You are on page 1of 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU Tarikh : 3.11.2011 Tahun : Empat Cemerlang Masa : 9.15 am -9.

45 am Tema : Pengalaman Indah Tajuk : Perjalanan dengan Kereta Api Hasil pembelajaran : Fokus Utama : Kemahiran menulis 8.2. Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Aras 3 1. Membina ayat majmuk dengan kata hubung Fokus Sampingan: Kemahiran membaca 5.1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca. Aras 3 1. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat:1. Menyenaraikan kata hubung yang terdapat dalam teks yang dibaca. 2. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. 3. Membina ayat majmuk menggunakan kata hubung yang diberi. Kemahiran Bahasa : Kemahiran menulis, Kemahiran membaca, Kemahiran mendengar dan Kemahiran bertutur.

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Ayat majmuk, Kata hubung Kosa Kata : Destinasi, kereta kabel, gerabak, landasan, stesen, penumpang Pengisian Kurikulum : Ilmu - Kajian Tempatan, Geografi, Ekonomi Nilai - Bersyukur, Hormat-menghormati, Patriotisme Kewarganegaraan - Mencintai negara sendiri Peraturan Sosiabudaya - Sopan santun Kemahiran Bernilai Tambah :- Kemahiran Berfikir - mengkategori - Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi - Kemahiran Belajar Cara Belajar - Pembelajaran Konstruktivisme Bahan Bantu Mengajar: LCD, Komputer, Kad Perkataan, Lembaran Kerja, Petikan Teks Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah belajar tentang kata hubung dalam pelajaran yang lalu dan boleh membina ayat majmuk Langkah/ Isi Pelajaran Langkah Set Induksi ( 3 minit ) Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

- Guru memperdengarkan bunyi kereta api - Murid meneka bunyi yang diperdengarkan oleh guru. - Guru bersoal jawab dengan murid tentang bunyi yang diperdengarkan

Bunyi kereta api dari laptop

Langkah 1

- Guru mempamerkan teks pada slaid untuk

Petikan teks (Perjalanan

( 5 minit ) -menanam sifat berani kepada murid-murid

dibaca oleh semua murid - Murid membaca teks pendek bertajuk Perjalanan dengan Kereta Api yang dipaparkan pada slaid secara individu - Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan maklumat yang terdapat dalam teks sama ada yang tersurat atau tersirat

dengan kereta api)

Langkah 2 ( 5 minit ) -menguji kefahaman murid tentang isi pengajaran Langkah/ Isi Pelajaran Langkah 3 ( 10 minit ) -menerang dan pengukuhan

-Guru meminta murid-murid menyenaraikan kata hubungyang terdapat di dalam teks - Murid menyenaraikan dan menyebut kata hubung yang terdapat di dalam petikan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

yang, lalu, kerana, dengan, dan,

Catatan

- Guru memberikan penerangan kepada murid tentang penggunaan kata hubung dan jenis-jenis kata hubung -Guru meminta murid berada kumpulan untuk membina ayat majmuk menggunakan kata hubung yang telah dipamerkan oleh guru - Setiap kumpulan dikehendaki membina lima ayat majmuk menggunakan kata hubung - Setelah ayat yang dibina siap ketua kumpulan hendaklah membentangkan ayat yang telah

LCD Kad perkataan dan lalu dengan atau yang kerana

dibina kepada kumpulan yang lain. -Kumpulan yang pertama membentangkan ayat akan menerima ganjaran daripada guru. -Guru mengedarkan lembaran kerja untuk dilengkapkan oleh murid -Murid-murid melengkapkan lembaran kerja yang diberikan oleh guru -Guru memeriksa hasil kerja murid secara kelas Penutup ( 2 minit ) - Guru membuat rumusan tentang kata hubung - Guru menerapkan nilai murni dan memuji murid. Posted by Cikgu Sada Hana Binti Dollah at 9:24 PM Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to Facebook No comments: Post a Comment bekerjasama tolong menolong Lembaran Kerja 10 soalan objektif kata hubung

Langkah 4 ( 5 minit ) -peneguhan

Mata pelajaran Tahun Tema Tajuk

: Bahasa Malaysia :4 : Unit 8 : Rakyat Cergas Negara Maju : Kesihatan asas kesejahteraan

Hasil pembelajaran : Fokus utama

5.1 Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus sampingan 8.1 Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

Objektif eksplisit : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran ; 1. 4 daripada 5 kumpulan dapat membina ayat yang betul berpandukan gambar yang diberi. 2. 4 daripada 5 kumpulan dapat membaca ayat yang dibina dengan intonasi dan sebutan yang betul. 3. 4 daripada 5 kumpulan dapat menjawab soalan dengan tepat.

Sistem bahasa : Kata kerja

Kosa kata : Menyusun Membelek Meneliti

Mengait Mendalami Mengerat

Pengisian kurikulum : Ilmu : Pendidikan Jasmani & Pendidikan Kesihatan, Pendidikan Muzik

Nilai : Kerjasama Kerajinan Keyakinan diri Menjaga kesihatan

Kemahiran bernilai tambah : Pembelajaran kontekstual

Kecerdasan pelbagai :

Kinestetik Interpersonal Muzik Bahan bantu mengajar :

Projektor LCD Komputer riba Soalan Muzik Slide nota Lembaran kerja Gambar

Pengetahuan sedia ada murid : Murid-murid pernah melakukan senaman atau aktiviti sukan.

Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan murid Tema Tajuk Sub-Topik : : : : : :

Bahasa Melayu Tahun 4 Kesidang 5 April 2012 (Jumaat) 09.45 pagi 10.45 pagi

41 orang Rakyat Cergas Negara Maju Sukan Mengharumkan Nama Negara Tokoh Sukan Negara

Fasa

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Aktiviti Guru

Set Induksi (5 minit)

Ikon sukan negara :

Guru mempertontonkan klip video aksi ahli sukan negara

Datuk Nicol Ann David

Guru meminta murid meneka nama ahli sukan yang dipap dalam klip video

(Sumber : Youtube) Guru mengaitkan aktviti tersebut dengan isi pelajaran. 4 Lembaran Kerja Kumpulan : (Lembaran Kerja 1)

Guru bertanyakan pendapat murid contoh-contoh kejoha sukan peringkat antarabangsa.

Sukan adalah kerjaya yang menjanjikan pendapatan lumayan.

Guru meminta murid berbincang untuk menyatakan pend tentang jenis-jenis sukan dan nama ikon negara yang terliba

Kenalpasti ikon sukan negara dan jenis sukan penglibatan mereka.

Guru meminta wakil-wakil kumpulan membentangkan has perbincangan mereka.

Kejayaan atlet menjuarai pertandingan akan mengharumkan nama negara.

Guru menjelaskan tentang konsep pertandingan dalam su

Langkah 2 (8 minit) ik

Tajuk Petikan Teks : Jaguh Sukan Negara (Lembaran Kerja 2)

Guru mengarahkan murid membaca petikan teks yang dip menerusi skrin LCD secara senyap.

Guru meminta beberapa orang murid membaca teks den sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

Guru bersoal jawab mengenai isi-isi utama dan isi-isi samp yang terdapat teks bacaan

Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid berbincang dalam kumpulan untuk menjawabnya.

Lembaran Kerja Kumpulan : (Lembaran Kerja 3)

Langkah 3 (5 minit)

Lembaran kerja (Lembaran Kerja 4)

Guru mengedarkan lembaran kerja soalan pemahaman d mengarahkan murid menjawab nya.

Guru berbincang dengan murid tentang jawapan yang bet memperbaiki kesilapan mereka.

Langkah 4 ( 5 minit)

Lembaran kerja (Lembaran Kerja 5)

Guru mengeluarkan beberapa perkataan dan kata kerja ya terdapat dalam petikan.

Guru berbincang dengan murid makna perkataan-perkata tersebut. Perkataan & Kata kerja:

Guru meminta murid mencari dan menulis perkataan seer (sinonim) bagi perkataan-perkataan dan kata kerja tersebu Kehebatan Menewaskan Menjuarai Mengharumkan

Guru mengarahkan murid menyatakan maksud bagi perka perkataan dan kata kerja tersebut berdasarkan petikan.

Guru mengarahkan sekurang-kurangnya 3 orang murid me jawapan mereka.

Refleksi / Penutup

Nilai-nilai murni:

Guru berbincang dengan murid untuk membuat rumusan pelajaran yang telah dipelajari.

(2 minit)

Berdikari Usaha Semangat Kesukanan

Guru merapkan nilai-nilai murni yang terdapat dalam peti

Hasil Pembelajaran : Fokus Utama: 10.3 Aras 2 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar dan dibaca.

i) Mencatatkan idea utama dan idea sokongan yang terdapat dalam petikan yang didengar dan dibaca dalam bentuk linear. Fokus Sampingan: 11.2 Mengulas karya bukan sastera dari aspek Penggunaan perkataan, idea, ayat, wacana dan nilai, dan pengajaran. Aras 2 ii) . Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid akan dapat Menjelaskan mesej dan nilai yang terdapat dalam teks.

1. Mencatat sekurang-kurangnya empat idea utama dan empat idea sokongan yang terdapat dalam teks bacaan. 2. Menjawab lima soalan pemahaman yang disediakan berdasarkan teks bacaan dengan betul.

3. Menulis dengan betul perkataan seerti bagi sekurang-kurangnya empat perkataan yang dikemukakan.

Sistem Bahasa: Tatabahasa Kosa kata : Sinonim : Personaliti, Terbaik, Kejayaan, Menjangkau, Kehebatan

Pengisian Kurikulum: Ilmu : i Geografi

ii Kajian Tempatan Nilai : i Berdikari

ii Kesihatan mental dan fizikal Kemahiran Berfikir : Mengkategori, Menyusun Atur

Belajar Cara Belajar : Perbincangan Unsur Patriotisme : Berusaha dan produktif

Bahan Bantu Mengajar: Lembaran Teks Bacaan, Lembaran kerja, Laptop dan LCD.

Pengetahuan Sedia Ada Murid: Murid pernah mendapat maklumat tentang kecemerlangan ahli sukan negara di media massa (televisyen) dan media cetak (surat khabar)

REFLEKSI:

1 2 3 4

Mata Pelajaran Tahun Bilangan Murid Masa

: : : :

Bahasa Melayu 4 Berlian 36 orang (10 lelaki 26 perempuan) 8:30 9:30 pagi

5 6 7

Tema Tajuk Fokus Utama

: : :

Rakyat Cergas Negara Maju Majulah Sukan Untuk Negara 6.5 Membaca pantas secara imbasan untuk mendapatkan maklumat yang khusus. Aras 1 (i) Menyatakan fakta yang relevan dengan perkara yang dikehendaki dalam teks. 4.2 Mengemukakan komen yang sesuai berdasarkan pemerhatian, pengalaman dan maklumat yang disampaikan oleh pihak lain. Aras 1 (i) Memberi komen yang membina tentang sesuatu perkara. Pada akhir pelajaran, murid akan dapat :9.1 Menyatakan pendapat tokoh-tokoh sukan tanah air tentang cara-cara mereka mencapai kejayaan. 9.2 Mengemukakan dan menyatakan pendapat tentang bagaimana untuk meningkatkan mutu sukan Negara.. 9.3 Mencari makna frasa dengan merujuki kamus.

Fokus Sampingan :

Hasil Standard Pembelajaran

10 Pengetahuan Sediada 11 Sistem Bahasa

Murid-murid telah mengenali beberapa orang tokoh sukan tanah air. Sebutan dan Intonasi intonasi laporan Sintaksis frasa, ayat penyata Kosa kata bakat, kebolehan semangat.

12 Pengisiaan Kurikulum

Ilmu: Pendidikan Jasmani Kesihatan. Nilai: Bekerjasama, patriotism, semangat kesukanan Kewarganegaraan: Cintakan Negara, mencintai sukan Negara. Kemahiran Bernilai Tambah: KB mengkategorikan KMD membuat ramalan KP kinestetik Pembelajaran Konstruktivisme Pembelajaran Kontekstual LCD, computer riba, CD, powerpoint, petikan, pen marker, kertas sebak, krayon, belon, pensel, kon.

13 Bahan Bantu Mengajar

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Sukaneka - Tiup belon

Set Induksi Aktiviti 1. Beberapa orang murid diagihkan kepada empat kumpulan mengikut rumah sukan. 2. Setiap murid diberi sebuah belon dan diminta meniupnya hingga pecah. 3. Kumpulan yang paling banyak memecahkan belon akan menjadi pemenang . 4. Pemenang menerima hadiah .

BBM : kon merah, hijau, biru, kuning, belon, pensel Pengisian Kurikulum: Ilmu PJK Nilai kerjasama, bersaing secara sihat Kemahiran Bernilai Tambah: KP kinestetik

a) Tokoh-tokoh sukan. - Emran b Zakaria (penembak) - Azidi b. Amran (boling) - Ku Anas b. Ku Zamil (Perahu Layar) - Suzana bt. Ghazali (Renang Berirama) b) Pendapat tokohtokoh sukan. - Berlatih bersungguhsungguh. - Bakat perlu disertai dengan semangat - Disiplin diri. - Berjuang bukan untuk kepentingan diri.

Langkah 1 (15 minit) Aktiviti 1. Guru menayangkan powerpoint empat tokoh sukan Negara. 2. Murid diminta memerhati dengan teliti powerpoint tersebut. 3. Guru mengemukakan soalan secara sumbang saran tentang pendapat tokohtokoh sukan tersebut. 4. Murid berbincang dan bersoal jawab dengan guru.

BBM : LCD, komputer riba, powerpoint Sistem Bahasa: Tatabahasa ayat aktif Sebutan dan intonasi intonasi dialog Pengisian Kurikulum: Ilmu PJK Nilai usaha, berdisiplin Kewarganegaraan mengharumkan nama negara Kemahiran Bernilai Tambah: KB menjana idea KBCB menganalisis maklumat

KP kinestetik Pembelajaran Konstruktivisme Pembelajaran Kontekstual

Cara-cara meningkatkan mutu sukan negara kita. - Berlatih bersungguhsungguh. - Mempunyai semangat yang tinggi untuk berjaya. Berdisiplin Mematuhi peraturan sukan yang diceburi. Tidak mementingkan ganjaran sematamata.

Langkah 2 (20 minit) Aktiviti 1. Murid dibahagikan kepada enam kumpulan. 2. Guru meminta seorang murid membuat demonstrasi membaca berita di hadapan kelas. 3. Guru mengedarkan petikan berita tersebut kepada murid.

BBM : petikan berita, kertas sebak, krayon Sistem Bahasa: Morfologi golongan kata, struktur kata Sintaksis ayat penyata Kosa kata diceburi, berdisiplin, ganjaran Pengisian Kurikulum:

4. Murid diminta berbincang tentang maklumat yang terdapat dalam petikan tersebut. 5. Murid mencatat maklumat dalam kertas sebak. 6. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan.

Ilmu PJK Nilai Bekerjasama , bertoleransi Kewarganegaraan semangat cintakan tanah air Kemahiran Bernilai Tambah: KB menjana idea KBCB cekap bertindak Pembelajaran Konstruktivisme Pembelajaran Kontekstual

Maksud frasa a) Acuh tak acuh melakukan sesuatu perkara tidak serius b) Bekerja keras berusaha dengan bersungguhsungguh c) Peringkat awal permulaan d) Tidak luntur tidak berubah

Langkah 3 (15 minit) Aktiviti 1. Guru bersoaljawab dengan murid tentang maksud frasa yang terdapat dalam petikan. 2. Murid merujuki kamus untuk mencari makna frasa tersebut.

BBM : Petikan berita, kamus Sistem Bahasa : Tatabahasa sintaksis, frasa Sistem ejaan mengeja dengan betul Pengisian Kurikulum: Ilmu PJK Nilai teliti, usaha Kemahiran Bernilai Tambah: KB menjana idea KBCB meningkatkan pengetahuan KP verbal-linguistik, PembelajaranKonstrukti visme

Lagu Fikirkan Boleh

Penutup (5 minit) Aktiviti 1. Guru memasang cd lagu Fikirkan Boleh 2. Murid menyanyi lagu Fikirkan Boleh bersama sambil membuat gerakan.

BBM : LCD, komputer riba, cd Pengisian Kurikulum: Kemahiran Bernilai Tambah: KP - Muzik

You might also like