaitan menjaga kebersihan

CATATAN BBM : Speaker Komputer Video KBT : Kemahiran Berfikir Kecerdasan Pelbagai Nilai murni : Kebersihan bekerjasama

Langkah 1 (20 minit)

Paparan gambar aktiviti bergotong-royong membersihkan kawasan sekolah

Langkah 2 (20 minit)

Membina ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan kata kerja

1) Guru memaparkan gambar aktiviti gotongroyong 2) Secara berpasangan, murid berbincang untuk mencari aktiviti yang terdapat dalam gambar dengan menggunakan kata kerja yang sesuai 3) Murid membulatkan aktiviti gotong-royong yang ditampalkan di papan tulis 4) Murid menyenaraikan kata kerja bagi aktiviti yang telah dibulatkan 5) Murid mendengar penerangan guru mengenai kata kerja yang telah disenaraikan oleh murid 1) Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan 2) Secara berkumpulan, murid berbincang dan membina rangka ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan kata kerja yang telah disenaraikan 3) Setiap kumpulan

BBM : LCD Komputer Gambar KBT : Kemahiran Berfikir

KBT : Kemahiran Belajar Cara Belajar Kecerdasan Pelbagai Nilai Murni : Bekerjasama Kesyukuran

Langkah 3 (10 minit)

Latihan betulis membina ayat yang lengkap berdasarkan rangka ayat

Penutup (5 minit)

Kognitif : Rumusan Pelajaran Sosial : Rumusan Nilai Murni

membentangkan hasil perbincangan masingmasing 4) Guru memurnikan lagi ayat murid 1) Murid membuat latihan bertulis dalam buku latihan berpandukan rangka ayat yang telah diberi oleh guru 2) Guru memantau proses kerja murid 3) Guru membimbing murid yang lemah membina ayat secara bertulis 1) Guru bersoal jawab denga murid mengenai pelajaran hari ini 2) Murid menyenaraikan nilai-nilai murni yang diselitkan dalam pembelajaran mereka

BBM : Lembaran kerja KBT : Kemahiran Belajar Cara Belajar Kemahiran Berfikir

KBT : Kecerdasan Pelbagai

Arahan : Lihat gambar di bawah dengan teliti. Tulis lima ayat yang lengkap tentang aktiviti yang terdapat dalam gambar di bawah.

1.

2.

3.

4.

5.

You might also like