You are on page 1of 9

RPH LINUS LITERASI

Tarikh Masa Kelas Bilangan pelajar Mata Pelajaran Objektif 1. 2. : 27.03.2012 : 10.15-10.45 : 2 Bestari : 6 orang : Literasi ( Bahasa Malaysia ) : Di akhir pelajaran murid dapat :

Membaca suku kata tertutup dan perkataan yang mengandungi suku kata tertutup. Menulis suku kata tertutup dan perkatan yang mengandungi suku kata tertutup. Bahan : Kad perkataan, carta suku kata, Lembaran kerja.

Kemahiran

4.18 Membaca perkataan yang mengandungi kvkvkk. 5.19 Membina dan menulis perkataan yang mengandungi kvkvkk.

LANGKAH

ISI MATA PELAJARAN

AKTIVITI P&P

Set Induksi 3 minit

Mengulang semula pelajaran lepas.

1.

Menyebut perkataan berdasarkan gambar. ca cing ku cing bu rung

Langkah 1 7 minit

baca sukukata tertutup 1. 2. 3.

Guru tempal carta sukukata. Guru baca murid ikut. Murid tunjuk dan murid baca.

Langkah 2 7 minit

Baca suku kata tertutup 1. tanpa bantuan guru. 2. 3.

Murid baca secara kelas. Murid baca secara kumpulan. Murid baca secara individu. Murid mengeja secara individu perkataan yang mengandungi sukukata tertutup yang diberikan

Langkah 3 10 minit

Mengeja secara individu 1.

2. 3.

Murid menukar kad dengan kawan Mengeja tanpa melihat kad..

Penutup

Mengedarkan lembaran 1. kerja.

Murid menyelesaikan tugasan.

CONTOH RPH LINUS


RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Kelas : Masa : Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kandungan

Impak/Catatan

Tajuk : Kem 4 - Suku Kata KV Objektif : Murid-murid boleh mengenal , mengeja dan membina suku kata KV. Aktiviti : 1. 2. 3. Meminta murid membunyikan suku kata KV berdasarkan carta suku kata pada ( MSP). Guru mempamerkan kad suku kata kepada murid dan mengeja suku kata tersebut secara rawak. Murid mengulangi mengeja suku kata tersebut secara kumpulan dan individu. 4. Murid menyebut dan mengeja suku kata awal KV berdasarkan gambar. Permainan - Kotak Ajaib Lembaran kerja: Kump A - bina suku kata berdasarkan huruf yang diberi. Kump. B warnakan suku kata awal berdasarkan gambar. Kump. C padankan suku kata yang sama. Mempamerkan dan membuat rumusan hasil kerja murid. BBM : Carta suku kata (MS PowerPoint) Kad suku kata Kad gambar Lembaran kerja.

4. 5.

6.

Permainan Bahasa
Nama Permainan :

Kotak Ajaib

Objektif : Murid boleh mengeja dan membunyikan suku kata berdasarkan kad suku kata.

Bahan

: Kad suku kata Kotak Ajaib

Cara menjalankan permainan.

Pelajar berkumpul dalam satu bulatan. Kotak Ajaib diedarkan mengikut bulatan yang dibuat dengan diiringi muzik. Muzik akan dihentikan. Murid yang memegang Kotak Ajaib semasa muzik berhenti akan diberi peluang untuk menjawab soalan Murid tersebut akan mengambil satu kad yang terdapat di dalam Kotak Ajaib dan menjawab soalan iaitu mengeja dan membunyikan suku kata. Semua pelajar akan mencatat setiap suku kata di dalan kotak yang di beri. (Lihat Lampiran) Langkah yang sama diulang sehingga selesai permainan. Murid yang berjaya memberi jawapan yang betul akan diberi ganjaran.

Lampiran

Isikan Suku Kata

Permainan Bahasa
Nama Permainan : Cari Saya Objektif : Murid boleh mencari kad suku kata KV yang disebut

oleh guru. Bahan : Kad suku kata.

Cara menjalankan permainan

Murid berkumpul di suatu lapang di dalam kelas. Kad-kad suku kata KV akan diletakkan di hadapan murid. Guru menyebut suku kata dan murid mencari kad suku kata tersebut. Apabila murid dapat mencari kad suku kata yang disebut, murid tersebut akan mengulang membunyikan suku kata secara kuat kepada ralkan-rakan lain. Permainan akan diteruskan mengikut giliran. Murid yang dapat mencari kad yang sama akan diberi ganjaran

Tahun Bil. Murid Tajuk Tarikh Masa Objektif 1. 2. 3.

: 1 Azam : 20 orang : 1.1 Mengenal bentuk huruf kecil a hingga z ( a----z ) : 10 November 2011 : 8.15 pagi 8.45 pagi : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat

Menyebut huruf yang ditunjukkan guru Menyambung titik-titik untuk membentuk huruf dengan cara yang betul. Mewarna huruf mengkut arahan guru : 1. Mendengar dan menyebut huruf yang ditunjukkan. 2. Mendengar,menyebut dan menulis.

Kemahiran

Nilai

: Kerjasama,bertanggungjawab,kejujuran dan berdikari.

Kemahiran bernilai tambah : 1. 2. 3. Kemahiran berfikir : Menjana idea Kemahiran belajar : mencatat Kecerdasan pelbagai : verbal-linguistik,interpersonal

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mempelajari huruf vocal sebelum ini. Bahan bantu mengajar : Kad abjad,kad cantum titik,lembaran kerja.

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Mencantum huruf. Contoh ;

kad

Set Induksi ( 5 minit )

KB:Menghubungkait

Murid diminta datang ke hadapan kelas untuk mencantumkan kad huruf.

BCB:Mendengar aktif

Guru memperkenalkan huruf yang dicantumkan.

Membentuk huruf di udara dan di

Langkah 1 ( 5 minit )

BCB:Memproses maklumat.

belakang kawan. 1

Guru menunjuk cara embentuk huruf yang betul di udara dan belakang kawan dengan menggunakan jari telunjuk. Nilai Kerjasama,berani :

Murid melakukan seperti mana yang diminta guru. Aktiviti dilakukan berulangkali.

Menyebut huruf

Langkah 2 (Lima minit ) Nilai : Bekerjasama Secara berpasangan murid bergilir-gilir menunjuk dan menyebut nama huruf kepada masing-masing. psangan

Cd kh
Menyambung untuk huruf titik

Langkah 3 ( 10 minit )

membentuk kemudian Secara individu murid dikehendaki menyambung titik-titik untuk mebentuk huruf dengan cara yang betul (c d k h ). Kemudian murid mewarna huruf tersebut mengikut arahan guru. Contoh : c warna kuning

mewarnakan huruf tersebut. Contoh;

c - kuning

warna merah

d -merah k - biru h -hijau


Menulis huruf kecil dalam buku garis empat menyebut huruf kecil dan semula yang

warna biru

warna hijau

Penutup ( 5 minit )

Murid menyalin huruf kecil yang dipelajari ke dalam buku garis empat.

sudah dipelajari.

Murid menyebut semula huruf kecil yang telah dipelajari.

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Literasi

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : Tahun 2 Bestari(Linus) Tarikh : 24 Januari 2012 Masa : 8.30 - 9.30 pagi Tema Tajuk
kv

: Makanan
: Membina dan menulis perkataan yang mengandungi suku kata terbuka kv +

Objektif : Murid berupaya membina dan


menulis

perkataan suku kata terbuka kv + kv dengan betul.

Kemahiran : 2.1 membina dan menulis


perkataan yang mengandungi suku kata terbuka kv + kv.

BBM : kad suku kata, kad gambar, kad


perkataan MS Powerpoint, VCD nyanyian suku kata. Aktiviti : 1.Guru bersoaljawab dengan murid mengenai makanan. 2. Guru mengajak murid menyanyi lagu mengikut lirik ' Bangun Pagi ' yang telah diubahsuai. 3. Guru meminta murid menyebut nama makanan yang terdapat dalam lirik lagu. 4. Murid meneliti gambar yang dipamerkan dan meminta murid menyebut suku kata awal dan suku kata akhir gambar tersebut. 5. Ketua kumpulan tampil ke hadapan untuk mengambil kotak berisi kad suku kata dan bekerjasama dengan ahli kumpulan untuk mencantum kad-kad suku kata menjadi perkataan bermakna. 6. Murid menulis perkataan yang yang telah

dibina pada kad manila dengan ejaan yang betul dan tulisan yang kemas seterusnya mempamer dihadapan kelas. Semua murid mengeja dan membaca perkataan yang ditulis oleh setiap kumpulan. 7. Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkan suku kata menjadi perkataan dengan betul. 8. Murid yang menguasai kemahiran ini akan diberi aktiviti pengayaan. Manakala murid yang belum menguasai akan diberi aktiviti pemulihan.
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : Matapelajaran : Bahasa Malaysia (LITERASI) Tahun : 1 Ceria Masa : (60 minit) Tajuk : Mengenal dan menulis huruf, suku kata dan perkataan Kemahiran :1.0 Mengenal dan menulis huruf :1.1 Mengenal bentuk huruf kecil a-z Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : 1. Murid berupaya menamakan huruf kecil dengan betul 2. Murid berupaya menyebut huruf kecil dengan betul Nilai Murni : Rajin, Berkerjasama, Berusaha bersungguh-sungguh Bahan bantu mengajar : Kotak, kad huruf, lirik lagu, gelung rotan, kad gambar, kad perkataan Set Induksi (5 minit) 1.Guru menunjukkan sebuah kotak kepada murid-murid. 2.Murid diminta meneka benda yang ada dalam kotak tersebut. 3.Seorang murid dipilih secara rawak untuk membuka kotak tersebutseterusnya menunjukkan huruf yang ada dalam kotak kepada rakan sekelas. 4.Guru meminta murid meneka huruf seterusnya mengaitkan isi pelajaran. Bahan Bantu Mengajar: Kotak dan huruf (a,b,c,d) Langkah 1(15 minit) 1.Guru menunjukkan beberapa huruf kecil di hadapan kelas. 2.Guru menunjukkan beberapa keping gambar yang disertai dengan kad perkataan. 3.Guru membunyikan huruf vokal a, i, u, yang terdapat pada awal perkataan dan melatih murid membunyikan huruf tersebut. 4.Guru melatih murid membunyikan huruf tadi secara latih tubi Bahan Bantu Mengajar: Kad gambar, Kad perkataan dan lampiran 1. Langkah 2(15 minit) 1.Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan dan setiap kumpulan mendapat satu kad rahsia . 2.Guru meletakkan gelung rotan di setiap sudut kelas dan meletakkan kadbord yang telah ditulis huruf.

3.Setiap kumpulan membuka kad rahsia seterusnya mencari gelung rotan yang mempunyai huruf yang sama. 4.Murid berdiri mengelilingi gelung rotan dan guru menyanyikan lagu huruf kecil. 5.Murid menyanyi bersama-sama sambil menunjukkan kad-kad huruf kecil yang diperolehi sambil menggoyangkannya. Bahan Bantu Mengajar: Kad huruf, Gelung rotan dan lirik lagu "enjit-enjit semut" Penutup(5 minit) 1.Murid dipilih secara rawak menyebut huruf yang ditunjukkan 2.Murid-murid lain akan menyebut perkataan tersebut 3.Guru merumus isi pelajaran. Bahan Bantu Mengajar: Kad huruf a, b, c, d. BAHAN BANTU MENGAJAR YANG DIGUNAKAN:

You might also like